John Ruskin Kimdir?

0

İngilizlerin ünü şair ve sanat eleştirmeni olan John Ruskin’in hayatı ve sanat hakkında fikirlerinden bahseden yazımız.

John Ruskin

Advertisement
John Ruskin (8 Şubat 1819, Londra, Birleşik Krallık – 20 Ocak 1900, Coniston, Birleşik Krallık)

Ünlü bir İngiliz eleştirmeci ve estetikçisidir. İskoçya’lı bir şarap tüccarının oğlu olarak Londra’da doğdu. Küçüklüğünde resme yeteneği görüldüğü için resim dersleri almıştı. Sonradan, Oxford Üniversitesinde bir şiir ödülünü kazandı. Ömrünün son yıllarında da bu üniversiteye profesör oldu.

John Ruskin’in hayatı, gerek eserleri, gerekse görüşleri bakımından ikiye bölünmüştür. 40 yaşına kadar mimarlık ve resim sanatlarına dair yazdığı eserler, onun en değerli yönünü meydana getirir. Ondan sonra toplum meseleleriyle ilgilenmeye başladı. Bu konudaki en ünlü eseri «Sesame and Lily» (Susamla Zambak)dir.

John Ruskin, resimde ve edebiyatta «Preraphaeliste» (Raffaello’dan Önceci)lerin kurucusudur. Gerek kendisinin, gerek onun fikirlerini paylaşan ressam ve şairlerin düşüncelerine göre, Raffaello ile ondan sonrakiler zamanında, sanat, tabiatı taklide yönelmekle, sanatçıyı gerçek benliğinden, içgüdüsünün saflığından uzaklaştırmıştır; o zamandan beri süregelen sanat hep yapmacıklı, tabiata aykırı, tabiatı bozan bir sanattır. Ruskin, bu düşüncelerini sağlam kanıtlarla destekleyerek çağının en yaygın, en ileri görüşünü ortaya atmıştır. Bundan dolayı, başka ülkelerde yeni yeni, çeşitli denemelere girişilirken o ve çevresindekiler, İngiltere’de sanatın kaynaklarına, Rönesans öncesine inmesini istediler.

Advertisement


Leave A Reply