William Oughtred Hayatı

0
Advertisement

William Oughtred kimdir, ne yapmıştır? William Oughtred hayatı, biyografisi, icadı ve matematik alanındaki çalışmaları hakkında bilgi.

William Oughtred Kimdir?

William Oughtred; (d. 5 Mart 1574, Eton, Buckinghamshire – ö. 30 Haziran 1660, Albury, Surrey, İngiltere), logaritmik bölmeli, elle hareket ettirilebilen iki ölçekten oluşan hesap cetvelinin ilk örneğini geliştiren İngiliz matematikçi ve Episkopal rahiptir.

Hesap cetvelinin sabit bir gövdenin içinde kaydırılabilen sürgüden oluşan biçimi ise daha sonra geliştirilmiştir. Oughtred 1604’te Shalford (Surrey) piskopos vekili oldu. daha sonra Albury bölge papazlığına getirildi. Din görevlisi olarak çalıştığı yıllar Cromwell Cumhuriyeti dönemini de içerir; bu dönemde 8 bin din görevlisinin görevine son verilmesine karşın Oughtred’in görevini sürdürmesine izin verilmiştir.

Oughtred’in yayımlanmış en önemli yapıtı Clavis Mathematicae’dir (1631; Matematik Anahtarı). Bu kitapta Hint-Arap rakamları ve ondalık kesirlerin tanımı ile cebir üzerine bir bölüm vardır. Cebirde çeşitli simgeler kullanmayı denemiş olan Oughtred, oranların belirtilmesi için ‘”.:” simgesini, çarpma için de ‘V simgesini ilk kez kullanan matematikçi olmuştur. Hesap cetveli. İs-koçyalı matematikçi John Napier’in 1614’te bulmuş olduğu logaritma kavramına dayanıyordu. Oughtred ilk geliştirdiği daire biçimli hesap cetvelini 1633’te yaptı. Eski öğrencilerinden Richard Delamaine (Yaşlı) daire biçimli cetveli Oughtred’den daha önce bulduğunu öne sürmüştür. Oughtred’in I657’de yayımladığı Trigonometría adlı yapıtı düzlemsel ve küresel trigonometri konularını içerir.

Advertisement

Leave A Reply