Jonathan Carver Kimdir? Kolonyal Amerikalı Gezgin ve Yazarın Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Jonathan Carver kimdir? Amerikalı gezgin ve yazar Jonathan Carver biyografisi, hayat hikayesi, eserleri ve yazıları hakkında bilgiler.

Jonathan Carver; (1710-1780), kolonyal bir Amerikalının en popüler seyahat kitabının yazarı olan Amerikalı gezgin ve yazar. 1766, 1767 ve 1768 Yıllarında yazmış olduğu “Kuzey Amerika’nın İç Kısımlarında Seyahatler“, yukarı Mississippi Vadisi’ndeki zengin toprakların ve Kızılderililerin yaşamının oldukça okunabilir bir tasviridir. İlk olarak 1778’de Londra’da yayınlandı, beş dilde 30’dan fazla baskıyla muazzam bir izleyici kitlesi kazandı. 1781 tarihli üçüncü Londra baskısının bir tıpkıbasımı 1956’da Minneapolis’te basıldı. Bir zamanlar Seyahatler’in gerçekliği sorgulanmasına rağmen, sonraki araştırmalar kitabın esas olarak Carver’ın ilk elden gözlemlerine ve daha önceki gezginlerden kopyalanan bazı pasajlara dayandığını ortaya koydu. Carver, 13 Nisan 1710’da Weymouth, Mass.’da doğdu ve Canterbury, Conn’da büyüdü. 1760’ta kaptanlığa yükseldi.

Jonathan Carver

Kaynak : wikipedia.org

1766’da, Michilimackinac’taki (Mackinac, Mich.) İngiliz karakolunun valisi olarak atanan Rogers’ Rangers’ın tartışmalı lideri Robert Rogers, bir keşif gezisine hazırlık olarak Wisconsin ve Minnesota’nın ana nehirleri boyunca bölgelerin haritasını çıkarması için Carver’ı görevlendirdi. Pasifik’e karadan Kuzeybatı Geçidi bulmak için. Buna göre, Carver 3 Eylül’de Mackinac Boğazı’ndan ayrıldı ve Fox-Wisconsin nehri yolundan Prairie du Chien’e ve ardından Mississippi ve Minnesota nehirlerinden şimdi Minneapolis’in batısındaki bir noktaya kadar ilerledi. Orada Siyu Kızılderilileriyle kışı geçirdi. İlkbaharda, Prairie du Chien’de eskiden Rogers’ Rangers’tan Kaptan James Tute ve bir Montreal tüccarı olan James Stanley Goddard’a katıldı ve Superior Gölü’ndeki Grand Portage’a gitti. Rogers’dan daha fazla erzak sağlanmayacağı haberi geldiğinde, Ağustos 1767’de Michilimackinac’a döndüler. Öğrendiklerine göre Rogers, keşif gezisi için resmi bir onaya sahip değildi ve üstleriyle ihtilaf halindeydi ve daha sonra ihanetten tutuklanmasıyla sonuçlandı. .

Carver, 1769’da Rogers’ın kendisine söz verdiği parayı istemek ve seyahatlerinin bir kaydını yayınlamak için Londra’ya gitti. Hükümet, haritalarını ve el yazmalarını teslim etmesi şartıyla ona ödeme yaptı. Seyahatler nihayet 1778’de ortaya çıktı. Editörlüğünü Alexander Bicknell’in yaptığı gibi, kitap, Carver’ın orijinal günlüklerinin, kendi notlarının yanı sıra diğer gezginlerden gelen materyallerden oluşan bir ek içeren bir ayrıntısıydı. Seyahatler’in ikinci bir baskısı ve tütün ekimi üzerine bir inceleme 1779’da çıktı. Carver’ın Hint yaşamıyla ilgili açıklaması, 19. yüzyılın başlarındaki romantik yazarlar tarafından kullanıldı ve onun verimli Ortabatı topraklarını tanımlaması yerleşimcilerin ve spekülatörlerin ilgilerini uyandırdı.

Carver, Seyahatleri en büyük tirajını elde etmeden önce 31 Ocak 1780’de Londra’da yoksulluk içinde öldü. 1746’da evlendiği Connecticut’lı Amerikalı karısı Abigail Robbins’ten ve 1774’te Abigail hayattayken evlendiği İngiliz karısı Bayan Mary Harris’ten Londra’da bir kız çocuğu bıraktı. Carver’a Sioux tarafından verildiği iddia edilen Wisconsin’deki geniş bir arazinin tapusu, Wisconsin 1848’de bir eyalet olana kadar onun Amerikalı ve İngiliz torunları ve diğerleri tarafından enerjik bir şekilde sömürüldü.

Advertisement

Leave A Reply