Jorge Luis Borges Kimdir? Arjantinli Şair ve Yazarın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Jorge Luis Borges kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü Arjantinli şair ve yazar olan Jorge Luis Borges’in hayat hikayesi, biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

Jorge Luis Borges

Kaynak : wikipedia.org

Jorge Luis Borges

24 Ağustos 1899’da Buenos Aires’te doğan Jorge Luis Borges, Arjantinli bir gazeteci, yazar ve şairdi. Dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olan eserleri, 20. yüzyıl klasikleri arasında sayılmaktadır. Borges, üç edebiyat dergisi kurmanın yanı sıra birkaç cilt şiir, deneme ve bir biyografi yazdı.

Jorge Luis Borges, Buenos Aires’te İngiliz ataları olan önemli bir Arjantinli aileye aitti. İspanyolca konuşamadan önce İngilizce öğrendi. Edebiyat, babasının kütüphanesinden kitap okumaya başlaması ve büyüdüğünde edebiyat alanında kariyer yapmaya karar vermesiyle küçük yaşta kök salmıştı. 1914’te Borges, lisans derecesini aldığı Cenevre’ye gitti. 1921’de Buenos Aires’e dönmeden önce Ultraist harekete katıldığı Mayorka ve anakara İspanya’ya daha çok seyahat etti. Borges, yeni keşfedilen bir vizyonla kentinin güzelliğini keşfettikten sonra, şehrin övgüsüne şiirler yazmaya başladı ve bir cilt olan Fervor de Buenos Aires başlıklı şiirler,(1923) ilk yayınını çıkardı. Borges geriye bakmadan birkaç cilt daha şiir, deneme ve bir biyografi Evaristo Carriego (1930) yayınladı.

Kurgu yazmaya başladı

Borges daha sonra 1935’te Historia universal de la infamia’yı yayımlayarak kurgu yazmaya devam etti. 1938’de, Buenos Aires kütüphanesinde dokuz yıl geçireceği önemli bir göreve atandı, yapmak zorunda olduğu işten asla mutlu ya da memnun değildi. 1938’de babasının ölümüyle aynı yıl, Borges konuşmasını etkileyen ve ayrıca kan zehirlenmesine neden olan ciddi bir kafa travması geçirdi. Sekiz yıl daha yaşadı, 14 Haziran 1986’da İsviçre’nin Cenevre kentindeki yaşam savaşını kaybetti. Ölümünden önceki sekiz yıl, Borges’in edebi kariyeri açısından en verimli yıl oldu. En iyi öykülerini yazdı, daha sonra Ficciones’te ve bir cilt İngilizce çeviri The Aleph and Other Stories’de toplandı. Borges ayrıca başka bir yazarla birlikte H. Bustos Domecq takma adıyla bazı dedektif hikayeleri yazdı. Seis problemas para Don Isidro Parodi başlıklı dedektif hikayeleri 1942’de yayınlandı.

Borges, II. Dünya Savaşı’nda Müttefiklere destek gösterdiğinde, Juan Perón diktatörlüğü altındaki kütüphanedeki görevinden alındı. Borges artık ders vererek, yazarak ve düzenleyerek geçimini sağlıyordu. 1952’de Borges, Otras inquisiciones adlı en iyi makale koleksiyonunu çıkardı. Perón 1955’te devrildiğinde, Borges milli kütüphanenin müdürü oldu. Bu Borges için büyük bir onurdu ve aynı zamanda Buenos Aires Üniversitesi’nde İngiliz ve Amerikan edebiyatı profesörü olarak atandı.

Gözleri görmemeye başladı

Gözlerinin talihsiz bir durumu, Borges’in tamamen kör olmasına neden oldu, uzun metinler yazmasına izin vermedi ve yarattıklarını annesine, sekreterlerine veya arkadaşlarına dikte etmeye zorladı. Borges’in bu dönemdeki bazı çalışmaları arasında El hacedor (1960), El libro de los seres imaginarios (1967), El informe de Brodie (1970) ve El libro de arena (1975) sayılabilir.

Advertisement

Jorge Luis Borges, yayınlanmamış el yazmalarına verilen uluslararası bir ödül olan ve 20. yüzyıl dünya edebiyatına vazgeçilmez katkılarından dolayı büyük beğeni toplayan Formentor Ödülü’ne layık görüldü.


Leave A Reply