José Gervasio Artigas Kimdir? Uruguay’ın Milli Kahramanının Hayatı

0
Advertisement

José Gervasio Artigas kimdir ve ne yapmıştır? José Gervasio Artigas hayatı, biyografisi, Uruguay tarihindeki yeri hakkında bilgi.

José Gervasio Artigas Kimdir?

José Gervasio Artigas; (d. 19 Haziran 1764, Montevideo? – ö. 23 Eylül 1850, Ibiray, Asunciön yakınları, Paraguay), Latin Amerikalı devrimci önder ve komutandır. Uruguay‘ın bağımsızlık mücadelesinin babası sayılır. Gençliğinde, Uruguay’ın bugün Banda Oriental olarak bilinen iç bölgelerinde sığır çobanlığı yaptı. 1797’de, temel görevi yol kesicilerle savaşmak olan İspanyol askeri birliklerine katıldı. 1810’da, İspanya’ya karşı bağımsızlık mücadelesi veren Buenos Aires cuntasına girdi. Las Piedras’ ta kazandığı parlak zaferden sonra, İspanyolların elindeki Montevideo’yu bir süre kuşatma altında tuttu. İspanyolların Brezilya’dan çağırdığı üstün Portekiz kuvvetleri karşısında yaklaşık 16 bin kişiyle Banda Oriental’dan Arjantin topraklarına çekildi.

Artigas, daha sonra, Arjantin’in tüm Rio de la Plata üzerinde merkezî denetim kurma çabalarına karşı federal düzerin savunuculuğunu yaptı. Bu mücadele 1814’te iç savaşa dönüştü. Bugünkü Uruguay’ı ve Arjantin’in iç kesimlerini oluşturan 906.500 kilometrekare genişliğindeki bölge başlangıçta Artigas’ın denetimi altındaydı. Ama federal yönetim biçiminde diretmesi yüzünden bu denetimi zayıfladı. Sonunda, üç yıl boyunca direndiği Portekiz işgal kuvvetlerine yenildi. 1820’de Paraguay’a sürgün edildi. Ölümüne değin orada kaldı. Uruguay 27 Ağustos 1828’de bağımsızlığını kazandı.


Leave A Reply