José Mauro de Vasconcelos Kimdir? Şeker Portakalı’nın Yazarının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

José Mauro de Vasconcelos kimdir? Şeker Portakalı isimli eseri ile dünyaca ünlenmiş Brezilyalı yazar ve öğretmen José Mauro de Vasconcelos hayatı ve eserleri.

José Mauro de Vasconcelos

José Mauro de Vasconcelos

José Mauro de Vasconcelos, Brezilyalı bir yazar, gazeteci ve öğretmendi. 23 Ağustos 1920’de Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde doğdu. Rio de Janeiro’nun banliyölerinde fakir bir ailede büyüdü ve çocukluk deneyimleri daha sonra yazılarına ilham verecekti.

Vasconcelos, kariyerine Brezilya‘da çeşitli gazete ve dergilerde çalışan bir gazeteci olarak başladı. 1950’lerde kurgu yazmaya, birkaç kısa öykü ve kısa roman yayınlamaya başladı. 1968’de Brezilya edebiyatının bir klasiği haline gelecek olan en ünlü eseri “Şeker Portakalı” romanını yayınladı. Roman, Rio de Janeiro’nun banliyölerinde yoksulluk içinde büyüyen genç bir çocuğun ve zengin bir aileden gelen bir kızla arkadaşlığının hikayesini anlatıyor.

Vasconcelos’un çalışmaları genellikle güçlü hikaye anlatımı ve çocukluk ve ergenliği çağrıştıran tasviri ile karakterize edilir. Ayrıca “O Visconde que Veio do Mar” ve “O Menino Maluquinho” gibi başka kitaplar da yazdı.

Kariyeri boyunca Vasconcelos, Brezilya’daki çeşitli kurumlarda yaratıcı yazarlık ve edebiyat dersleri veren bir öğretmen olarak da çalıştı. 12 Mart 1984’te Rio de Janeiro’da öldü.

Vasconcelos’un çalışmaları geniş çapta övüldü ve Brezilya edebiyatı ve kültürü üzerinde önemli bir etkisi oldu. José Mauro de Vasconcelos, güçlü hikaye anlatımı ve çocukluk ve ergenliği çağrıştıran tasviriyle tanınan, Brezilya edebiyatında önemli bir figür olarak kabul edilir. “Şeker Portakalı” Brezilya edebiyatının bir klasiği olarak kabul edilir ve okullarda ve üniversitelerde geniş çapta incelenir. Diğer çalışmaları Brezilya’da ve dünya çapında izleyiciler tarafından okunmaya ve beğenilmeye devam ediyor.

Advertisement

Şeker Portakalı Kitabı

Şeker Portakalı, José Mauro de Vasconcelos tarafından yazılmış bir Brezilya romanıdır. Hikaye, yazarın çocukluğunun yarı otobiyografik bir anlatımıdır ve Brezilya’nın Minas Gerais eyaletindeki küçük bir köyde geçmektedir. Roman, Zezé adında bir gencin ve onun arka bahçesinde yetişen bir portakal ağacıyla olan ilişkisini anlatıyor. Ağaç, yoksulluk içinde ve istismarcı bir babayla büyümenin zorluklarıyla mücadele eden çocuk için bir umut ve yoldaşlık sembolü haline gelir. Roman ilk olarak 1968’de yayınlandı ve o zamandan beri Brezilya edebiyatının bir klasiği haline geldi.

José Mauro de Vasconcelos Eserleri (Türkçe’ye Çevrilenler)

 1. Kırmızı Papağan
 2. Kardeşim Rüzgar, Kardeşim Deniz
 3. Çıplak Sokak
 4. Güneşi Uyandıralım
 5. Japon Sarayı
 6. Kristal Yelkenli
 7. Delifişek
 8. Hayatın O Güzel Şarkısı
 9. Kayığım Rosinha
 10. Yaban Muzu
 11. Şeker Portakalı
 12. Pissy’nin Öyküsü


Leave A Reply