Joseph Conrad Kimdir? Biyografisi, Eserleri ve Edebi Kişiliği Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Joseph Conrad kimdir ve ne yapmıştır? Joseph Conrad hayatı, biyografisi, edebi kişiliği, eserleri hakkında bilgi, Lord Jim kısa özeti.

Joseph Conrad

Kaynak: commons.wikimedia.org

Joseph Conrad

Joseph Conrad; Polonya kökenli İngiliz yazarıdır (Ukrayna/ Berdichev 1857 – Kent / Canterbury yakınında Bishopsbourne 1924)

Devrimci bir şair olan Apollo N. Korzeniowski’nin oğluydu. 1861’de babası Ruslar tarafından tutuklandı, 1865’te 8 yaşında iken annesini kaybetti, 10 yaşında ise babasız kaldı, 17 yaşında gemici olmak için Marsilya’ya gitti, tayfa olarak dört yıl açık denizlerde dolaştı (1874-1878). Aynı yıl İngiltere’ye geçti, kendi kendine İngilizce öğrendi, 1886’da İngiliz uyruğu oldu, bundan sonra hiç bırakmayacağı Joseph Conrad adını aldı.

1894’e kadar İngiliz ticaret gemilerinde üçüncü ve ikinci kaptan olarak çalıştı, ilk romanı Almayaer’s Folly (Almanyaer’in Salaklığı) 1895 ile anadiliyle yazmadığı halde büyük bir yeteneğin doğduğunu duyurdu. An Outcast of the Islands (Adaların Paryası) 1896, The Nigger of the Narcissus (Nergis Adlı Geminin Zencisi) 1897, eleştirmenlerce en iyi eseri sayılan Lord Jim (1900), Young (Gençlik) 1902, Typhoon (Tayfun) 1903, Nostroma (1904), The Secret Agent (Gizli Ajan) 1907, Under Western Eyes (Batılı Gözler Altmda) 1911, Twixt Land and Sea (Kara ile Deniz Arasında) 1912, gibi birçok roman ve öykü yazmasına karşın, ancak Chance (Şans) 1913 ile ünlendi ve para kazandı. Bunu öteki çalışmaları olan Victory (Zafer) 1915, The Shadow-Line (GölgeYolları) 1917, The Arrow of Gold (Altın Ok) 1919, The Rescue (Kurtarış) 1920, The Rover (Korsan) 1923 izledi.

Lord Jim Kitabının Kısa Özeti

Lord Jim, yaratılıştan iyi, erdemli ve soylu nitelikleri olduğu halde kararsızlığının yarattığı yanlış davranışla çevresindeki sevdiklerinin yıkım ve ölümlerine neden olan kahramanından ötürü. Eleştirmenlerin “Conrad’ın Hamlet’i” diye tanımladıkları bir eserdir. Öyküyü anlatan yaşlı denizci Charles Marlow, bir anlık bir panikte gemisini bırakıp kaçanlar arasında yer aldığı için kendisini bağışlamayan Jim’in yaşamını izler. Başından geçenleri değerlendirir. Pişmanlığının arttığı acıları anlar. Ahlakça iyi bu papaz oğlunun yeniden mutlu olabilmesi için gereksinim duyduğu iş olanaklarını sağlar. Patusan Adası’ndaki çabasıyla Jim herkese kendisini sevdirir. Yüreklilik ve özverisiyle nice tehlikeyi önler. Bu yüzden artık halkın efendisi, yani Tuan’ı: Lord’udur.

Bir anlık da olsa eski korkaklığının günahını ödemiş, yeni bir çevrenin en güvenli kahramanı olmuştur. Yasa kaçağı korsan Brown ve arkadaşlarının adaya çıkışlarıyla başlayan çatışmalarda da bilinçle olumlu görevler yüklenirse de. Brown’un “bir fırsat daha” ricasını yerine getirince kötülüğün getirdiği bütün cinayet ve yıkımlara yol açmış olur. Nice olumsuz sonucu yaratır. Oğlunun ölümüne neden olduğu için kabile başkanı Doramin’in karşısına açık alınla çıkar, gözünü kırpmadan ölüme gitmekte hiç kararsızlık göstermez.

Advertisement
Joseph Conrad

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kaynak 2 – Joseph Conrad Kısaca Hayatı

Joseph Conrad (3 Aralık 1857 / Ukrayna – 3 Ağustos 1924 İngiltere), Aslen Polonyalı olup bir İngiliz yazarıdır. Asıl adı Teodor Josef Konrad Korzeniowski’dir. Denizcilik üzerine yazdığı hikayeleriyle tanınır. Babası bir tiyatro yazarıydı. Conrad küçüklüğünde, babasının Victor Hugo’dan, Shakespeare’den çevirdiği denizcilik hikayelerinin etkisi altında kaldığından yirmi yaşına gelince bir Fransız şilebine girerek İngiltere’ye gitti.

Burada, kısa zamanda İngilizce öğrendi, İngiliz vatandaşlığına kabul edildi ve Joseph Conrad adını alarak 1849’da Kongo’ya gitti. Oradaki maceralarını anlatan bir kitap yazdı. Yirmi yaşından sonra öğrendiği bir dille yazdığı halde İngilizceye hakimiyeti ve açık üslubu sayesinde eserlerinin İngiliz edebiyatında önemli bir yeri vardır. Denizin ihtişamı ve Doğu’nun mistisizmi Conrad’ı çok düşündürmüş, kitaplarında çoğunlukla bu konuları işlemiştir. Dünyanın sayılı romantik yazarlarından biri olarak kabul edilir.

Yazı hayatı kırk yaşından sonra başlayan Joseph Conrad’ın en önemli eserleri şunlardır: «Children of the Sea» (Deniz Çocukları); «An Outcast of the Islands» (Adaların Serserisi); «Typhoon» (Tayfun); «Golden Arrow» (Altın Ok); «The Mirrors of the Sea» (Denizin Aynaları); «Victory» (Zafer).


Leave A Reply