Joseph von Hammer Purgstall Kimdir? (Kısaca)

0
Advertisement

Avusturya’lı diplomat ve doğu tarihi yazarı olan Joseph von Hammer-Purgstall kimdir? Joseph von Hammer-Purgstall hayatı hakkında kısaca bilgi veren yazımız.

 Joseph von Hammer-Purgstall

Joseph von Hammer-Purgstall (9 Haziran 1774, Graz – 23 Kasım 1856, Viyana)

Avusturyalı tanınmış diplomat ve Doğu bilimleri üzerinde çalışmış bir yazardır. Avusturya’nın Graz şehrinde doğdu. 1799’da İstanbul’daki Avusturya elçiliğinde çalışmaya başladı. Bu arada Doğu’nun tarih ve edebiyatına karşı büyük ilgi duydu. İstanbul’da bulunduğu sıralarda İngilizlerin Doğu Akdeniz Bölgesi’nde Fransızlar aleyhine açtıkları sefere de katıldı.

Hammer 1807’de Avusturya’ya döndü. 1835’te Suriye’de geniş bir arazi kendisine miras kalınca siyasi hayattan çekilip kendini tarih çalışmalarına verdi. Ölümüne kadar, yarım yüzyıla yakın bir süre bu alanda çalıştı. Bu arada, Hâfız’ın, Bakî’nin şiirlerini Almanca’ya çevirdi, bu şairlerin Avrupa’da tanınmasını sağladı.

Hammer’in en önemli eseri 10 ciltlik Osmanlı Tarihi’dir. Hammer, zamanımıza kadar en büyük, en önemli Osmanlı tarihi olan bu eseri 1827’de yazmaya başlamış, 1835′ te bitirmiştir. Bunun dışında Hammer, şiirler, piyesler ve romanlar da yazmıştır, fakat bunların hiçbirisi büyük bir önem taşımaz.

Advertisement

Leave A Reply