Kadir Gecesi Namazı Kaç Rekattır? Nasıl Kılınır? Kadir Gecesi Okunacak Dua Örneği

0

Kadir Gecesi’nde nasıl namaz kılınır ve hangi dualar edilir? Bu yazıda, Kadir Gecesi Namazı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilir ve Kadir Gecesi duamız ile huzur bulabilirsiniz.

Kadir Gecesi Namazı Kaç Rekattır? Nasıl Kılınır?
Kadir Gecesi Namazı Kaç Rekattır? Nasıl Kılınır?

Kadir Gecesi namazı, Ramazan ayının son 10 gününde kutlanan ve Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gece olarak kabul edilen özel bir ibadettir. Kadir Gecesi namazı, 11 rekat olarak kılınır ve şu şekilde yapılır:

  1. İki rekât namaz kılınır. Bu namazın niyeti, “Kadir Gecesi’ne yönelik nafile namaz kılmak” şeklinde yapılır.
  2. İkinci rekatın sonunda, tekbir alınır ve Kadir Suresi okunur.
  3. Kadir Suresi okunduktan sonra, yedi rekat namaz daha kılınır. Her rekatın sonunda, Fatiha ve bir sure okunur.
  4. Sekizinci rekatın sonunda, tekbir alınır ve Ayetel Kürsi okunur.
  5. Dokuzuncu rekatın sonunda, tekbir alınır ve “Allahu Ekber” diyerek secdeye gidilir. Secdeden kalktıktan sonra tekrar ayağa kalkılır.
  6. Onuncu rekatın sonunda, tekbir alınır ve “Ettehiyyatü” ve “Allahümme salli” duaları okunur.
  7. On birinci ve son rekatın sonunda, tekbir alınır ve “Ettehiyyatü” ve “Allahümme barik” duaları okunur.

Kadir Gecesi namazı, tercihen gece yarısından sonra kılınmalıdır. Namazdan önce abdest almak ve temiz elbiseler giymek tavsiye edilir. Ayrıca, namazdan önce Kadir Suresi ve Ayetel Kürsi gibi bazı dualar okunabilir.

Kadir Gecesi Duası

Kadir Gecesi namazından sonra okunacak dua olarak pek çok dua vardır. Bu dualar arasında en yaygın olanı ise “Allahümme inneke afüvvün tuhibbul afve fa’fü annî” duasıdır. Ancak aşağıdaki duayı da sizler için paylaşmak isteriz:

“Allah’ım, sen affedicisin, affı seversin, beni de affet lütfen ey Kerim olan Rabbim. Allah’ım, sen yaratılmışların yaratıcısısın, doğurmadın, doğmadın, hiçbir şey sana denk değildir. Sen adaletin ve hükümranlığın mutlak sahibisin. Sen Gafur ve Rahim’sin, her türlü kelamdan üstünsün. Allah’ım, sen kudretli, güçlü ve yüce bir kralsın, sen zalimlere haksızlık yapmazsın ve düşmanlarını utandırmazsın. Ey rahman ve rahim, sen ferahlatan, yardım eden, koruyan, tek ve güçlüsün. Allah’ım, senin güzel isimlerinden bazıları Selam, Mü’min, Müheymin, Aziz, Cebbar, Mütekebbir, Halim, Razzak, Hannan ve Mennan’dır. Allah’ım, sen bugünü açan, sevindiren, aydınlatan, bereketli, doğru yolu gösteren, barış ve rahmetin kaynağı olan tek ilahısın. Allah’ım, senin hayrını, zaferini, nurlarını, bereketini, hidayetini, selametini, rızık ve gücünü, yardımını, başarılarını, zaferlerini, büyüklüğünü ve yüceliğini diliyorum. Allah’ım, senin rahmetin, tüm şeyleri kapsayan bir rahmettir, senin lütfun ve ihsanın ise sadece senin elinde olan şeylerdir. Beni senin rahmetinle kurtar ve beni Muhammed’in ümmeti içinde müstesna kıl. Amin.”


Leave A Reply