Kahve Mi Çay Mı? Hangisi Daha Sağlıklı? İki Popüler İçeceğin Kıyaslaması

1
Advertisement

Kahve ve çay tüketimi ne kadar güvenli, doğru miktarı nedir? Sağlığımız için potansiyel faydaları nelerdir? Hangisi daha sağlıklı, daha iyi, karşılaştırması.

Kahve ve çay dünyanın en popüler içecekleri arasındadır, siyah çay en popüler çeşittir ve tüm çay üretimi ve tüketiminin% 78’ini oluşturmaktadır. İkisi de benzer sağlık yararları sağlarken, bazı farklılıkları vardır.

Bu makalede, hangisini seçeceğinize karar vermenize yardımcı olmak için kahve ve siyah çay  karşılaştırılmaktadır.

kahve

Kafein İçeriği

Kafein, dünyada en çok tüketilen uyarıcıdır. Kahve ve çay da dahil olmak üzere birçok yaygın içecekte bulunur,  insan sağlığı üzerindeki hem olumlu hem de olumsuz etkileriyle bilinir.

Kafein içeriği demleme süresine, porsiyon boyutuna veya hazırlama yöntemine bağlı olarak değişse de, eşit miktardaki porsiyon için kahvede çayın iki katı kafein olduğu söylenebilir.

Advertisement

İnsan tüketimi için güvenli olduğu düşünülen kafein miktarı günde 400 mg’dır. Bir fincan (240 ml) filtre kahve, aynı porsiyon siyah çaydaki 47 mg ile karşılaştırıldığında ortalama 95 mg kafein içerir.

Bilim adamları, kafeinin olumlu etkilerini araştırırken öncelikle kahveye odaklanmış olsa da, her iki içecek – bu maddenin farklı miktarlarını içermesine rağmen – ilişkili sağlık yararlarını sağlayabilir.

Kafein alımı, bazı kronik hastalık riskinizi azaltabilir ve atletik performansı, ruh halini ve zihinsel uyanıklığı geliştirebilir. Kafein, merkezi sinir sisteminiz için güçlü bir uyarıcı olarak çalışır, bu yüzden sporda performansı artıran bir madde olarak kabul edilir. Yapılan bir araştırma, kafein alımının, bir plasebo ile karşılaştırıldığında dayanıklılık egzersiz sonuçlarını% 12 iyileştirdiğini belirlemiştir.

Kafeinin zihinsel uyanıklık üzerindeki etkisine gelince, araştırmalar hem basit hem de karmaşık görevlerde performansı geliştirdiğini gösteriyor. 75 veya 150 mg kafein içeren bir içecek verilen 48 kişide yapılan bir çalışmada, kontrol grubuna kıyasla reaksiyon sürelerinde, hafızada ve bilgi işlemede iyileşmeler ortaya çıkmıştır. Diğer çalışmalar, kafeinin insülin duyarlılığını artırarak tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini göstermektedir.

193.473 kişide yapılan 9 çalışmanın gözden geçirilmesi, düzenli olarak kahve içmenin tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Dahası, orta derecede kafein alımı demans, Alzheimer hastalığı, metabolik sendrom ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyucu etkilerle ilişkilendirilmiştir.

çay

Advertisement

Antioksidan bakımından zengindir

Antioksidanlar vücudunuzu, bazı kronik hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olabilecek serbest radikal hasarına karşı korur. Hem çay hem de kahve, karakteristik lezzetlerine ve sağlığı geliştirici özelliklere katkıda bulunan başta polifenoller olmak üzere antioksidanlarla doludur.  Çay ve kahvede birçok polifenol grubu bulunur.

Theaflavinler, thearubiginler ve kateşinler siyah çayda birincil olanlar iken, kahve, flavonoidler ve klorojenik asit (CGA) bakımından zengindir. Yakın tarihli bir çalışma, theaflavinlerin ve thearubiginlerin akciğer ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe ettiğini ve sonuçta onları öldürdüğünü keşfetti.

Lösemi hücrelerinde yapılan araştırmalar, siyah çayın kansere karşı koruyucu özelliklere sahip olabileceğini düşündürerek benzer sonuçlar ortaya koymuştur. Öte yandan, kahvenin antikanser özellikleri ile ilgili çalışmalar, CGA içeriğinin, kanser hücresi büyümesinin güçlü bir inhibitörü olduğunu, gastrointestinal ve karaciğer kanserine karşı koruduğunu bulmuştur.

İnsanlarda yapılan uzun süreli çalışmalar ve daha ileri araştırmalar, kahve ve çayın meme, kolon, mesane ve rektum kanseri gibi diğer kanser türlerine karşı da koruyabildiğini göstermektedir. Antioksidan aktivitelerinin yanı sıra, polifenoller düşük bir kalp hastalığı oranıyla ilişkilendirilmiştir.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli kan damarı koruyucu mekanizmalar yoluyla kalp sağlığına katkıda bulunurlar:

 • Vazodilatör faktör. Yüksek tansiyon vakalarında yardımcı olan kan damarı gevşemesini teşvik ederler.
 • Anti-anjiyojenik etki. Kanser hücrelerini besleyebilecek yeni kan damarlarının oluşumunu engellerler.
 • Anti-aterojenik etki. Kan damarlarında plak oluşumunu önler, kalp krizini ve inme riskini azaltır.

74.961 sağlıklı insan üzerinde yapılan 10 yıllık bir çalışma, günde 4 bardak (960 ml) veya daha fazla siyah çay içmenin, sigara içmeyenlere kıyasla% 21 daha düşük inme riski ile ilişkili olduğunu belirlemiştir.

34.670 sağlıklı kadında yapılan 10 yıllık bir başka çalışma, günde 5 bardak (1.2 litre) veya daha fazla kahve içmenin, sigara içmeyenlere kıyasla inme riskini% 23 oranında azalttığını göstermiştir.

kahve

Enerji seviyelerini artırır

Hem kahve hem de çay size enerji artışı sağlayabilir – ancak farklı şekillerde.

Kahvenin enerji artırma etkisi

Kahve içindeki kafein enerji seviyenizi yükseltir. Kafein, dopamin seviyelerini artırarak ve adenosini bloke ederek uyanıklığı arttırır ve yorgunluğu azaltır .Dopamin, kalp atış hızınızı arttırdığı için kahvenin gerginlik etkisinden sorumlu kimyasal habercidir. Aynı zamanda beyninizin kahvenin bağımlılık yapıcı özelliklerine katkıda bulunan ödül sistemini de etkiler.

Advertisement

Öte yandan, adenosinin uyku arttırıcı bir etkisi vardır. Böylece kafein, bloke ederek yorgunluk hissinizi azaltır. Dahası, kahvenin enerji seviyeniz üzerindeki etkisi neredeyse anında gerçekleşir. Yutulduğunda, vücudunuz kafeinin% 99’unu 45 dakika içinde emer, ancak pik kan konsantrasyonları yutulduktan 15 dakika sonra ortaya çıkar. Bu yüzden birçok insan derhal bir enerji artışına ihtiyaç duyduklarında bir fincan kahveyi tercih eder.

Çayın enerji üzerindeki etkisi

Çay kafeinde daha düşük olmasına rağmen, beyninizi de uyaran güçlü bir antioksidan olan L-theanine açısından zengindir. Kafeinden farklı olarak, L-theanine, beyninizin alfa dalgalarını artırarak anti-stres etkileri sağlayabilir, bu da sakinleşmenize ve rahatlamanıza yardımcı olur. Bu, kafeinin uyandırıcı etkisine karşı koyar ve uykulu hissetmeden size rahat ama uyanık bir zihinsel durum verir.

Çalışmalar, çaydaki gibi kafeinle birlikte L-theanine tüketmenin uyanıklığınızı, odaklanmanızı, dikkatinizi ve keskinliğinizi korumanıza yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bu kombinasyon, çayın size kahveden daha yatıştırıcı ve pürüzsüz bir enerji artışı vermesinin nedeni olabilir.

Olası kilo verme faydaları

Yüksek kafein konsantrasyonu nedeniyle, kahve kilo vermenize yardımcı olabilir. Kafein yaktığınız kalori sayısını% 3–13 oranında artırabilir ve bu etki alımdan sonra 3 saat boyunca korunarak yakılan 79-150 kaloriye dönüşebilir.

Kahve, yağ hücrelerinin üretimini engelleyerek yağ yakma özellikleriyle de ilişkilendirilmiştir. Bazı çalışmalar bu etkiyi klorojenik asit içeriğine bağlamıştır. 455 kişide yapılan bir araştırma, düzenli kahve alımının daha düşük vücut yağ dokusuna bağlı olduğunu bildirdi. 12 çalışmanın gözden geçirilmesinde benzer sonuçlar elde edildi, bu da klorojenik asidin farelerde kilo kaybına ve yağ metabolizmasına yardımcı olduğunu düşündürmektedir.

Öte yandan, theaflavin gibi çay polifenolleri de kilo kaybına katkıda bulunur. Theaflavinlerin, yağ metabolizmasında önemli bir rol oynayan bir enzim olan pankreatik lipazı inhibe ettiği bildirilmektedir. Sıçanlarda yapılan araştırmalar, çay polifenollerinin kan lipit konsantrasyonlarını düşürebildiğini ve kilo alımını azaltabildiğini göstermektedir – hayvanlar yüksek yağlı bir diyetle beslendiğinde bile.

Siyah çay polifenolleri ayrıca bağırsak mikrobiyotasınızın çeşitliliğini veya bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri değiştirir, bu da kilo yönetimini etkileyebilir. Yine, sıçanlarda yapılan çalışmalar, bağırsak mikrobiyotasını değiştirerek çay polifenollerinin kilo ve yağ kazanımını inhibe edebileceğini gözlemlemiştir.

Bununla birlikte, bu sonuçları doğrulamak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Biri diğerinden daha mı iyi?

Kahve, kalp yetmezliği, artmış kalp atış hızı ve yüksek tansiyon gibi çoklu yan etkilerle ilişkilendirilmiş olsa da, araştırmalar orta tüketimin güvenli olduğunu göstermektedir.

Antioksidan bileşimleri farklı olsa da, kahve ve siyah çay, kalp hastalığı ve bazı kanser türleri de dahil olmak üzere çeşitli koşullara karşı koruma sağlayabilen bu önemli bileşiklerin mükemmel kaynaklarıdır.

Advertisement

Kahveye atfedilen diğer sağlık iddiaları arasında Parkinson hastalığına karşı koruma ve tip 2 diyabet ve karaciğer sirozu riskinde azalma sayılabilir. Öte yandan çay,  böbrek taşlarına ve artrite karşı koruma sağlayabilir.

Kahve, çaydan daha yüksek bir kafein içeriğine sahiptir, bu da anında enerji düzeltmesi arayanlar için iyi olabilir. Bununla birlikte, hassas kişilerde kaygı ve uyku bozukluğuna neden olabilir. Ayrıca, kafeinin beyniniz üzerindeki etkisi nedeniyle, yüksek kahve alımı bağımlılığa neden olabilir.

Kafeine karşı çok hassassanız, çay daha iyi bir seçim olabilir. Uyarıcı tutarken sizi rahatlatabilecek sakinleştirici özelliklere sahip bir amino asit olan L-theanine içerir. Dahası, içecek olarak bir kafeinsiz seçenek için  kafein içermeyen bitkisel çay seçebilirsiniz. Aynı faydaları sağlamayacak olsalar da, kendi yararlarını sunabilirler.


1 Yorum

 1. Nuri Hakan Tataroğlu on

  SEVİLENDİR
  ÇAY ÇOK İÇİLENDİR
  ÇAY ÇOK SEVİLENDİR
  ÇAYIN İYİSİ GÜZEL DEMLENENDİR
  ÇAY İLE YÜZÜNÜ NEMLENDİR
  ÇAY SOHBETLERİ KUVVETLENDİRİR
  ÇAYI BULANLAR ACABA NERELİDİR
  ÇAYIN BAŞKA İSMİ NEDİR
  ÇAY İÇİLEN MEKÂNA NE DENİR
  ÇAYIN KALİTESİ ÖNEMLİDİR
  ÇAYIN YANINDA NE YENİR

  Ankara,25.3.2020, Nuri Hakan Tataroğlu, gezgin bezgin gurme halk ozanı şair yazar

Leave A Reply