Kalfazade İsmail Çınari Kimdir? Hayatı Çalışmaları ve Bilime Katkıları

0
Advertisement

Ünlü Türk astronom ve matematikçisi Kalfazade İsmail Çınari neler yapmıştır? Kalfazade İsmail Çınari’nin çalışmaları, bilime yaptığı katkıları hakkında bilgi.

Kalfazade İsmail Çınari

Foto: nkfu.com

KALFAZADE İSMAİL ÇINARİ
18. YY
? – İSTANBUL
MATEMATİKÇİ – ASTRONOM

Osmanlı matematikçisi ve muvakkiti olan Kalfazade İsmail Çınari’nin doğum ve ölüm tarihleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak 1740-1800 yılları arasında yaşadığı tahmin edilmektedir.

Babasının Mukabele-ı Piyade Kaleminin Yeniçeri Efendisi olarak görev yapması nedeniyle İsmail Çınari de bir süre baba mesleğini yapmış; bu sayede matematiğe olan ilgisi artmıştır. 1767 yılında Sultan III. Mustafa tarafından Laleli Camii muvakkitliğine atanmış ve 1789 yılına kadar bu görevi sürdürmüştür.

Kalfazade İsmail Çınari Balmumu Heykeli

Kalfazade İsmail Çınari Balmumu Heykeli – Foto: nkfu.com

Bilime Katkıları

Fransızcadan çevirdiği Cassini Zic’inin (astronomik tablo) giriş kısmına eklediği logaritmik tablolar sayesinde logaritmayı matematiğin ayrı bir dalı olarak Osmanlı matematikçilerinin hizmetine sunmuştur.

Döneminin ünlü matematikçisi İsmail Gelenbevi, Kalfazade İsmail Çınari’nin bu eserinden de faydalanarak logaritmayla ilgili ayrı bir risale yazmış ve bu eserde logaritma cetvellerinin nasıl kullanılması gerektiğini izah etmiştir.

Fotoğraflar Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde çekilmiş, bilgiler oradan derlenmiştir.

Advertisement

Leave A Reply