Kalker Nedir? Sözlük Anlamı ve Kalkerler Hakkında Ansiklopedik Bilgiler

0
Advertisement

Kalker ne anlama gelir? Kalker kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

Kalker
Mineroloji biliminde Kireç taşı

sedefli kalker
Süsleme işlerinde kullanılan, yumuşakçaların kavkılarının birbirleriyle kaynaşmasından oluşan bir mermer türü

Kalker Kelimesi İle İlgili Resimler

Kireç Taşı (Kalker Hakkında Genel Bilgiler)

Kireçtaşı, çoğunlukla kalsiyum karbonat, \displaystyle CaC{{O}_{3}} olan mineral kalsitten oluşan tortul bir kayadır.

Kalsiyum karbonat başlangıçta canlı organizmalar tarafından üretilir. Daha sonra, bazıları deniz suyunda çözelti haline gelir. Kireçtaşı kayaçları temel olarak organik kalıntıları ve çöktürülmüş karbonatı içerir.

Kireçtaşı, tüm tortul kayaçların toplam hacminin yaklaşık% 10’unu oluşturur.

Advertisement
Formasyon.

Kireçtaşları çoğunlukla kalsiyum karbonattan yapılır. Başlangıçta belirli bakteri, kokolittoforlar ve algler gibi küçük fotosentetik protistler tarafından yapılır. Daha sonra karbonat, mercan resifleri yapan çift kabuklu ve polipler gibi çeşitli hayvanlar tarafından kullanılır. Kabuklarını veya çerçevelerini \displaystyle CaC{{O}_{3}} kristallerinden inşa ediyorlar.

“[Kokolithoforlar], okyanusun üst, aydınlatılmış bölgesinden derin denize doğru sabit bir kalsiyum karbonat yağmuru getiren ilk organizmalardı”.

Karbonatlar, bu kaynaklardan oluşan kayaçların yanı sıra çözeltiden çöken herhangi bir \displaystyle CaC{{O}_{3}}‘tür. Bazı karbonat suda çözünür. Suyun fiziksel durumu değiştiğinde çökelir. Örneğin, \displaystyle CaC{{O}_{3}} konsantrasyonu yüksekse, sıcaklık düşüşü veya pH (asitlik) değişimi çökelmeye neden olabilir.

Fosil kalkerler.

Birçok kalker fosil içerir ve bazıları neredeyse tamamen iskelet malzemesinden yapılır. Tebeşir ~% 99 kokolitlerdir; Solnhofen kalker, hayvan fosilleri ile ünlüdür; ve farklı dönemlerden birçok kabuklu kireçtaşı vardır. Kireçtaşı Kambriyen döneminden önce çok fazla bulunamamıştır, çünkü kabuklu hayvanlar henüz gelişmemiştir.

Mermer.

Kireçtaşı yüksek bir sıcaklığa ısıtıldığında ve bir dağın tabanında sıkıldığında, metamorfik kaya mermerine yeniden kristalleşir. Mermerler oldukça yoğun, kesilmesi nispeten kolaydır veya bloklar halinde şekillendirilebilir ve bazı formlar beyaz renktedir.

Kullanım Alanları.

Kireçtaşı hava koşullarına dayanacak kadar serttir, ancak genellikle taş ustaları tarafından çalışılacak (kesilecek ve oyulacak) kadar yumuşaktır. Yapı malzemesi olarak kullanılır. Kireçtaşı, özellikle Portland kireçtaşı, 19. ve 20. yüzyıllarda kiliseler, bankalar ve evler gibi şeyler yapmak için popüler oldu. Ancak, asit yağmuru kireç taşını yavaşça aşındırır.

Advertisement

Kireçtaşı cam ve çimento yapımında kullanılır. Aynı zamanda bir yüksek fırında demir yapmak, demir cevherinden kirleri çıkarmak için kullanılır.


Leave A Reply