Kanda Amonyak Miktarı Yüksekliğinin Nedenleri ve Belirtileri Anlamı

0
Advertisement

Kanda Amonyak Miktarı neden yükselir? Kanda Amonyak Miktarı testi nasıl yapılır, yüksekliğinin belirtileri ve nedenleri nelerdir?

kan alma

Kanda Amonyak Miktarı

Amonyak seviyesi testi nedir?

Bu test kanınızdaki amonyak seviyesini ölçer. \displaystyle N{{H}_{3}} olarak da bilinen amonyak, vücudunuzun protein sindirimi sırasında yaptığı bir atık üründür. Normalde, amonyak karaciğerde işlenir, burada üre adı verilen başka bir atık ürüne dönüşür. Üre vücuttan idrarla geçer.

Vücudunuz amonyağı işleyemez veya ortadan kaldıramazsa, kan dolaşımında birikir. Kandaki yüksek amonyak seviyeleri, beyin hasarı, koma ve hatta ölüm gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kandaki yüksek amonyak seviyeleri çoğunlukla karaciğer hastalığından kaynaklanır. Diğer nedenler böbrek yetmezliği ve genetik bozuklukları içerir.

Ne için kullanılır?

Yüksek amonyak seviyelerine neden olan durumları teşhis etmek ve / veya izlemek için bir amonyak seviyesi testi kullanılabilir. Bunlar:

Advertisement
 • Karaciğer ensefalopatisi, karaciğer amonyağı doğru şekilde işleyemeyecek kadar hastalıklı veya hasar gördüğünde ortaya çıkan bir durumdur. Bu bozuklukta, amonyak kanda birikir ve beyne gider. Karışıklık, yönelim bozukluğu, koma ve hatta ölüme neden olabilir.
 • Karaciğer ve beyine zarar veren ciddi ve bazen ölümcül bir durum olan Reye sendromu. Çoğunlukla suçiçeği veya grip gibi viral enfeksiyonlardan iyileşen ve hastalıklarını tedavi etmek için aspirin kullanan çocukları ve gençleri etkiler. Reye sendromunun nedeni bilinmemektedir. Ancak risk nedeniyle, sağlık uzmanınız tarafından özellikle tavsiye edilmedikçe çocuklar ve gençler aspirin almamalıdır.
 • Üre döngüsü bozuklukları, vücudun amonyağı üreye dönüştürme yeteneğini etkileyen nadir genetik kusurlar.

Neden amonyak miktarı ölçülür?

Karaciğer hastalığınız varsa ve bir beyin bozukluğu belirtileri gösteriyorsanız bu teste ihtiyacınız olabilir. Belirtiler şunları içerir:

 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Aşırı uyku hali
 • Oryantasyon bozukluğu, zaman, yer ve / veya çevreniz hakkında kafanızın karışması durumu
 • Ruh hali bozukluğu
 • El titremeleri

Reye sendromu belirtileri varsa çocuğunuz bu teste ihtiyaç duyabilir. Bunlar:

 • Kusma
 • uyuklama
 • sinirlilik
 • Nöbetler

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipse, yeni doğan bebeğinizin bu teste ihtiyacı olabilir. Aynı semptomlar bir üre döngüsü bozukluğunun belirtisi olabilir.

Amonyak seviyesi testi sırasında ne olur?

Bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınacaktır. İğne içeri veya dışarı girdiğinde biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Yeni doğmuş bir bebeği test etmek için bir sağlık uzmanı bebeğinizin topuklarını alkolle temizleyecek ve topuğu küçük bir iğne ile dürtecektir. Sağlayıcı birkaç damla kan toplayacak ve bölgeye bir bandaj koyacaktır.

Teste hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekecek mi?

Amonyak testinden önce yaklaşık sekiz saat egzersiz yapmamalı veya sigara içmemelisiniz.

Advertisement

Bebeklerin testten önce özel bir hazırlığa ihtiyacı yoktur.

Test için herhangi bir risk var mı?

Kan testi yaptırmak için çok az risk vardır. Siz veya çocuğunuz iğnenin yerleştirildiği noktada hafif ağrı veya morarma yaşayabilirsiniz, ancak çoğu semptom hızla gider.

Sonuçlar ne anlama geliyor? Amonyak Yüksekliği

Sonuçlarınız kanda yüksek amonyak seviyeleri gösteriyorsa, bu aşağıdaki durumlardan birinin işareti olabilir:

 • Siroz veya hepatit gibi karaciğer hastalıkları
 • Hepatik ensefalopati
 • Böbrek hastalığı veya böbrek yetmezliği
 • Çocuklarda ve gençlerde, Reye sendromunun bir işareti olabilir.

Bebeklerde yüksek amonyak seviyeleri, üre döngüsünün genetik bir hastalığının veya yenidoğanın hemolitik hastalığı olarak adlandırılan bir durumun işareti olabilir. Bu bozukluk, bir anne bebeğinin kan hücrelerine antikor geliştirdiğinde ortaya çıkar.

Sonuçlarınız normal değilse, sağlık uzmanınızın yüksek amonyak seviyenizin nedenini bulmak için daha fazla test isteyebilir. Tedavi planınız özel teşhisinize bağlı olacaktır.

Sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınızla konuşun.

Amonyak seviyesi testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları, bir arterdeki kanın amonyak hakkında bir damardaki kandan daha yararlı bilgiler sağlayabileceğini düşünmektedir. Arteriyel kan örneği almak için, bir sağlayıcı bileğinizdeki artere, dirsek kırışıklığına veya kasık bölgesine bir şırınga yerleştirir. Bu test yöntemi çok sık kullanılmaz.


Leave A Reply