Reye Sendromu Nedir? Neden Olur? Belirtileri Önleme ve Tedavi Yolları

0
Advertisement

Reye sendromu nedir, neden olur? Çocuklara neden aspirin vermemeliyiz? Reye sendromu belirtileri, tedavisi ve önleme yolları

Tezgah üstü ağrı kesiciler yetişkinlerde baş ağrıları için çok etkili olabilir. Asetaminofen, ibuprofen ve aspirin kolayca temin edilebilir ve genellikle küçük dozlarda güvenlidir. Bunların çoğu çocuklar için de güvenlidir. Bununla birlikte, aspirin önemli bir istisnadır. Aspirin, çocuklarda Reye Sendromu riski ile ilişkilidir. Bu nedenle, özellikle bir doktor tarafından yönlendirilmedikçe bir çocuğa veya gence aspirin vermemelisiniz.

reye sendromu

Diğer ilaçlar da aspirin içinde bulunan salisilatları da içerebilir. Örneğin:

  • bizmut subsalisilat (Pepto-Bismol)
  • loperamid (Kaopektat)
  • keklik üzümü yağı içeren ürünler

Bu ürünler viral bir enfeksiyon geçirmiş veya geçirmekte olan olan çocuklara verilmemelidir. Çocuğunuz su çiçeği aşısı olduktan sonra birkaç hafta boyunca bunlardan kaçınılmalıdır.

Reye Sendromu Nedir?

Reye Sendromu, beyin ve karaciğer hasarına neden olan nadir bir hastalıktır. Her yaşta olabilse de, çoğunlukla çocuklarda görülür.

Advertisement

Reye Sendromu genellikle su çiçeği veya grip gibi yakın zamanda viral bir enfeksiyonu olan çocuklarda görülür. Böyle bir enfeksiyonu tedavi etmek için aspirin almak Reye riskini büyük ölçüde artırır.

Hem su çiçeği hem de grip baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle çocuğun baş ağrısını tedavi etmek için aspirin kullanmamak önemlidir. Çocuğunuz tespit edilmemiş bir viral enfeksiyon geçirebilir ve Reye sendromu geliştirme riski altında olabilir.

Reye Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Reye sendromunun belirtileri hızla ortaya çıkar. Genellikle birkaç saat boyunca ortaya çıkarlar.

Reye ilk belirtisi genellikle kusmadır. Bunu sinirlilik veya saldırganlık izler. Bundan sonra, çocuklar şaşkın ve uyuşuk hale gelebilir. Nöbet geçirebilir veya komaya girebilir.

Reye sendromu için bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, semptomlar bazen yönetilebilir. Örneğin, steroidler beyindeki şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Reye Sendromunu Önleme

Reye sendromu daha az yaygın hale gelmiştir. Çünkü doktorlar ve ebeveynler artık çocuklara rutin olarak aspirin vermiyorlar.

Advertisement

Çocuğunuzun baş ağrısı varsa, genellikle tedavi için asetaminofen (Tylenol) ‘e bağlı kalmak en iyisidir. Ancak, yalnızca önerilen miktarı kullandığınızdan emin olun. Çok fazla Tylenol karaciğere zarar verebilir.

Bir çocuğun ağrısı veya ateşi Tylenol tarafından azalmazsa, bir doktora görünün.

Reye Sendromunun Uzun Vadeli Sonuçları Nedir?

Reye sendromu nadiren ölümcüldür. Bununla birlikte, değişen derecelerde kalıcı beyin hasarına neden olabilir. Aşağıdaki belirtileri görürseniz çocuğunuzu derhal acil servise götürün:

  • bilinç bulanıklığı, konfüzyon
  • letarji
  • diğer zihinsel belirtiler


Leave A Reply