Kanda AST Yüksekliği Ne Anlama Gelir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

0
Advertisement

AST (aspartat aminotransferaz) kan testi nedir ve neden yapılır? Kanda AST yüksekliği neyin göstergesidir, belirtileri nelerdir?

Kanda AST Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kanda AST Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

AST Testi Nedir?

AST (aspartat aminotransferaz), çoğunlukla karaciğerde, aynı zamanda kaslarda da bulunan bir enzimdir. Karaciğeriniz hasar gördüğünde AST’yi kan dolaşımınıza bırakır. Bir AST kan testi, kanınızdaki AST miktarını ölçer. Test, sağlık uzmanınızın karaciğer hasarı veya hastalığını teşhis etmesine yardımcı olabilir.

AST Testi Neden Yapılır?

Bir AST kan testi sıklıkla rutin kan taramasına dahil edilir. Bu test ayrıca karaciğer problemlerini teşhis etmek veya izlemek için de kullanılabilir.

Rutin muayenenizin bir parçası olarak veya karaciğerde hasar belirtileri varsa, bir AST kan testi istenebilir. Belirtiler şunları içerebilir:

  • Mide bulantısı ve kusma
  • Kilo kaybı
  • Yorgunluk
  • zayıflık
  • Sarılık, cildinizin ve gözlerinizin sararması
  • Karnınızda şişlik ve / veya ağrı
  • Ayak bileklerinde ve bacaklarında şişlik
  • Koyu renkli idrar ve / veya açık renkli dışkı
  • Sık kaşıntı

Belirtileriniz olmasa bile, doktorunuz karaciğer hastalığı riskiniz yüksekse, bir AST kan testi isteyebilir. Karaciğer hastalığı için risk faktörleri şunları içerir:

Advertisement

Karaciğer hastalığının aile öyküsü
Fazla alkol alımı
şişmanlık
Şeker hastalığı
Karaciğer hasarına neden olabilecek bazı ilaçların alınması

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Kandaki yüksek AST seviyeleri hepatit, siroz, mononükleoz veya diğer karaciğer hastalıklarına işaret edebilir. Yüksek AST seviyeleri ayrıca kalp problemlerini veya pankreatiti gösterebilir. Sonuçlarınız normal aralıkta değilse, mutlaka tedaviye ihtiyaç duyan tıbbi bir durumunuz olduğu anlamına gelmez. Sonuçlarınızı etkileyebilecek çeşitli faktörler mevcuttur. Bunlar yaşınızı, cinsiyetinizi, diyetinizi ve aldığınız ilaç türlerini içerir. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için doktorunuzla ile görüşün.

AST kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Sağlık uzmanınız AST kan testinizle birlikte bir ALT kan testi isteyebilir. ALT, bir başka karaciğer enzimi türü olan alanin aminotransferaz anlamına gelir. Yüksek AST ve / veya ALT seviyeleriniz varsa, bir tür karaciğer hasarı olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca bir dizi karaciğer fonksiyon testinin AST test kısmına sahip olabilirsiniz. AST ve ALT’ye ek olarak, karaciğer fonksiyon testleri karaciğerdeki diğer enzimleri, proteinleri ve maddeleri ölçer.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply