Kanın Kimyasal Bileşenleri

0
Advertisement

Kanın kimyasal bileşimi nasıldır? Kanın kimyasal bileşenleri, yapısı nedir, içinde ne bulunur? Kanın yapısı hakkında bilgi.

Kan

Kanın Kimyasal Bileşenleri

Kan, sudan biraz daha yoğun, yaklaşık 3-4 kat daha viskozdur. Kan, bir sıvı içinde süspansiyon haline getirilmiş hücrelerden oluşur. Diğer süspansiyonlarda olduğu gibi, kanın bileşenleri filtrasyonla ayrılabilir, ancak kanın ayrıştırılmasında en yaygın yöntem santrifüjdür (döndürülmesi). Santrifüjlenmiş kanda üç katman halinde görülebilir. Plazma adı verilen saman renkli sıvı kısım, üst kısıma (~% 55) ayrılır. Buffy coat olarak adlandırılan ince krem ​​renkli bir tabaka, plazmanın altında oluşur. Buffy coat beyaz kan hücreleri ve trombositlerden oluşur. Kırmızı kan hücreleri ayrılan karışımın ağır olan alt kısmını oluşturur (~% 45).

Kanın Hacmi Nedir?

Kan hacmi değişkendir ancak vücut ağırlığının yaklaşık % 8’ini oluşturur. Vücut büyüklüğü, yağ dokusu miktarı ve elektrolit konsantrasyonları gibi faktörler hacmini etkiler. Ortalama bir yetişkinin yaklaşık 5 litre kanı vardır.

Kanın Bileşimi Nedir?

Kan hücresel materyalden (% 99 kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve geri kalanları oluşturan trombositler), su, amino asitler, proteinler, karbonhidratlar, lipitler, hormonlar, vitaminler, elektrolitler, çözünmüş gazlar ve hücresel atıklardan oluşur. Her kırmızı kan hücresi hacimce yaklaşık 1/3 hemoglobintir. Plazma, en fazla çözünen madde olarak plazma proteinleri ile yaklaşık % 92 oranında su içerir. Ana plazma protein grupları albüminler, globülinler ve fibrinojenlerdir. Primer kan gazları oksijen, karbon dioksit ve azottur.

Advertisement

Leave A Reply