Kaptan Grant’ın Çocukları Özeti, Jules Verne, Karakterler, Kitap Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Jules Verne’in macera romanı Kaptan Grant’ın Çocukları konusu nedir? Kaptan Grant’ın Çocukları kitap özeti ve karakterleri, kitap hakkında bilgi.

Kaptan Grant’ın Çocukları

Kaptan Grant’in Çocukları (Les enfants du Capitaine Grant), yazar Jules Verne’in “coğrafi” bir romanıdır. Jules Hetzel’in Magasin d’Éducation et de Récréation’da 20 Aralık 1865’ten (cilt 4, sayı 43) 5 Aralık 1867’ye (cilt 8, sayı 90) kadar ve tamamı 23 Haziran 1868’de üç cilt olarak serileştirildi.

Verne, kaptanın çocuklarının bir tür telemachi sergilediği kazazedeyi arama bahanesiyle, kahramanları bu kez güney yarım küre üzerinden tekrar dünyayı dolaştırıyor. Hikayenin çıkış noktası, “Dünya’nın Merkezine Yolculuk”ta olduğu gibi, yolculuğu doğuracak bir belgenin deşifre edilmesidir.

Kaptan Grant'ın Çocukları

Kitabın Özeti

Kitap, Britannia Kaptanı Grant’in arayışının hikayesini anlatıyor. Britannia gemi kazasından sonra kaptanın okyanusa attığı bir şişeyi bulduktan sonra, İskoçyalı Lord ve Lady Glenarvan, Kaptan Grant’in genç kızı ve oğlu Mary ve Robert ile bir gazetede yaptığı duyuruyla temasa geçti. Hükümet bir kurtarma seferi başlatmayı reddeder, ancak çocukların durumundan etkilenen Lord ve Lady Glenarvan, bunu kendi başlarına yapmaya karar verir. Asıl zorluk, enkazın koordinatlarının çoğunlukla silinmesi ve sadece enlemin (37 derece) bilinmesidir; bu nedenle, keşif seferi 37. paralel güneyi dolaşmak zorunda kalacaktır. Şişe bir köpekbalığının midesinden çıkarılır, bu yüzden akıntılarla kökenini bulmak imkansızdır. Kalan ipuçları üç dilde birkaç kelimeden oluşuyordur. Şili, Arjantin, Avustralya’nın Güney Ucu, bazen Yeni Zelanda ve hatta Antarktika’nın (hiç gitmedikleri) Kuzey Çoğu Kısmı gibi çeşitli destinasyonları olası kılmak için roman boyunca birkaç kez yeniden yorumlanırlar.

Lord Glenarvan, Grant’i bulma arayışına girer; eşi, Grant’in çocukları ve yatının mürettebatı Duncan ile birlikte Güney Amerika’ya doğru yola çıkarlar. Fransız coğrafyacı Jacques Paganel (Duncan’a yanlışlıkla binerek Hindistan’a giden vapurunu kaçırdı) şeklinde beklenmedik bir yolcu aramaya katılır. Patagonya, Tristan da Cunha Adası, Amsterdam Adası ve Avustralya’yı keşfederler (okuyuculara sayısız yerin florasını, faunasını ve coğrafyasını anlatmak için bir bahane).

Advertisement

Orada, onları enkazın bulunduğu yere götürmeyi teklif eden Britannia’nın eski bir levazım subayı olan Ayrton’u bulurlar. Ancak Ayrton, Britannia’nın kaybı sırasında orada olmayan, ancak korsanlık uygulamak için geminin kontrolünü ele geçirme girişimi başarısız olduktan sonra Avustralya’da terk edilen bir haindir. Duncan’ın kontrolünü ele geçirmeye çalışır, ancak şans eseri bu girişim de başarısız olur. Ancak Glenarvan’lar, Grant çocukları, Paganel ve bazı denizciler Avustralya’da bırakılır ve yanlışlıkla Duncan’ın kaybolduğuna inanarak, Avrupa’ya geri dönmek istedikleri Auckland, Yeni Zelanda’ya yelken açarlar. Gemileri Yeni Zelanda sahilinde Auckland’ın güneyinde harap olduğunda, bir Maori kabilesi tarafından yakalanırlar, ancak şans eseri kaçmayı başarırlar ve şaşkınlık içinde Duncan olduklarını keşfettikleri bir gemiye binerler.

Tutsak edilen Ayrton, İngiliz yetkililere teslim olmak yerine ıssız bir adaya terk edilmek karşılığında Kaptan Grant hakkındaki bilgilerini takas etmeyi teklif eder. Duncan, şans eseri Kaptan Grant’in sığınağı olduğu ortaya çıkan Tabor Adası’na doğru yola çıkar. Ayrton’u canavarların arasında yaşaması ve insanlığını yeniden kazanması için kendi yerine bırakırlar.


Leave A Reply