Kara Akbaba Nasıl Bir Hayvandır? Kara Akbabanın Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Kara akbaba nedir? Nasıl bir hayvandır? Hangi bölgelerde yaşarlar? Kara akbabaların özellikleri nelerdir? Yaşam şekilleri nasıldır?

Kara akbabalar, doğu ve güney Amerika Birleşik Devletleri’nden güney Güney Amerika’ya kadar açık, ormanlık alanlarda yıl boyunca yaşar. Son yıllarda menzillerini kuzeye genişlettiler ve şimdi düzenli olarak New England kadar kuzeyde görülüyorlar. Düşük rakımlarda en bol bulunanlar yoğun ormanlarda ürerler, ancak genellikle açık habitatlarda ve yol kenarlarında beslenirler. Bazıları yarı kırsal banliyölerde yaşıyor. Kara Akbabalar, çınar, çam, ceviz, meşe, ardıç ve selvi gibi uzun ağaçların yanı sıra elektrik direkleri gibi yapıların bozulmamış meşcerelerinde tüner. Tünek alanları genellikle suyun yakınında ve sürünün sabah erkenden uçmasına yardımcı olmak için yukarı hava akımı oluşturan engellerin yanındadır.

kara akbaba

Beslenmeleri

Kara Akbabalar neredeyse sadece leşle beslenir ve onu termiklerde gökyüzüne doğru yükselir. Bu noktadan hareketle leşleri tespit edebilir ve koku alma duyusu gelişmiş hindi akbabalarını gözetleyebilir ve onları yemeğe kadar takip edebilirler. Kara Akbabalar genellikle karkaslarda toplanır ve daha sonra Hindi Akbabalarını yiyeceklerden uzaklaştırır. Leş diyetleri arasında yaban domuzları, kümes hayvanları, sığırlar, burroslar, rakunlar, çakallar, opossumlar, çizgili kokarcalar ve armadillolar bulunur. Kara akbabalar bazen yüzen leşle beslenmek veya küçük balıkları yakalamak için sığ sularda dolaşırlar. Ara sıra kokarcaları, opossumları, gece balıkçıllarını, uğur böceği kaplumbağalarını ve genç domuzlar, kuzular ve buzağılar dahil olmak üzere çiftlik hayvanlarını öldürürler.

Davranış

Kara Akbabalar tek eşlidir, yıl boyunca eşleriyle birlikte kalırlar. Yavrularını kaçtıktan sonra sekiz aya kadar beslerler ve yaşamları boyunca aileleriyle güçlü sosyal bağlar kurarlar. Kara Akbabalar, topluluk tüneğini yem gruplarının toplanabileceği ve yetişkinlerin yavrularıyla yeniden bir araya gelebileceği bir toplanma yeri olarak kullanarak geceleri büyük sürüler halinde tüner. Başarısız toplayıcılar, kümes arkadaşlarını karkaslara kadar takip ederek yiyecekleri bulabilirler. Kara Akbabalar, akraba olmayanların tüneklere katılmalarını veya onları yiyecek kaynaklarına kadar takip etmelerini agresif bir şekilde engeller. Birbirlerine gagalayarak, ısırarak, kanat çırparak ve ayak güreşi yaparak saldırırlar. cesetlerde,

Koruma

Kuzey Amerika Üreme Kuşları Araştırması’na göre, kara akbabalar çoktur ve popülasyonları 1966 ile 2014 arasında artmıştır. Partners in Flight, bu geniş çeşitlilikteki kuşların dünya çapındaki üreme popülasyonunun yaklaşık 20 milyon olduğunu tahmin ediyor, yaklaşık %9’u ABD’de ve %8’i Meksika’da yaşıyor. Kıtasal Çevreleme Puanında 20 üzerinden 5 puan verdiler ve Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 2014 Kuş İzleme Listesi’nde değiller. Bu tutum, 20. yüzyılın başlarında, bazı insanların (bilimsel kanıt olmamasına rağmen) akbabaların hastalık yaymasından endişe duymasıyla değişti. Akbabalar yakalandı, 1970’lere kadar binlerce kişi tarafından zehirlendi ve vuruldu. Kara akbabalar, daha az sayıda yuva yeri ve araba çarpması gibi tehditlerle karşı karşıya kaldı. Diğer büyük kuşlar gibi, 20. yüzyılın ortalarında DDT’nin yumurta seyreltici etkilerine karşı savunmasızdılar ve diğer leş yiyiciler ile birlikte, karkaslarda kalan kurşun atışlarından kaynaklanan kurşun zehirlenmesine karşı hassastırlar.

Advertisement

Bununla birlikte, kara akbabalar toparlandı ve menzillerini kuzeye ve doğuya doğru büyük ölçüde genişletti. Bu muhtemelen kısmen yolların artan mevcudiyeti ve küresel iklim değişikliği ile ilişkili daha yüksek sıcaklıklardan kaynaklanmaktadır. daha az kullanılabilir yuva alanı ve araba çarpışmaları dahil. Diğer büyük kuşlar gibi, 20. yüzyılın ortalarında DDT’nin yumurta seyreltici etkilerine karşı savunmasızdılar ve diğer leş yiyiciler ile birlikte, karkaslarda kalan kurşun atışlarından kaynaklanan kurşun zehirlenmesine karşı hassastırlar. Bununla birlikte, kara akbabalar toparlandı ve menzillerini kuzeye ve doğuya doğru büyük ölçüde genişletti. Bu muhtemelen kısmen yolların artan mevcudiyeti ve küresel iklim değişikliği ile ilişkili daha yüksek sıcaklıklardan kaynaklanmaktadır. daha az kullanılabilir yuva alanı ve araba çarpışmaları dahil.

Diğer büyük kuşlar gibi, 20. yüzyılın ortalarında DDT’nin yumurta seyreltici etkilerine karşı savunmasızdılar ve diğer leş yiyiciler ile birlikte, karkaslarda kalan kurşun atışlarından kaynaklanan kurşun zehirlenmesine karşı hassastırlar. Bununla birlikte, kara akbabalar toparlandı ve menzillerini kuzeye ve doğuya doğru büyük ölçüde genişletti. Bu muhtemelen kısmen yolların artan mevcudiyeti ve küresel iklim değişikliği ile ilişkili daha yüksek sıcaklıklardan kaynaklanmaktadır. cesetlerde kalan kurşun atışlarından kurşun zehirlenmesine karşı hassastırlar. Bununla birlikte, kara akbabalar toparlandı ve menzillerini kuzeye ve doğuya doğru büyük ölçüde genişletti. Bu muhtemelen kısmen yolların artan mevcudiyeti ve küresel iklim değişikliği ile ilişkili daha yüksek sıcaklıklardan kaynaklanmaktadır. cesetlerde kalan kurşun atışlarından kurşun zehirlenmesine karşı hassastırlar. Bununla birlikte, kara akbabalar toparlandı ve menzillerini kuzeye ve doğuya doğru büyük ölçüde genişletti. Bu muhtemelen kısmen yolların artan mevcudiyeti ve küresel iklim değişikliği ile ilişkili daha yüksek sıcaklıklardan kaynaklanmaktadır.


Leave A Reply