Karabük Ovacık Hakkında Bilgi

0

Karabük iline bağlı Ovacık ilçesinin konumu, özellikleri, yaşam koşulları hakkında bilgi.

Karabük OvacıkOvacık; Karabük İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 42 köyü vardır. İlin güneydoğusunda; kuzeyden Merkez ve Kastamonu’nun Araç, doğudan Çankırı’ nın Bayramören, güneyden Çerkeş ve Atkaracalar, batıdan ilin Merkez ve Eskipazar ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları, Köroğlu Sıradağları’nın kuzey etekleri üzerindedir. Güneşde Gürgenli Dağları (1.630 m), güneybatıda Kurbaneli Tepesi (1.500 m), doğuda Göktepe (1.386 m) başlıca yükseltilerdir. Kuzey ve batıda, Yenice Irmağı’nın vadisi uzanır. Vadinin ortalama yüksekliği 400 m’dir. En önemli Irmak olan Yenice, Kastamonu, Zonguldak illeriyle sınırı oluşturur. Karadeniz iklimi egemen olmakla birlikte, İç Anadolu karasal iklimin etkileri de görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 8°C, yağış tutarı 650-700 mm’dir. Meşe, kayın, gürgen, karaçam ağaçlarının oluşturduğu zengin ormanlar vardır. Ekonomi; tarım, ormancılık ve hayvancılığa dayanır. Orman köylerinde yaşayanlar, geçimlerini orman işlerinden sağlar. Koyun, keçi beslenir. İlçede, kereste fabrikası vardır. İşgücünün bir bölümü, Zonguldak kömür ocaklarında ve Karabük’te endüstri işçisi olarak çalışır. Deniz düzeyinden 1.130 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezinde 184 km uzaklıktadır. Batıda Karabük-Gerede, güneyde Gerede-Çerkeş yollarına bağlanır.

Daha önce Çankırı’nın bir ilçesiyken 3 Haziran 1995’te Zonguldak’ın ilçelerinden Karabük’ün il yapılması üzerine bu ile bağlandı.


Leave A Reply