Karamazov Kardeşler (Dostoyevski) Kitap Özeti, Konusu, Kitap Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Karamazov Kardeşler kitap / roman özeti. Fyodor Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler isimli romanının konusu nedir? Karamazov Kardeşler kitabında neler anlatılır ve roman hakkında bilgiler.

Karamazov Kardeşler (Dostoyevski) Kitap Özeti, Konusu, Kitap Hakkında Bilgi

Karamazov Kardeşler, üçüncü şahıs, her şeyi bilen bir anlatıcının bakış açısından anlatılıyor. Anlatıcı, kasabasında yaşayan gerçek bir kişinin biyografisini yazdığını söylüyor, ancak eserine roman da diyor. Anlatı mesafesi değişir: bazen anlatıcı okuyuculara içtenlikle hitap eder; diğer zamanlarda o kaybolur. Ayrıca romandaki karakterler kendi hikayelerini, belgelerini ve hatta şiirlerini eklerler.

Karamazov Kardeşler’in anlatıcısının önsözü şimdiki zamanda yazılmıştır, romanın gövdesi ise öncelikle geçmiş zamanla yazılmıştır. Karamazov Kardeşler, her biri genç birer erkek olarak eve dönen ve her biri bir kardeşlik niteliğini temsil eden üç erkek kardeşe atıfta bulunur: Dmitri, şehvet; İvan, istihbarat; ve Alyoşa, ruh. Kötü doğası kardeşlik için bir tehdit oluşturan dördüncü gayri meşru kardeş Smerdyakov var.

Kitap Özeti

Karamazov Kardeşler, 1860’larda, 1861’de serflerin serbest bırakılmasından ve 1864’teki yargı reformlarından kısa bir süre sonra geçiyor. Ortam, Rusya’da bir yerlerde, Mokroye’den (yaklaşık 250 mil güneyde) 15 mil uzakta, belirsiz bir ülke kasabasıdır.

Ana hikaye Karamazov ailesi ve patrik Fyodor Karamazov’un öldürülmesi üzerine odaklanıyor. Kahraman (anlatıcıya göre), yaklaşık bir yıl önce kasabaya dönen ve ruhsal olarak yetenekli yaşlı Zosima’nın rehberliğinde yerel manastırda acemi bir keşiş olarak ikamet eden en küçük oğlu Alyoşa’dır. Ayrıca yakın zamanda şehre dönen Alyosha’nın yetenekli bir entelektüel olan kardeşi Ivan ve eski bir ordu subayı ve savurgan olan üvey kardeşi Dmitri (Mitya olarak da bilinir). Yaşlı Karamazov, iki karısından sağ kurtulan ve üç çocuğu terk eden, köklü bir soytarı ve ahlaksız bir dejeneredir. Ayrıca evsiz ve zihinsel engelli bir kadına tecavüz ederek dördüncü oğlu Smerdyakov’un babası oldu. Yaşlı Karamazov’un meşru oğulları başkaları tarafından büyütüldü ve Dmitri, annesinin bıraktığı parayla ilgili bir anlaşmazlığı çözmek için geri döndü. Ivan, kardeşi Dmitri’nin talebi üzerine anlaşmazlığa arabuluculuk yapması için geri döndü.

Advertisement

Dmitri ve babası, para konusunda tartışmalarına ek olarak, beş yıl önce nişanlısı tarafından terk edilen ve bir süreliğine sevgilisi olan eski bir tüccar tarafından kurtarılan aynı kadın Grushenka’nın sevgisi için rakiplerdir. Dmitri’nin güzel nişanlısı Katerina da şehre geldi. O ve Dmitri, babasını utançtan kurtardıktan sonra nişanlandılar. Ama Gruşenka ile tanıştığı için ondan ayrılmak istiyor. O şimdi bir mirasçı ve Dmitri parasının 3.000 rublesini aldı ve Grushenka’yı etkilemek için ayrıntılı bir parti vermek için kullandı. Aslında, boynundaki bir kese içinde sakladığı kalanı geri verme fikriyle paranın sadece yarısını kullanmıştır.

Manastırdaki toplantıdan sonra Dmitri, babasını Grushenka’yı sakladığını düşünerek öfkeyle dövüyor. Ivan, babasından ve erkek kardeşinden tiksindiği ve Dmitri’nin aşık olduğu nişanlısı Katerina tarafından sıkıştırıldığı için şehri terk etmeye karar verir. Duygu karşılıklıdır, ancak Katerina, Dmitri’yi kurtarması gerektiğinde ısrar eder. Ivan, Smerdyakov’un yanında kendini giderek daha rahatsız hissediyor. Çocukken kedilere işkence edip öldüren sapık bir psikopat. Ivan başlangıçta Smerdyakov’la arkadaştı ve özellikle Tanrı ve ölümsüzlük bir kenara bırakıldığında her şeye izin verilip verilmeyeceği konusunda felsefi konuşmalar yaptılar. İvan, inançsızlığından dolayı işkence görmesine rağmen ateist olduğunu iddia eder. Smerdyakov, Ivan’dan bir şey istiyor gibi görünüyor.

Alyoşa, Dimitri tarafından küçük düşürülen çocuk İlyuşa ve babasıyla arkadaş olur. Çocuğun tüberkülozu var ve ailesi yoksul. Özellikle babası Dmitri tarafından dövüldükten sonra yaşıtları tarafından beğenildi. Katerina onlara para verir ve Alyosha, İlyuşa’nın akranlarını onunla barışmaya ikna ettikten sonra ziyarete başlarlar.

Smerdyakov, Ivan’ı ertesi gün ayrılmaya teşvik eder ve Dmitri’nin babasını öldüreceğini tahmin eder. Ivan omuz silkiyor çünkü Dmitri’nin böyle bir eylemde bulunabileceğine inanmıyor. Ayrılmadan önce Ivan, Alyoşa ile Tanrı hakkında uzun bir konuşma yapar ve çocuklara işkence yapılmasına izin verdiği için yaratıcıyı kabul etmediğini söyler. Ayrıca Ivan, İsa’nın başarısız bir kurtarıcı olduğunu kanıtlamak için “Büyük Engizisyoncu” adlı bir hikaye okur, çünkü o, zayıf ve özgür iradenin sorumluluğundan kaçmak isteyen insanların çoğunluğunu değil, yalnızca seçkin bir azınlığı kurtarabilir.

Dmitri ikinci kez Gruşenka’yı aramaya gelir gelmez Smerdyakov yaşlı Karamazov’u öldürür; o kayboldu. Ivan, Moskova’ya doğru yola çıktı. Dmitri, Grushenka’nın orada olmadığına kendini ikna edince, bahçe duvarının üzerine tırmanır, ancak Grigory onu yakalamaya çalışır. Dmitri kafasına vurur ve arkasında Karamazov’u öldüren cinayet silahı için alınan bir havan tokmağı bırakır. Dmitri ayrıldıktan sonra Smerdyakov 3.000 rubleyi alır.

Dmitri, Gruşenka’nın bir önceki ay çılgınlıklarına sahne olan Mokroye’ye gitmek için ayrıldığını öğrenir. Şimdi onunla evlenmek isteyen eski sevgilisiyle tanışıyor. Dmitri, onunla son bir akşam geçirmek ve sonra kendini öldürmek için onu Mokroye’ye kadar kovalar. Geri kalan 1.500 rubleyi, malzeme satın almak ve eğlence için ödeme yapmak için boynundaki “muskadan” çıkarır. O geldiğinde, Gruşenka eski sevgilisini değil onu sevdiğini anlar ve başka bir parti başlar. Akşamın sonuna doğru polis, Dmitri’yi babasını öldürmekten tutuklamaya gelir. Ayrıca parayı çalmakla suçlanıyor ve hiç kimse harcadığı paranın Katerina’dan aldığı orijinal zulanın bir parçası olduğuna inanmıyor.

Advertisement

Ivan Moskova’dan döner ve Alyoşa ona Dmitri’nin masum olduğunu söyler. Ivan buna inanmıyor ama vicdanını rahatlatmak için sonunda suçu kabul eden Smerdyakov’u sorgulamaya devam ediyor. Aralarında anlaştıklarını düşündüğünü ve Ivan’ın babasının ölmesini istediğini söylüyor. Ivan deliye döner ve odasında şeytanı görmeye başlar. Dmitri’nin davasında kardeşini aklamaya çalışır ama kimse ona inanmaz ve şimdiye kadar Smerdyakov kendini öldürmüştür. Katerina, Ivan’ı korumak için mahkemeye Dmitri’nin babasını öldüreceğini söyleyen suçlayıcı bir mektup gösterir ve onun kanıtı kalan tüm şüpheleri siler.

Dmitri suçlu bulunur ve 20 yıl ağır çalışmaya mahkûm edilir. Ivan’ın beyin humması var ama Katerina onu emziriyor. Alyosha ile birlikte Dmitri ve Gruşenka için Amerika’ya kaçmayı planlıyorlar. İlyuşa ölür ve Alyoşa çocuklara birbirlerini asla unutmamaları ve burada yaptıkları iyilikleri hatırlamaları hakkında bir konuşma yapar.


Leave A Reply