Karatavuk Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Karatavuk isimli kuş ile ilgili bilgilerin yer aldığı yazımız. Karatavuk nasıl bir kuştur ve ne gibi özellikleri vardır?

Karatavuk

Serçegillerin ardıç-kuşu cinsinden esmer tüylü bir kuştur. Eti için avlanır, güzel ötüşü için de kafeste beslenir bir kuştur. En çok Kanarya, Madeira adalarında, Fas, Cezayir, ve Tunus’ta Akdeniz adalarında, Avrupa’da, Filistin’de, Anadolu’da, Moğolistan’da, Karatavuk Çin’de bulunur.

Karatavuğun uzunluğu, genel olarak 25 sm. dir. Ağırlığı ise 75 -120 gram arasında değişir. Dişileri, gençleri kahverengidir, ergin erkekleri siyahtır, sarı gagaları vardır.

Karatavuklar, özellikle, ovalardan yüksek dağlara doğru uzanan ormanlarda, fundalıklarda, bahçelerde görülürler. Yüksek dağlardaki çam ormanlarında yaşamazlar. Bazen mezarlıklarda, şehirlerdeki bahçelerde de rastlanır. Karatavuklar en çok solucanlarla, kabuklu salyangozlarla beslenirler. Bundan başka meyva, gül, ardıç, porsuk, ökseotu gibi bitkiler de yerler. Bu kuşlar, yedikleri meyvaların çekirdeklerini ağızlarından, bağırsaklarından dışarı atarlar. Bu olay, bitkilerin yayılışında önemli bir rol oynar. Karatavuk balık da yer, yavrularını balıkla besler.

Advertisement

Leave A Reply