Kardan Adam Pizza Tarifi

0
Advertisement

Kardan adam şeklinde pizza nasıl yapılır? Kardan adam şeklinde pizza yapmak için gereken malzemeler ve tarifi, yapılışı.

Kardan Adam Pizza Tarifi

İhtiyacınız olanlar pizza hamuru, bol bol rendelenmiş peynir, zeytin ve domates, havuç gibi süslemeler.

Pizza hamuru tarifi;

1 yemek kaşığı instant maya
1 tatlı kaşığı bal veya şeker
1 su bardağı ılık su,
3 su bardağı çok amaçlı un
1 çay kaşığı tuz
1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı,

Yapılışı:

Küçük bir kapta 1 / 4 bardak ılık su ile maya ve şeker yada balı eritin. Un ve tuzu ayrı bir yerde karıştırıp eleyin. İçine yağ, hazırladığınız maya karışımı ve geri kalan 3/4 bardak suyu ekleyin. Hazırladığınız karışımı hamur kıvamına gelene kadar yoğurun ve top haline getirin. Tabi eğer evinizde hamur yoğurma makinesi varsa düşük hızda orada da yoğurabilirsiniz.

Tezgahınızı unlayın ve hamuru bu unlanan yüzeyde yoğurarak çevirin. Hamurunuzun pürüzsüz olması gerekiyor. Sonrasında temiz, nemli bir bez yada tülbente sararak yaklaşık 2 saat kadar mayalanması için hamuru bekletin. Mayalanan hamurunuzu yoğurun, üzerine zeytinyağı sürerek tekrar bir saat kadar bekletin. Bu arada üzerini nemli bezle örtmeyi unutmayın. Mayalanma işi tamamlandıktan sonra hamurunuzu istediğiniz boyutlarda kopararak, istediğiniz incelikte unlanan tezgahınızın üzerinde oklava yardımıyla açın. Kardan adam pizza yapmak için üç farklı boyutta üç açılmış hamura ihtiyacımız olacak.

Advertisement

Pizza hamurlarını ikisi büyük biri kısmen daha küçük (kafa için) olacak şekilde yuvarlak açın. Üstüne isterseniz domates sosu da sürebilirsiniz. Rendelenmiş peynir ile kaplayın. Düğmeler, ağız ve gözler için zeytin kullanın. Burun için havuç yada domates kullanabilirsiniz.


Leave A Reply