Kardinal Mazarin (Jules Mazarin) Kimdir? Fransız Devlet Adamının Hayatı

0
Advertisement

Kardinal Mazarin kimdir? Fransız devlet adamı Kardinal Mazarin (Jules Mazarin) hayat hikayesi, biyografisi, siyasi kariyeri, yaptıkları hakkında bilgi.

Kardinal Mazarin (1602-1661 ), ünlü bir Fransız devlet adamıdır. Sicilyalı Mazarini ailesinin oğludur. İlkin Roma Cizvit papazlarının yanında, sonra Alcala Madrit üniversitelerinde okudu, sonra diplomatlık mesleğine girdi. Başarıları üzerine 1634’te, bir görevle Paris’e gönderildi. 1640’ta Fransa hizmetine girdi. Kardinal De Richelieu, ona kardinallik derecesi kazandırdı, ölümünden sonra kendi yerine onun geçmesini istedi.

Mazarin son derece uysal görünüşlü olmakla birlikte, sezişi, siyasi anlayışı gayet yüksekti. Kraliçe onu 1643’te başbakan yaptı. Mazarin Fransa’ya çok yararlı işler gördü. Bu arada, zaman zaman mevkii sarsılmasına rağmen, ölünceye kadar bu görevde kaldı. Napoli isyanını bastırdı, Alman imparatoruna Alsace’ı Fransa’ya bıraktırdı. Yalnız, karşılaştığı mali güçlükler yüzünden giriştiği teşebbüsler halkın ondan nefret etmesine yol açtı. Parlamentoyla asillerin bozuşması üzerine, saray halkını alıp Paris’ten çıkmak zorunda kaldı. 1653’te yeniden Paris’e döndü. 1659’da Cromwell’le birleşip İspanyollar’ı kesin şekilde yendi. İspanyol prensesi Marie Therese’i XIV. Louis ile evlendirerek İspanya’ yı Fransa’ya bağladı.


Kaynak – 2

Jules Mazarin; İtalyan kökenli Fransız siyaset adamıdır. (Abruzzi/Pescina 1602-Vincennes 1661). 1622’de İspanya’daki Acalar Üniversitesi’nde (bugün Madrid Üniversitesi) kilise hukuku öğrenimi gördü. 1628’den sonra papalığın hizmetinde diplomatlık yaptı. Bir süre aynı görevi Paris’te sürdürdü (1634-1636). Fransa Başbakanı Kardinal Richelieu ile yakın ilişkiler kurarak onun güvenini kazandı. 1632′ de Roma’ya döndükten iki yıl sonra Fransa’ya Papalık elçisi atandı. Aynı dönemde, kardinal oldu (1641). 1642′ de XIII. Louis’in 1643’teki ölümünden sonra ise naibe sıfatıyla ülke yönetimini üstlenen Avusturyalı Anna tarafından başbakanlığa getirildi. Politikadaki gücüyle Kral XIV. Louis de içinde olmak üzere, tüm devlet önde gelenleri üzerinde etki kurdu.

Krallığın merkezi gücünü sağlamlaştırdı. Ayaklanmaları bastırarak monarşiyi pekiştirdi. Katolik güçler arasındaki rekabete ve savaşa son vererek Avrupa’da Fransa’nın üstünlüğüne dayalı bir barışın sağlanmasına yönelik bir dış politika izledi. Vestfalya Barış Antlaşması (1648) ile Pirene Barış Antlaşması onun zamanında yapıldı. 1658’de Kraliyet Resim ve Heykel Akademisi’ni ve College de Quatre Nations’u kurdu. Özel kitaplığını 1643’te bilim adamlarının hizmetine açarak Mazarine Kitaplığı’nın temellerini attı.

Advertisement

Leave A Reply