Kastilyalı Isabella Kimdir?

0

Kastilyalı Isabella olarak da bilinen I. Isabel kimdir? Dünyadaki coğrafi keşiflerde büyük payı olan İspanyol kraliçesi I. Isabel hakkında bilgiler.

Kastilyalı Isabella

Advertisement

I. Isabella (22 Nisan 1451, Madrigal de las Altas Torres, İspanya – 26 Kasım 1504, Medina del Campo, İspanya
)

İspanya tarihinde, dünyadaki coğrafi keşiflerde büyük payı olan kraliçedir. Aragon veliaht prensesi iken Castilla Kralı V. Ferdinand ile evlenince Castilla ve Aragon kraliçesi oldu (1469), böylece İspanya’nın iki önemli devleti birleşti.

İsabella, zeki, çalışkan bir kadındı. Devlet işlerini kocası ile birlikte yönetiyordu. Bütün resmi kağıtlarda Ferdinand’ın imzasının yanında İsabella’nın imzası da bulunuyordu.

Amerika kıtasını keşfeden Kristof Kolomb, yolculuğa çıkmadan önce, Ferdinand’dan yardım isteyince Kral devlet hazinesinin pek kötü durumda olduğunu ileri sürerek bu teklifi reddetmişti. İsabella, Kolomb’un fikrini beğenmişti, kendisine yardım edilmesi için ayak diredi; hatta, bazı tarihçilere göre, Kristof Kolomb’un seyahat masraflarını karşılayabilmek için kendi elmaslarını sattı. Böylece İsabella’nın adı dünya coğrafi keşifler tarihinde de yer aldı.

Advertisement


Leave A Reply