Katı Sıvı Gaz Madde Örnekleri (Katı Sıvı Gaz Farkları ve Özellikleri)

0
Advertisement

Katı sıvı ve gaz maddeler nelerdir, özellikleri nedir? Çevremizde bulunan katı, sıvı ve gaz maddelere örnekler, özellikleri.

Katı Sıvı Gaz Madde Örnekleri

Maddeyi düşündüğümüzde üç hali aklımıza gelir: katı, sıvı ve gaz. Ancak oldukça yüksek bir sıcaklıkta ve dağınık atomlardan oluşan bir dördüncü plazma hali de söz konusudur. Üç halini de gözlemleyebildiğimiz ve hal değişimleri için gereken sıcaklıklara rahatça erişilebilen, o yüzden sıklıkla örneklerde kullanılan temel madde SU‘DUR.

Maddenin Halleri

Maddenin Halleri

KATILAR

Katı maddeler, birbirine sıkıca bağlanmış parçacıklardan oluşanlardır. Parçacıklar çok küçük bir dereceye kadar hareket edebilir, çünkü temel koşul katıların yayılmaması veya akmamasıdır. Kum gibi küçük taneli olanlar hariç akışkan değildirler. Katıların şekilleri sabittir ve sıkıştırılamazlar, böylece hacimlerini bastırarak azaltamazsınız. Ancak, katı maddeler genişleme ve daralma eğilimindedir; ısıtıldığında hacmini artırır ve soğuduğunda azaltır.

Katılara örnekler

Sofra tuzukuvarsmıknatısbardak
elmasincikaolinpara
buzdemiroduntekerlek
kehribarşekerkumkalem
kükürtSert plastikgrafittarak
defterhavlutaşçivi

SIVILAR

Sıvılar, içinde bulundukları kabın şeklini alan maddelerdir. Akışkandırlar ve sıkıştırılamazlar. Sıvıların diğer tipik özellikleri, yüzey gerilimi (her yönden çekilme kuvvetleri tarafından verilir) ve kılcallıktır (sıvıların küçük çaplı tüplerden geçmesi kolaylığı). Katı maddenin erimesi sonucu sıvılar oluşur.

Sıvılara örnekler

suAyçiçek yağıcıvakloroform
gliserinMeyve sularıetil alkolkolonya
asetonzeytinyağıçamaşır suyuçorba
sütlimonataçayşalgam suyu
sirketükürükkefirBeyin omurilik sıvısı
Erimiş metalpetrolkahveparfüm

GAZLAR

Maddenin gaz hali, diğer ikisinden belirgin bir şekilde farklıdır. Atomların çekim kuvvetleri yok denecek kadar azdır, bu nedenle parçacıklar birbirinden oldukça ayrılır.

Gazlara örnekler

oksijenhelyumHidrojen sülfürdoğalgaz
hidrojenKarbon monoksitkriptonmetan
Su buharıklorradonozon
azotflorinbulutlarhava
argonbütanneonduman

 

Advertisement

Atomların yaptıkları hareket hızlı ve kontrolsüzdür. Gazın konuldukları kabın tamamını doldurabilirler. Belli bir şekilleri yoktur, sıkıştırılabilirler ve akışkandırlar. Yoğunlukları sıvılar ve katılardan çok daha azdır.


Leave A Reply