Kawasaki Hastalığı Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır? Belirtileri Riskleri Tedavisi

0
Advertisement

Çocuklarda Kawasaki Hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Kawasaki Hastalığının komplikasyonları, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi.

Kawasaki Hastalığı

Kawasaki Hastalığı

Kawasaki hastalığı veya mukokutanöz lenf nodu sendromu, arterlerde, damarlarda ve kılcal damarlarda iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Ayrıca lenf düğümlerinizi de etkiler ve burnunuzda, ağzınızda ve boğazınızda semptomlara neden olur. Çocuklarda kalp hastalığının en yaygın nedenidir.

Çoğu durumda, çocuklar tedaviden birkaç gün sonra ciddi bir sorun olmadan iyileşir. Nüksler nadirdir. Tedavi edilmezse, Kawasaki hastalığı ciddi kalp hastalığına yol açabilir. Kawasaki hastalığı ve bu durumun nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kawasaki hastalığının belirtileri nelerdir?

Kawasaki hastalığı, belirtileri ve bulguları ile aşamalar halinde ortaya çıkar. Durum kış sonu ve ilkbaharda ortaya çıkma eğilimindedir.

Erken aşamalar

İki haftaya kadar sürebilen erken belirtiler şunları içerebilir:

Advertisement
 • beş veya daha fazla gün devam eden yüksek ateş
 • gövde ve kasıkta döküntü
 • kan çanağı gözler
 • parlak kırmızı, şişmiş dudaklar
 • Kırmızı lekelerle parlak ve parlak görünen “çilek” dili
 • şişmiş lenf düğümleri
 • şişmiş eller ve ayaklar
 • kırmızı avuç içi ve ayak tabanı
 • Bu süre zarfında kalp problemleri de ortaya çıkabilir.
Geç aşamalar

Daha sonraki semptomlar ateşten sonraki iki hafta içinde başlar. Çocuğunuzun el ve ayaklarındaki cilt soyulmaya başlayabilir ve tabakalar halinde çıkabilir. Bazı çocuklar da geçici artrit veya eklem ağrısı geliştirebilir.

Diğer belirti ve semptomlar şunları içerir:

 • karın ağrısı
 • kusma
 • ishal
 • büyümüş safra kesesi
 • geçici işitme kaybı

Çocuğunuz bu semptomlardan herhangi birini gösteriyorsa doktorunuzu arayın. 1 yaşından küçük veya 5 yaşından büyük çocukların eksik semptom gösterme olasılığı daha yüksektir. Bu çocuklar, kalp hastalığı komplikasyonları riski yüksek olan Kawasaki hastalığı vakalarının yüzde 25’ini oluşturmaktadır.

Kawasaki hastalığına ne sebep olur?

Kawasaki hastalığının kesin nedeni hala bilinmemektedir. Araştırmacılar, genetik ve çevresel faktörlerin bir karışımının Kawasaki hastalığına neden olabileceğini düşünüyor. Bunun nedeni Kawasaki hastalığının belirli mevsimlerde meydana gelmesi ve Asya kökenli çocukları etkileme eğiliminde olması olabilir.

Risk faktörleri

Kawasaki hastalığı en çok çocuklarda, özellikle Asya kökenli olanlarda görülür. Kawasaki hastalığı vakalarının yaklaşık yüzde 75’i 5 yaşın altındaki çocuklar. Araştırmacılar hastalığı ırsi olduğuna inanmıyor, ancak ailelerde risk faktörleri artma eğilimindedir. Kawasaki hastalığı olan bir kişinin kardeşlerinin hastalığa yakalanma olasılığı 10 kat daha fazladır.

Kawasaki Hastalığı

Advertisement

Kawasaki hastalığı nasıl teşhis edilir?

Kawasaki hastalığı için spesifik bir test yoktur. Bir çocuk doktoru çocuğun semptomlarını dikkate alacak ve aşağıdakiler gibi benzer semptomlara sahip hastalıkları dışlayacaktır:

kızıl, ateş, titreme ve boğaz ağrısına neden olan bakteriyel bir enfeksiyon

 • Juvenil romatoid artrit, eklem ağrısı ve iltihaplanmaya neden olan kronik bir hastalık
 • kızamık
 • toksik şok sendromu
 • idiyopatik çocuk artriti
 • çocuk civa zehirlenmesi
 • tıbbi reaksiyon
 • Rocky Mountain benekli ateş, kene kaynaklı bir hastalık

Bir çocuk doktoru, hastalığın kalbi nasıl etkilediğini kontrol etmek için ek testler isteyebilir. Bunlar şunları içerebilir:

Ekokardiyograf: Ekokardiyograf, kalbin ve arterlerinin resimlerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan ağrısız bir prosedürdür. Kawasaki hastalığının zaman içinde kalbi nasıl etkilediğini göstermek için bu testin tekrarlanması gerekebilir.

Kan testleri: Diğer hastalıkları dışlamak için kan testleri istenebilir. Kawasaki hastalığında yüksek beyaz kan hücresi sayımı, düşük kırmızı kan hücresi sayımı ve iltihaplanma olabilir.

Göğüs Röntgeni: Göğüs röntgeni, kalbin ve akciğerlerin siyah beyaz görüntülerini oluşturur. Bir doktor bu testi kalp yetmezliği ve iltihap belirtileri aramak için isteyebilir.

Elektrokardiyogram: Bir elektrokardiyogram veya EKG, kalbin elektriksel aktivitesini kaydeder. EKG’deki düzensizlikler kalbin KD’den etkilendiğini gösterebilir.

Kawasaki hastalığı, ateşi beş günden fazla süren herhangi bir bebek veya çocukta bir olasılık olarak düşünülmelidir. Bu, özellikle, cildin soyulması gibi diğer klasik semptomları göstermeleri durumunda geçerlidir.

Kawasaki hastalığı nasıl tedavi edilir?

Kawasaki hastalığı teşhisi konan çocuklar kalp hasarını önlemek için hemen tedaviye başlamalıdır.

Kawasaki hastalığı için birinci basamak tedavi, ateşten sonraki 10 gün içinde 12 saat boyunca antikorların (intravenöz immünoglobulin) infüzyonunu ve sonraki dört gün boyunca günlük aspirin dozunu içerir. Çocuğun kanın pıhtılaşmasını önlemek için ateş geçtikten sonra altı ila sekiz hafta boyunca daha düşük dozlarda aspirin almaya devam etmesi gerekebilir.

Bir çalışma ayrıca prednizolon ilavesinin potansiyel kalp hasarını önemli ölçüde azalttığını buldu. Ancak bu henüz diğer popülasyonlarda test edilmemiştir.

Advertisement

Zamanlama, ciddi kalp problemlerini önlemek için önemlidir. Çalışmalar ayrıca ateşin beşinci gününden önce verildiğinde tedaviye daha yüksek bir direnç oranı bildirmektedir. Hasta çocukların yaklaşık yüzde 11 ila 23’ü bir direnç gösterecektir.

Bazı çocuklar tıkalı bir arteri veya kalp krizini önlemek için daha uzun tedavi süresi gerektirebilir. Bu durumlarda, tedavi normal bir ekokardiyografiye sahip olana kadar günlük antiplatelet aspirin dozlarını içerir. Koroner arter anormalliklerinin geri dönmesi altı ila sekiz hafta sürebilir.

Kawasaki Hastalığı

Kawasaki hastalığının olası komplikasyonları nelerdir?

Kawasaki hastalığı olan çocukların yaklaşık yüzde 25’inde ciddi kalp problemlerine yol açar. Tedavi edilmeyen Kawasaki hastalığı, kalp krizi riskinizi artırabilir ve aşağıdakilere neden olabilir:

 • miyokardit veya kalp kası iltihabı
 • disritmi veya anormal kalp ritmi
 • anevrizma veya arter duvarının zayıflaması ve şişmesi

Durumun bu aşaması için tedavi uzun süreli aspirin dozunu gerektirir. Hastaların ayrıca kan inceltici almaları veya koroner anjiyoplasti, koroner arter stentleme veya koroner arter baypas gibi prosedürlerden geçmeleri gerekebilir. Kawasaki hastalığı nedeniyle koroner arter problemleri gelişen çocuklar, kalp krizi riskini artırabilecek yaşam tarzı faktörlerinden kaçınmaya dikkat etmelidir. Bu faktörler arasında obezite veya aşırı kilo, yüksek kolesterol ve sigara kullanımı sayılabilir.

Kawasaki hastalığına uzun vadeli bakış açısı nedir?

Kawasaki hastalığ olan biri için dört olası sonuç vardır:

 1. Erken tanı ve tedavi gerektiren kalp problemleri olmadan tam bir iyileşme sağlarsınız.
 2. Koroner arter problemleri geliştirirsiniz. Bu vakaların yüzde 60’ında hastalar bir yıl içinde bu endişeleri azaltabilirler.
 3. Uzun süreli tedavi gerektiren uzun süreli kalp problemleri yaşarsınız.
 4. Kawasaki hastalığınin tekrar ortaya çıkması, vakaların sadece yüzde 3’ünde gerçekleşir.

Erken tanı konulduğunda ve tedavi edildiğinde Kawasaki hastalığının olumlu bir sonucu vardır. Tedavi ile vakalarının sadece yüzde 3 ila 5’i koroner arter problemleri ile gelişir. Anevrizmalar yüzde 1 oranında gelişir.

Kawasaki hastalığı olan çocuklar kalp problemlerini taramak için her iki yılda bir ekokardiyogram almalıdır.

Özetle;

Kawasaki hastalığı, vücudunuzda, özellikle kan damarlarında ve lenf düğümlerinde iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Esas olarak 5 yaşın altındaki çocukları etkiler.

Semptomlar ateşe benzer, ancak iki farklı aşamada ortaya çıkarlar. Beş günden fazla süren kalıcı, yüksek ateş, çilek dili ve şişmiş eller ve ayaklar erken evrenin semptomlarından birkaçıdır. Daha sonraki aşamada belirtiler eklem boyası, cilt soyulması ve karın ağrısını içerebilir.

Çocuğunuz bu semptomlardan herhangi birini gösteriyorsa doktorunuzla konuşun. Bazı çocuklarda semptomlar eksik görünebilir, ancak Kawasaki hastalığı tedavi edilmezse ciddi kalp sorunlarına neden olabilir. Kalp hastalığına yakalanan vakaların yaklaşık yüzde 25’i yanlış tanı ve gecikmiş tedaviden kaynaklanmaktadır.

Advertisement

Kawasaki hastalığı için özel bir tanı testi yoktur. Doktorunuz çocuklarınızın semptomlarına bakacak ve diğer koşulları göz ardı etmek için testler hazırlayacaktır.


Leave A Reply