Kekik Nerelerde Nasıl Kullanılır? Sağlığa Faydaları ve Çeşitli Kullanım Alanları

0
Advertisement

Kekik nasıl kullanılır? Kekiğin mutfakta, sağlık için ve antibakteriyel olarak kullanım alanları nelerdir? Kekiğin yararları hakkında bilgi.

Kekik, muhtemelen baharat setinizden tanıdığınız nane ailesinden bir bitkidir. Kullanım aralığı etkileyici ve 400’den fazla alt türü vardır. Eski Mısırlılar kekiği mumyalama uygulamalarında kullanırken, eski Yunanlılar tütsü olarak kullandılar.

kekik

Kendine özgü tadı sayesinde, kekik bugüne kadar bir mutfak çeşnisi olarak kaldı. Ancak kekik ayrıca, akne ve yüksek tansiyonu tedavi etme yeteneği gibi tıbbi nitelikleri ile de ün kazanmaktadır.

Akne İle Savaş

Tezgah üstü sivilce ilacı almaktan ve iyi bir sonuç almayı beklemekten bıktıysanız, şanslı olabilirsiniz. Kekik, antibakteriyel özellikleri ile bilinir ve akne ile savaşan bir bileşen olarak bir geleceği olabilir.

Kekik günlerce veya haftalarca alkole batırıldığında, tentür olarak bilinen bir çözeltiye dönüşür. İngiltere’deki araştırmacılar, kekik tentürlerinin akne üzerindeki etkilerini test ettiler.

Advertisement

Kekik tentürü üzerinde yapılan bir çalışmada bulgular etkileyiciydi. Bu doğal bitki preparatı, sivilceleri benzoil peroksit içeren antiakne ürünlerinden daha etkiliydi.

Kan basıncını düşürmek için kekik

Thymus linearis Benth, Pakistan ve Afganistan’da bulunan kekik türüdür. Bir araştırma bu kekik türünün yüksek tansiyonlu sıçanlarda kalp hızını önemli ölçüde azaltabildiğini ve aynı zamanda kolesterollerini düşürebildiğini buldu.

Kalp atış hızınızı düşürmek için kekik kullanmanın kesin bir yolu, gıdalarınızdaki tuz yerine kekik eklemektir.

kekik

Öksürüğü durdurmak için kekik

Yapraklarından elde edilen kekik esansiyel yağı genellikle doğal öksürük ilacı olarak kullanılır. Kekik ve sarmaşık yapraklarının bir kombinasyonu öksürüğü ve diğer akut bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Bir dahaki sefere öksürük veya boğaz ağrısı ile karşılaştığınızda, kekik çayı içmeyi deneyin.

Advertisement

Bağışıklığınızı artırmak için kekik

Vücudunuzun her gün ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri almak zor olabilir. Neyse ki, kekik C vitamini ile doludur ve aynı zamanda iyi bir A vitamini kaynağıdır. Soğuk algınlığı hissediyorsanız, kekik sizi sağlığınıza geri getirmeye yardımcı olabilir.

Kekik için bir başka sağlık yararı: İyi bir bakır, lif, demir ve manganez kaynağıdır.

Dezenfekte etmek için kekik

Küf, evinizde gizlenebilen yaygın ancak potansiyel olarak tehlikeli bir hava kirleticidir. Kekik yağı küf temizliğinde etkilidir.

Kekik ve timolün uçucu yağı birçok mantar öldürücü özelliğe sahiptir. Güvenilir Araştırmalar konutlarda küf için dezenfektan olarak kullanılabileceğini önermektedir.

Zararlılardan kurtulmak için kekik

Timol, hem açık hem de kapalı alanlarda birçok pestisitte bulunan bir maddedir ve yaygın olarak bakteri ve virüslerin yanı sıra sıçanlar, fareler ve diğer hayvan zararlılarını hedeflemek için kullanılır.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, kekik özütünün sivrisinekleri kovabileceğini, ancak bahçenizde yetiştirmenin yeterli olmadığını gösteriyor. En iyi haşere mücadele sonuçlarını elde etmek için, uçucu yağı serbest bırakmak için kekik yapraklarının arasında ellerinizi dolaştırıp, kokunun yayılmasını sağlamak.

Ayrıca, bir bardak suyun içine kekik yağı karıştırarak kendi sivrisinek kovucunuzu yapabilirsiniz.

kekik yağı

İyi kokular için kekik

Organik ve doğal cilt bakım ürünleri artık birçok perakendecide bulunabilir ve birçoğunda kekik bulunur.

Antiseptik ve antifungal özellikleri sayesinde ağız gargarasında yaygın bir bileşendir. Kekik ayrıca doğal deodorantlarda popüler bir bileşendir ve genellikle dahil edilir.

Ruh sağlığınızı artırmak için kekik

Kekik esansiyel yağı, aktif maddesi karvakrol nedeniyle aromatik ve terapötik amaçlar için kullanılır.

Advertisement

2013 yılında yapılan bir çalışmada, karvakrolün nöron aktivitesini ve deneklerin iyi olma duygularını artıracak şekilde etkilediği gösterilmiştir.

Bu nedenle, kekik veya kekik yağını düzenli olarak kullanırsanız, duygularınız ve ruh haliniz üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

Yemekler için kekik

Kekik, dünyadaki mutfaklarda, özellikle Fransa, İtalya ve Akdeniz’de kullanılan harika bir malzemedir.

Kekik, bir çeşni olarak kullanabileceğiniz veya makarna veya pilav ekleyebileceğiniz pesto sosuna yapılan bu temizlik maddesinin ana bileşenidir.

Et veya kümes hayvanları hazırlanırken taze yapraklar veya bütün dallar kullanılabilir. Kekik, beyaz et ve balıklarla birlikte kullanmak için mükemmel bir bileşendir.


Leave A Reply