Kenzan Ogata Kimdir?

0
Advertisement

Kenzan Ogata kimdir ve ne yapmıştır? Kenzan Ogata hayatı, biyografisi, çömlekleri ve sanatı, eserleri, Kenzan Ogata hakkında bilgi.

Kenzan Ogata

Kenzan Ogata; (d. 1663, Kyoto – ö. 3 Haziran 1743, Edo bugün Tokyo], Japonya), orta Edo dönemi Japon çanak çömlekçisi ve ressamıdır. Yapıtlarını Kenzan, Şisui, Toin, Şokosai, Şuseido ya da Şinşo gibi adlarla imzalamıştır.

Klasik Çin ve Japon eğitimi gördü, Zen Budacılığı benimsedi. Yirmi yedi yaşında çömlekçi Ninsei’nin yanında çalışmaya başladı; 1699’da Narutaki’de, 1712’de Kyoto yakınlarındaki Nico’da, 1731’de de Edo’da çalıştı.

Sanatı

Kırk yıllık meslek yaşamında başta raku’ lar, toki’ler (seramik) ve ciki’ler (porselen) olmak üzere sayısız kap kaçak üretti. Kullandığı çeşitli bezeme teknikleri arasında en çok iroe’de (renkli boyama) başarılıydı. Desenlerinin pek çoğu klasik Japon ve Çin kültürlerinin etkilerini yansıtır. Özellikle yaşamının son beş yılında çok resim yaptı. Gerek seramiklerinde, gerekse resimlerinde özgün bir kaligrafik üslup kullandı. Üstünde Uzun Yaşam Tanrısı Curocin’in resmi bulunan altıgen tabak (kardeşi Ogata Korin ile birlikte), bir sedir koruluğu resmiyle bezeli başka bir tabak, “Çiçek Sepetleri” adlı suluboya duvar rulosu ve “Sekiz Köprü” adlı resmi en tanınmış yapıtlarıdır.

Advertisement

Leave A Reply