Keseli Hayvanlar Hakkında Kısa Bilgi

0
Advertisement

Keseli hayvanlar ile ilgili temel ve kısa bilgilerin olduğu yazımız

kanguru

Bu takımdaki hayvanların dişilerinin karnında bir kese bulunur. Dişi, bu kesede yavrularını taşır. Keselilerin birçok türü varsa da, en tanınmışı kan-guru’duc. Kanguru yalnız Avustralya’ da yaşar. Bu hayvanların ön ayakları çok kısa, arka ayakları uzundur. Bunun için, kanguru arka ayaklarının üzerinde sıçraya sıçraya koşar. İçlerinde tavşan kadar ufak türleri olduğu gibi, boyları 2 metreyi bulanlar da vardır.

Keselilerin yavruları, dünyaya geldiklerinde, önce pek küçük olurlar. 2,5 cm. boyunda olanları bile vardır. Renkleri solucan rengini andırır. Bu minik yavrular, doğduktan sonra, analarının tüylerine asılarak, sırtına tırmanırlar. Buradan da, kendilerini aşağıya bırakarak, kesenin içine dalarlar. Kesenin içinde, analarının memelerini emerek, beslenirler. İyice büyüyünceye kadar da orada kalırlar. Analarının kesesinden çıktıktan sonra bile, bir şeyden ürküp korkunca, koşa koşa yeniden keseye girerler.

Keselilerin kimisi ağaçlarda, kimisi yerde yaşar. Yeraltında yaşayan bir türü de vardır. Kimi keseliler etle, kimisi de yalnız böcekle beslenirler.

Advertisement

Leave A Reply