Kırışıklıklara Karşı Hareketsiz Yüz Jimnastiği

0

Yüzünüzde oluşabilecek kırışıklıkları önlemek için evde parmaklarınızla yapabileceğiniz hareketsiz jimnastik hareketleri, masajlar

Kırışıklıklara Karşı Hareketsiz Yüz Jimnastiği

Uygulanmakta olan birçok jimnastik hareketleri, bir ipin karşılıklı iki ekip tarafından aksi yönlere çekilmesiyle kıyaslanabilir. İki ekibin kuvveti eşit olduğu takdirde, ne kadar gayret gösterilirse gösterilsin, ip kıpırdamayacaktır.

Yüzün hareketsiz jimnastiği de bu prensibe dayanmaktadır. Yüzün desteği olan kaslar daimi olarak gevşek vaziyette tutulurlarsa, zamanla bozulur ve çökerler.

Aksine, fazla büzülüp hareket ettikleri takdirde de, üzerlerini kaplayan deri devamlı buruşarak, zamanla silinmesi pek güç olan kırışıklar oluşur.

İşte bu iki durumda birbirine karşı koydurmak suretiyle, her ikisini de nötralize edecek olan “hareketsiz jimnastik” elde edilmiş olur.

Aşağıda verilen hareketlerde, yüz kaslarının kasılmasına refakat eden el hareketleri, bu kasılmanın normal olarak sebep olabileceği harekete karşı koyar.

BİRİNCİ HAREKET:

Ellerin üç orta parmağını yanaklarınızın üzerine ve altla üst dudağın köşelerine dikey olarak dayayın. Şimdi dudaklarınızı, bir şeye dudak bükermiş gibi büzmeye çalışın. Parmaklarınızın bu harekete karşı koyacağını göreceksiniz. Arkadan gülümseyecekmiş gibi ağzını genişletmeye çalışın ve bu arada dudaklarınızın köşelerini parmaklarınızla mümkün olduğu kadar hareketsizleştirin.

Her iki hareketi de aynanın önünde yaparak derinin, kasların hareketine iştirak etmemesini ve egzersiz esnasında deride zararlı bir buruşma meydana çıkmamasını kontrol edin.

İKİNCİ HAREKET:

Üç parmağınızı alnınıza ve kaşlarınızın tam üstüne yatay olarak dayayın ve alın kaslarınızı harekete geçirerek kaşlarınızı yükseltip alçaltmaya çalışın. Parmaklarınız bu sırada kasların gayretine rağmen, alnın hareketsiz kalmasını sağlayacaktır.

ÜÇÜNCÜ HAREKET:

Bu tip hareketlerin en önemleri arasında olup üst dudakla ilgilidir. Üst dudağın yukarısına her iki elin orta parmaklarının uçlarını dayayın ve üst dudağı yükseltip alçaltmaya çalışan kas hareketlerine karşı koyun. Üst dudağın yükselmesine bu engel oluş, yüz hatlarını yükselten bütün yüz kaslarına geçer. Doğru ve devamlı olarak tatbik edilen bu egzersiz, yüz için gerçek bir «lifting» teşkil eder.

DÖRDÜNCÜ HAREKET:

Alt dudak ile çenenin alçalmasına, parmakla aynı şekilde karşı koyma da, o bölgenin güzelliği için elzem olan boyun kaslarını gerer.

Yüzün hareketsiz jimnastiğinin ana prensipleri şunlardır:

Yukarıda tarif edilen bütün hareketler ayna önünde itina ile yapılmalıdır. Zira her harekete yalnız bahsi geçen kasların katılması ve komşu kasların hareketsiz kalması gereklidir.

Bütün jimnastik hareketleri gibi bunların da doğru ve acelesiz olarak ve birkaç defa tekrarlanmak şartıyla uygulanması gerekir. Yüz jimnastiğinin her hareketi on kereden başlayarak yirmiye kadar yükseltilmelidir.

Yukarıdaki talimata uygun olarak uygulanan hareketsiz yüz jimnastiği seansı, yüz kaslarındaki kan akımını belirli derecede hızlandırır. Bu kan hücumundan, yüze derhal, bu şartlar altında daha faal olacak olan bir besleyici krem sürerek faydalanılmalıdır.

Bu egzersizlerin sonrasında, yüzün de katılacağı bir istirahat devresi tavsiye edilir.

Jimnastikten ancak uzun bir sabır ve azim göstermek şartıyla netice alınabilir. Fakat yukarıdaki talimata da harfiyen riayet etmek gerektir. Aksi halde fayda yerine zarar görülür. Tecrübe devresinde her hareket ayna vasıtasıyla takip ve kontrol edilmelidir. Metod bir kere öğrenildikten sonra, hareketleri yatağa uzanmış vaziyette tekrarlamakta fayda vardır.


Leave A Reply