Spinosaurus ve Tyrannosaurus Arasındaki Farklar ve Benzerlikler Nelerdir?

0
Advertisement

Spinosaurus ve Tyrannosaurus türü dinozorlar arasındaki temel ve genel farklar ve benzerlikleri nelerdir? Kısa açıklamaları ile Spinosaurus ve Tyrannosaurus.

Birçok kişi, Tyrannosaurus için kısa “T” olan T-Rex’i duymuştur; Ancak Spinosaurus kadar iyi tanınmayan ikinci bir dinozor daha var. İki tarih öncesi yaratık arasında çeşitli farklılıklar ve benzerlikler vardır.

Spinosaurus, şimdiye kadar yaşamış en büyük etçil dinozordu ve T-Rex’ten milyonlarca yıl önce vardı. İlki Kretase döneminde, özellikle 112 ila 97 milyon yıl önce Albiyen’den aşağı Senomaniyen evrelerine kadar yaşadı. Öte yandan, T-Rex, 67 ila 65 milyon yıl önce Geç Kretase döneminde yaşadı. Kitlesel yok oluştan önceki son canlı türlerinden biriydi. İki yaratık asla aynı anda var olmadılar.

T-Rex, Spinosaurus’tan daha sonra yaşadığından, Tyrannosaurus’un en bilinen türüdür ve bilim adamları onun hakkında çok daha fazla şey biliyorlar. Aslında, bazıları tam iskelete yakın olanlar da dahil olmak üzere 30’dan fazla T-Rex örneği bulundu. Ancak, bilinen sadece altı Spinosaurus örneği vardır.

Spinosaurus

Spinosaurus (Kaynak : pixabay.com)

Gerçek boyutuna gelince, Spinosaurus 12,8 ila 18 metre uzunluğunda (42 ila 60 fit) ve 7 ila 22 ton ağırlığındaydı. Ancak T-Rex daha küçüktü, var olduğu sürece dünyadaki en büyük dinozordu. Bulunan en büyük T-Rex örneği, yaklaşık 12 metre (40 fit) uzunluğunda ve kalçada 4 metre (13 fit) boyundaydı, 4,5 ton ile 7,2 ton arasında, bir Spinosaurus’un ağırlığının yaklaşık üçte biri kadardı.

İki büyük yaratığın yapısı da farklıydı. Spinosaurus, dar bir burnu olan uzun bir kafatası ile timsah benzeri bir görünüme sahipti. Ek olarak, “yelken” olarak bilinen sırt omurlarından büyüyen uzun dikenler vardı. Çoğunlukla iki ayak üzerinde yürüdüler, ancak araştırmalar bazen dört ayak üzerinde de yürüdüklerini gösterdi. Öte yandan, T-Rex’in kısa ama kaslı bir boynu, kocaman kafası, her birinde bir çift pençeli ayak parmağı olan iki kısa ön uzuvları olan güçlü bacakları vardı. Ayrıca Spinosaurus’un sahip olmadığı bir şeye sahipti, devasa başını ve gövdesini dengeleyen uzun, ağır bir kuyruk.

Advertisement

Paleontologlar, Spinosaurus’un diyetinin bir parçası olarak tam olarak ne olduğundan emin değiller. Kara hayvanları tutmuş veya balık yemiş olabilirler. Benzer şekilde, T-Rex’in avcı mı yoksa çöpçü mü olduğu hakkında bir tartışma var.

Arkeologlar tarafından iki örneğin keşfi de farklı zamanlarda gerçekleşti. İlk T-Rex dişleri 1874’te Colorado’da bulundu, 1900’de Wyoming’de keşfedilen kısmi bir iskelet ve iki yıl sonra Wyoming’de ikinci bir iskelet bulundu. Bir Spinosaurus’un ilk kısmi kalıntıları 1912’de batı Mısır’da bulundu, daha fazla kalıntı 1934’te bulundu.

Tyrannosaurus

Tyrannosaurus (Kaynak : pixabay.com)

Son olarak, iki dinozor popüler kültürde göründü, ikisi de bir Jurassic Park filminde göründü. T-Rex en popüler olanıdır, ilk kez bir 1918 filminde ve daha sonra bir King Kong filminde ortaya çıkmıştır ve aynı zamanda çocuk televizyon karakteri Barney için modeldir. Spinosaurus o kadar popüler değil, ancak Jurassic Park filmindeki rolü sırasında dinozorlar, T-Rex’in öncülük ettiği şekilde birbirleriyle savaşıyorlar.

Kısacası Spinosaurus, T-Rex’ten önce vardı, daha büyük, aynı anda Dünya’da yoktu ve görünüş olarak farklı. İki dinozor aynı anda var olsaydı, T-Rex, Spinosaurus’tan çok daha güçlü olurdu.


Leave A Reply