Kırmızı Pazartesi Kitap Özeti, Konusu, Karakterler, Gabriel Garcia Marquez

0
Advertisement

Gabriel Garcia Marquez’in Kırmızı Pazartesi isimli romanının konusu, karakterleri, özeti. Kırmızı Pazartesi kitabı hakkında bilgi.

kırmızı pazartesi
Kırmızı Pazartesi

Kırmızı Pazartesi , genç bir adam olan Santiago Nasar’ın öldürülmesini ve bu ölüme yol açan olayları anlatır. Ayrıca o öldürüldükten sonra bazı karakterlerin hayatlarını izler.

Cinayet, Angela Vicario’nun düğün gecesi zengin kocası Bayardo San Roman’ın onun bakire olmadığını öğrendiğinde gerçekleşir. San Roman, Angela’yı ailesine geri gönderir. Angela burada iki saat boyunca vahşice sorguya çekilir ve sonunda kızlığını bozan adamın Santiago Nasar olduğunu itiraf eder. Hikaye boyunca birçok kanıt, bu suçlamanın yanlış olduğunu gösteriyor. Ancak, Angela’nın erkek kardeşleri Pedro ve Pablo Vicario, onun sözüne inanırlar ve Santiago’yu güpegündüz kalabalık bir meydanda öldürürler.

Bizi cinayetin bu ön bilgisiyle donatan yazar Garcia Marquez, cinayete yol açan olayları kronolojik olmayan bir şekilde anlatıyor. Angela Vicario ve Bayardo San Roman’ın düğününü anlatıyor: kasabanın gördüğü en büyük kutlama. Bayardo’nun babası iç savaşların ünlü generali General Petronio San Roman’dır ve ailesi çok zengindir. Düğünün resmi şenlikleri akşam 6:00’da, Angela ve damadın evliliklerini tamamlamak için ayrıldıklarında sona erer; Ancak halk gece yarısına kadar içki içip dans etmek için kalır. Santiago Nasar, arkadaşı Cristo Bedoya (hikâyeyi anlatan) ve anlatıcının erkek kardeşi de dahil olmak üzere bazı düğün konukları, gece yarısından sonra bile eğlenmeye devam eder, hatta Maria Alejandrina Cervantes’in genelevinde vakit geçirirler.

Angela’nın Santiago Nasar’ın bekaretini aldığını itiraf etmesinin ardından ikiz kardeşleri onu öldürmeye karar verir. Planlarını herkese duyururlar, hatta, kısmen, birinin onları durdurmasına veya Santiago’yu uyarmasını bekliyor gibi bir halleri vardır. Herkes bu cinayeti bir başkası durduracakmış gibi davranır – yerel bir polis memuru, belediye başkanı, kasap ve hatta yerel rahip bile cinayet planını biliyordur – ama kimse bunu engelleyecek bir şey yapmaz. Düğünün ertesi günü saat altıda, kasabadaki herkes ikizlerin Santiago’yu öldüreceğinden haberdardır. Ancak Santiago’nun kendisi hala habersizdir. Sabahı onunla geçiren Cristo Bedoya da dahil olmak üzere birkaç kişi onu uyarmaya çalışır; Ancak Cristo bunu çok geç öğrenir ve onu uyarmak için arkadaşını bulamaz.

Sonunda, Santiago’nun nişanlısının babası onu bu komplo konusunda uyarır. Vicario ikizlerinin onu neden öldürmek istedikleri konusunda kafası son derece karışık olan Santiago, korkuyla öyle sarsılır ki evine geri dönüş yolunu bile bulmakta zorlanır. Vicario kardeşler, kasabada sendelerken onu fark eder. Santiago, evin kapısına doğru koşar. Pedro ve Pablo, Santiago’yu yakalar ve onu kendi kapısının önünde bıçaklayarak öldürür.

Advertisement
Cinayetten Sonra

Cinayetten sonra, Santiago’nun babasıyla birlikte göç edeni öfkeli bir Arap grubu, Vicario’ları yerel bir kiliseye kadar kovalar. İkizler teslim olur ve hapse atılır. Bu arada Vicario ailesi, tüm bu yaşananların utancıyla kasabayı terk eder. Üç yıl hapis yatan ikizler, cinayetin namus cinayeti olması nedeniyle beraat eder. Serbest bırakıldıktan sonra, Pablo nişanlısı Prudencia Cotes ile evlenir. Pedro tekrar orduya katılır ve düşman topraklarında kaybolur.

Bu arada Bayardo ve Angela’nın hikayesi de ortaya çıkıyor. Bayardo San Roman, Angela’nın bakire olmadığı ortaya çıkınca neredeyse kendisini içkiye verir. Annesi ve iki kız kardeşi tarafından bir tekneyle kasabadan uzaklaştırılır. Bu sırada Angela (aslında annesi tarafından dövülürken) Bayardo’yu sevdiğini fark eder. İptal edilen evliliklerinden birkaç yıl sonra tesadüfen onu bir otelde gördükten sonra, ona her hafta bir mektup yazmaya başlar. Bir gün, on yedi yıl sonra, Bayardo bir bavul dolusu giysi (ona dönmek istediğini belirtir) ve bir de açılmamış mektuplar ile Angela’nın kapısında belirir.

Karakterler

Santiago Nasar

Angela Vicario ve Bayardo San Roman arasındaki düğünden bir gün sonra öldürülen hikayenin kahramanı. Hikaye, ölümü ve ona giden olaylar etrafında toplanıyor. Angela Vicario tarafından onun bekaretini almakla suçlanır, ancak hiçbir kanıt bunu desteklemez.

Angela Vicario

Santiago Nasar’ı bekaretini almakla suçlayan Bayardo San Roman’ın eşi. Düğün gecesi eve döndükten sonra Bayardo’ya aşık olduğunu keşfeder ve daha sonra ona 17 yıl boyunca haftada bir mektup göndermeye başlar.

Pedro Vicario

Angela’nın ikiz kardeşlerinden biri. Romanın geçtiği zamandan önce ordudaydı ve hapishaneden sonra yeniden askere alındı ​​ve sonunda düşman topraklarında ortadan kayboldu. Pedro başlangıçta Santiago Nasar’ı öldürme planını ortaya attı, ancak belediye başkanı Albay Aponte onları silahsızlandırıp eve gönderdikten sonra plandan vazgeçmeye hazırdı.

Pablo Vicario

Angela’nın ikiz kardeşlerinden biri. Pedro ordudan döndükten sonra bir tür küçük erkek kardeş kompleksi geliştirdi. Pedro cinayet planını durdurmak istedikten sonra komuta Pablo’ydu. Cinayetten beraat edip hapisten çıktıktan sonra Prudencia Cotes ile evlenir.

Advertisement
Bayardo San Roman

Angela Vicario ile evlenen ve daha sonra onun bakire olmadığını öğrendiğinde onu geri veren gizemli adam. Bayardo, ünlü bir iç savaş generali olan General Petronio San Roman ile Antiller’in en güzel kadını olarak kabul edilen Alberta Simonds’un oğludur. Aile son derece zengindir ve Bayardo şehre sadece bir gelin bulmak amacıyla gelmiştir.


Leave A Reply