Kirpik Bakımı Nedir? Kirpik bakımı için yapılacaklar nelerdir?

0

Kirpik bakımı ne demek? Kirpik bakımı yapmak için neler yapmak gerekir? Gür ve bakımlı kirpikler için gerekli tüm bilgiler.

kirpik

Kirpik uzatma ve gürleştirme durumu nedir?

Yüzümüzde göz kapaklarımızın üzerinde yer alan kirpiklerimiz, gözlerimizi dışarıdan gelecek her türlü zararlı etmenlere karşı korucuyu kalkan olma görevini üstlenmişlerdir. Üst göz kapağımızdaki kirpiklerimiz de alt göz kapağımızdaki kirpiklerimiz de gözümüze gelen tozdan tüyden vb. maddelerin gözümüzün içine girmesini ve sıkıntılı başka durumların olmasını engellemektedir.

Bu tip görevleri olan kirpiklerin doğal olarak yıpranması ve bakıma ihtiyaç duyması normal olmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda bakımı yapılmayan kirpikler koparak dökülmeye başlar. Hem estetik olmayan bir görüntü oluştuğu gibi hem de gözlerimiz için bu kirpik dökülmesi durumu tehlike arz edebilmektedir. Bu sebepten ötürü mümkün olduğunca kirpik besleyici ürünleri kullanmayı ihmal etmemeli ve kirpik bakımı doğal ürünlerden yararlanılarak yapılması gerektiğini unutmamalıyız.

kirpik

Normal şartlarda hem kadınlar hem de erkekler kirpiklerine gereken özemi çok da fazla gösterememektedir. Zaten naif ve kırılgan bir yapıya sahip olan kirpikler de bu durum karşısında çok çabuk dış etkenlerden etkilenip zayıflayarak dökülmektedir. Burada unutulmaması gereken nokta, dökülen kirpiklerin yerine yenilerinin hemen çıkmadığıdır. Yani kirpikler döküldükten sonra diğerleriyle aynı boydaki doğal kirpiğin yerine gelmesi epeyce zaman almaktadır. Bahsedilen zaman da gözlerin bu süreç içerisinde tehlikede olduğuna işarettir.

Son dönemlerde özellikle kadınlar bu sorunun üzerine giderek kirpik bakımı ve kirpik sağlığı için pek çok yardımı ürün denemeye ve kullanmaya başlamışlar, etkisini gördükleri ürünler için de daimi kullanıcı olmuşlardır. Çünkü bireylerin normal şartlarda kirpiklerini güçsüzleştirebilecek genetik nedenleri, kalitesiz makyaj malzemesi kullanma faktörleri veya kirpiklerin ihtiyaç duyduğu vitaminleri alamadığı beslenme düzenleri olabilmektedir.

Kirpik bakımı için yapılacaklar nelerdir?

Vazelin kullanma : Kirpik bakımı vazelin ürününün kullanımıyla birlikte oldukça kolaylaşmıştır. Vazelin ürünü kirpikleri nemlendirdiği gibi bayanlar arasında kirpikleri bir yandan da güçlendirdiği için en bilindik kirpik bakımı ürünlerinden bir tanesidir. Vazelini uyumadan önce kirpik diplerinize bir kulak pamuğu çubuğu yardımıyla kirpik diplerinize uygulayarak sabaha kadar köklerin beslenmesine yardımcı olabilirsiniz

Zeytinyağı kullanma : Kirpik bakımı zeytinyağı kullanımı söz konusu olduğunda da etkili bir şekilde yapılabilmektedir. Zeytinyağı normal şartlarda nasıl ki saç köklerini beslemek ve saçları güçlendirmek için kullanılıyorsa aynı etkiyi göstermesi adına kirpiklerde de kullanılabilmektedir. Bunun için yine kulak çubuğuna bir kaç damla zeytinyağı damlattıktan sonra hafifçe kirpik diplerinize sürün. Ardından beş dakikalık bir süreçle ürünü gözlerinizde bekleterek ılık su ile yıkamanız yeterlidir.

Doğal yağ karışımı kullanma : Haftada üç kez olacak şekilde zeytinyağını, badem yağını ve kakao yağını kirpiklerinize sürmeye yetecek şekilde karıştırdıktan sonra, hafifçe yatmadan önce uygulayarak kirpiklerin ihtiyacı olduğu bakıma ulaşmasını sağlamak mümkündür. Bu karışımla hem kirpiklerin beslenmesini hem de nemli bir yapıya kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

Rimel kullanmaya ara verme : Sürekli olarak rimel kullanma ve kirpik diplerine sürülen eyeliner ve kalem gibi ürünler, kirpiklerin havasız kalmasına neden olarak zaman içerisinde yıpranmalarına ve dökülmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle kirpik bakımı yaptığınız süreçlerde mümkün olduğunca bu ürünlerin kullanımına ara vererek kirpik diplerinizin hava almasına yardımcı olmanız ve köklerinizin güçlenmesine katkıda bulunmanız önerilmektedir. Bununla birlikte bu ürünleri kullanmasanız dahi kirpik kıvırıcı gibi ürünlerin de kirpiklerin yapısını bozduğundan ve kirpikleri yıprattığından kullanılmasına aynı şekilde ara verilmesi öneri niteliğindedir.


Leave A Reply