Kış Mevsimi İle İlgili Kompozisyon, Kış Mevsimini Tasvir Eden Yazı Örnekleri

0
Advertisement

Kış mevsimi, kışın özellikleri konulu kompozisyon örneği. Kış mevsimini tasvir eden, kış hakkında kompozisyon, yazı örnekleri.

Kış Resimleri

Kaynak: pixabay.com

KIŞ GÜZELDİR

Soğuk hava, fırtına, ayaz, tipi… Çok itici gelen kelimeler. Bunların tümü kış mevsimine ait olaylar olsa da kış mevsimi hiç de o kadar itici değildir. Neden mi?

Kış birleştiren, kaynaştıran bir mevsimdir. Yazın evin dışında düzenlenen türlü türlü aktivitelerin kış gelince sonu gelmiştir. Artık çok sık rastlanmasa da soba başı sohbetleri, kızaran kestanelerin kokusu, yağan yağmur ve karın pencerelerde oluşturduğu hoş manzara ve sıcacık bir ortamda olmanın huzuru, hayatta ender rastlanan mutluluklardandır.

Kış eğlenceli bir mevsimdir. Hangimizin yüzünde kardan adam, kartopu denildiğinde çocukları andıran bir gülümseme oluşmaz ki? Doğanın bize sunduğu beyaz güzellik sadece seyirlik değil aynı zamanda oyunluktur da. Karlı havaların yarattığı trafik çilesi bir kardan adamla kaybolabilir mi? Eğer çocuk gözlüklerini takarsanız bu pek de mümkün.

Kış paylaşım mevsimidir. Soğuk havalar maddi durumları ısınmayı karşılayamayan insanlar ve sokaklarda yaşayan kedi köpekler için bir ölüm kalım savaşına dönüşebilir. Diğer canlılara karşı empati kurmayı, yardımda bulunmayı öğretir kış. Soğuklara karşı yaşam savaşı veren tüm sokak hayvanlarına evimizin önüne koyacağımız bir kap yemek hayat kurtarmanın mutluluğunu yaşatır bize. Çevremizdeki ihtiyaç sahiplerine yapacağımız yardımlar da kış mevsiminin güzelliğini hep birlikte yaşama şansı tanır.

İşte tüm bu anlattıklarımın bilincinde yaklaşılırsa kış en anlamlı mevsim oluverir. Kısaca kış güzeldir.

Advertisement
Kış Resimleri

Kaynak: pixabay.com

Kış Mevsimi – Kompozisyon 2

Kış, kuzey ve güney yarımkürenin bazı bölgelerinde yılın en soğuk mevsimidir, bu mevsim, genellikle kuvvetli rüzgarlarla şiddetlenen kar yağışı ve dondurucu soğuklarla karakterizedir. Genellikle yaklaşık üç ay süren mevsim, kıştan etkilenen bölgenin dünyanın yörüngesindeki güneşten en uzak olmasından kaynaklanır.

Çoğu okul bu dönemde ara verir, ofislerdeki işler yavaşlar ve programlar sezonun kaprislerine göre yeniden düzenlenir. Bu zaman zarfında, günler kısa ve geceler daha uzundur, bu genellikle mevsim ilerledikçe yavaş yavaş tersine döner. Güneş kış sabahları çok geç çıkar ve çok sıcak değildir.

İnsanlar gün ışığına kadar nadiren dışarı çıkarlar; çoğu sabahları ve akşamları içeride şöminenin yanında oturur. Çoğu insan kış sabahları yollarındaki karı kürekle kaldırmak için uyanır. Bazı özellikle şiddetli durumlarda, kar ve kuvvetli rüzgarlar yolları kapatır, hatta nehirleri günler, haftalar ve aylar boyunca dondurur.

İnsanlar kışın soğuktan korunmak ve vücutlarını sıcak tutmak için kalın giysiler giyerler, yıllar boyunca kışlık giysiler evrim geçirdi, bugün bu bölgelerdeki ilk insanın eski püskü hayvan derisinden çok farklı stiller ve tasarımlar mevcut.

Dünyanın kıştan etkilenen bölgelerinde, hava koşullarından yararlanmak ve insanlara egzersiz yapma ve kendilerini biraz neşelendirme şansı vermek için çeşitli açık hava ve spor aktiviteleri tasarlanmıştır. Gelenek olarak alınan ve her kış uygulanan (bazıları buz seviyesine göre değişen) bu faaliyetler; curling, buz pateni, buz yarışı, buz heykel, buz hokeyi, buzda balık tutma, buz tırmanışı, buz botu ve daha fazlası.

Bitkiler ve hayvan yaşamı kışa farklı şekillerde tepki verir. Kuşlar gibi bazı hayvanlar, kış mevsimi yaklaşırken göç eder ve yalnızca yaz aylarında geri döner; bu, besin kaynaklarının çoğu kışın donduğu için yiyecek tedarikini sağlamak içindir. Diğerleri, hayvanın hareketsiz kaldığı, genellikle bir kabukta kaldığı ve yaz gelene kadar  uykuya benzeyen bir durum olan kış uykusuna girer. Bazı hayvanlar, kaynakların öldüğü ve toplamanın imkansız olduğu kış aylarına hazırlık olarak bolca yiyecek toplar ve depolar. Hava durumuna tepki olarak, çoğu hayvan da kendilerini bu mevsimde sıcak tutan kalın kürkler geliştirerek uyarladılar, kar tavşanı gibi değiştirir ve bir hayatta kalma taktiği olarak kardan ayırt edilemez hale gelir.

Advertisement

Bazı bitkiler kışın tamamen ölürken, diğerleri yaşam döngülerini tamamlamak için aslında mevsime ihtiyaç duyarlar. Karda gömülü olan bazı bitkiler, sonuç olarak onun tarafından yalıtılır ve hava koşullarına karşı hayatta kalır, bazı ağaçlar bu mevsimde tüm yapraklarını kaybeder, ancak kökleri aktiftir, dünya yüzeyini kaplayan kalın kar tabakaları tarafından korunur.

Kış aynı zamanda meyve mevsimidir, mandalina ve portakal gibi birçok meyvenin yanı sıra pek çok sebze de kış aylarında karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman insanlar kıştan şikayet eder, soğuğu lanetler ve yaz için dua eder, ancak kış olmasaydı, yazı gerçekten takdir edebilir miyiz?


Yorum yapılmamış

 1. Sabah uyandigimda, İstanbul beyaza burunmustu. Yarin okullarin tatil olmasina mi sevinsem, taksime gidemeyecek olmamami uzulsem bilemedim. Perdeyi actigimda, her yer bembeyazdi, İnsanlarin ruzgarla savasmasi, kuslarin havada bir hayli cirpinmasi, cocuklarin kardan adam yapmaya calismasi..

  Disariyi izlerken, cocuklugum geldi aklima. Yokustan asagiya kayislarim, arkadaslarimla kardan adam yapislarim hepsi cok guzel anilar.
  Simdi ise karin yagisini izleyerek bu satirlari yaziyorum. Kar daha fazla yagmaya basladikca icimi bir sevinc kapliyorki sormayin. İcimden, bu saatlerde annemin kalkmasi gerekmiyormuydu diye soylenirken annem bir sevincle, “Herkes kalksin, sofraya” dedi. iceri girdigimde sofra bir hayli guzel gozukuyordu. Bu saatleri cidden seviyorum. Kahvalti yaparken kapi caldi. Arkadaslarim beni cagiriyordu.

  Arkadaslarima gecikmemek icin son satirlari yaziyorum. Dort mevsim yasanan bu ulkede, dort farkli duygu yasiyoruz. Kışı sevin…

 2. mehmetgargın on

  ne yalan söylim beğendim ama biri uzun biri kısa hangisini yazim karar veremedim yaaaaaa

 3. Abdluhrahman on

  Peki Karla Yağmuru karşılaştıran bir kompozisyonunuz yok mu ? Var sa paylaşır mısınız

Leave A Reply