Kış Mevsimi Nedir? Kış Mevsiminin Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kış nasıl bir mevsimdir? Kış mevsiminin özellikleri nelerdir? Kış mevsimi hakkında bilgi, hakkında yazı.

kış mevsim

Kaynak: pixabay.com

Kış Mevsimi;

Hangi mevsimi daha çok seversiniz? Bu soruya duralamadan karşılık veremezsiniz sanıyoruz. Baharı, yazı elbette ki seversiniz: Baharda, şehirdeyseniz, kırlara, ormanlara gezmeye çıkarsınız; köydeyseniz çayırlarda, tarlalarda rahat rahat çalışır, eğlenirsiniz. Yaz tatilinizi ya deniz kıyısı bir yerde, ya da yaylalarda serin serin geçirirsiniz. Hele denizde yüzme, kürek, balık avı gibi su sporları ne hoştur! Sonbaharda da kır gezintileri yapılabilir; terlemeden, yorulmadan dolaşabilirsiniz.

Bu üç mevsimden birini en çok sevdiğinizi söyleyebilseniz bile, kışsız bir yıl geçirmeye de gene gönlünüz razı olmaz sanırız. Kışın eğlencelerinden kar topu oynamak, kızak, ya da kayak kaymak az zevk midir!

Her mevsimin bir zevki olduğu gibi bir de rengi vardır diyebiliriz. Kışın rengi de, elbette ki beyaz… kar-beyaz! Gökten pamuk gibi yağıp yeri baştan başa beyaza bürüyen kar, gerçekten, pek hoş bir şey. Hele karın ilk yağışını seyretmenin zevkine doyum olmaz.

Kışın Sağlığımız

Gelgelelim, kışın bir kötü yanı varsa, o da, soğuğudur; bir de, bu soğuğun doğurduğu hastalıklar. Yalnız, her mevsim için olduğu gibi, kışın da sağlığımızı korumanın yollarını bilirsek bu tehlikeyi önleyebiliriz.

Kışın, sağlığınızı korumak için, alacağımız birtakım esaslı tedbirler vardır. Bunun başında, sıcak-soğuk farklarını azaltmak gelir: Odanız 30°’ye yakın boğucu, bunaltıcı bir sıcaklıktaysa, oradan dışarının —5° soğuğuna çıkmak çok tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Bunun için, odaların, ev içinin sıcaklığını en aşağı derecede tutmalıdır: 18-20° en uygun sıcaklıktır. Böyle bir sıcaklıktan, biraz da sıkı giyinerek, dışarı çıkınca, aradaki ısı farkı az olacağından, üşümek tehlikesi daha azalır. Bundan başka, iç çamaşırları da hafif olmalı, vücudun hava alışverişini önlemeyecek bir yapılışta bulunmalıdır. Bilirsiniz ki bizi ısıtan, çamaşırla vücut arasında kalan sıcak havadır. Bir tek kaim şey yerine iki ince iç çamaşırı giymek daha uygundur.

Advertisement

Kışın üşümemenin çarelerinden biri de yazı, sonbaharı idmanlarla, kışa alışmakla geçirmektir. Bu alıştırmaların başında giyimimizi daha öncelere göre her yıl biraz daha artırmamak, hattâ, yıldan yıla, yavaş yavaş eksiltmek gelir. Kışın sabah idmanlarını ihmal etmemeli, iyi uyumalı, besleyici şeyler yemelidir.


Leave A Reply