Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Nasıl Beslenir, Nasıl Yaşar? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kış uykusu nedir ve hayvanlar için neden önemlidir? Hangi hayvanlar ve ne sebeple kış uykusuna yatar, hakkında bilgi.

Hayvanlar Neden Kış Uykusuna Yatar?

Birçok memeli hayvan, dünyanın soğuk bölgelerinde, kış aylarını derin bir uykuda geçirirler. Buna kış uykusu adı verilir.

uyuyan ayı

Kaynak: pixabay.com

Kışın havalar soğuduğunda ve yiyecek azaldığında, çoğu hayvan kış uykusuna yatar. Kış uykusunda iken vücut ısıları, bulundukları ortamın bir derece üstünde kalacak şekilde, düşer.

KIŞ UYKUSUNA HAZIRLIK

Sonbahar boyunca, kış uykusuna yatacak olan hayvan bol bol yiyerek vücut yağlarını arttırmaya çalışır. Bu yağlar, kış uykusunda gerekli olan enerjiyi sağlayacaktır. Daha sonra güvenle yerleşeceği bir yer arar. Kemirgenlerin çoğu yiyeceklerini, tedarik amaçlı olarak, kış uykusuna yatacakları yerde bulundurur.

YALNIZCA YAŞAYABİLECEK KADAR

Kış uykusunda iken hayvanın kalbi ve solunumu yaşayabileceği seviyeye kadar düşer. Zaman zaman kımıldayıp gerinse bile, baharda dışarının havası yükselene kadar, gerçekten uyanmaz. Kış uykusundan sonra, besin stoklarını tüketen hayvanlar iyice zayıflar. Derhal yiyecek bulmaları gerekir, eğer bulamazlarsa ölürler.

KIŞ UYKUSUNA KİMLER YATAR?

Soğuk iklimlerde yaşayan böcek yiyici yarasalar kış uykusuna yatarlar. Çünkü; kışın beslenmelerine yetecek kadar böcek yoktur. Dormouseler, kirpiler ve yer altı sincapları da kış uykusuna yatarlar. Kuşlar arasında; Amerikan poorwill’i, bazı çobanaldatan cinslerin de kış uykusuna yattıkları bilinir. Sinekkuşları her gece birbirlerine sokularak, bir tür gecelik kış uykusuna yatarlar.

Advertisement

SOĞUK KANLI HAYVANLAR

Soğuk iklimlerde yaşayan sürüngenler, iki yaşayışlılar ve balıkların bir bölümü kışın hareketsiz kalırlar. Havanın ya da suyun ısısı düşmeye başladığında, hayvanlar iyice yavaşlar ve tamamen hareketsiz kalma noktasına gelirler. Ancak; bu hayvanlarda görülen değişiklik, kış uykusuna yatan hayvanlardaki gibi çarpıcı değildir. Çünkü; soğuk kanlı hayvanlardır ve vücut ısıları çevre ısısına benzer.

SICAK KIŞ UYKUSU

Kış uykusundan önce, Amerikan sincabı yer altında tünel açarak yuva inşa eder. Ayrıca; topladığı tohum ve kabuklu yemişleri tünelde depolar. Toprağı dışarı attıktan sonra, genellikle; girişi gevşek bir şekilde, toprakla kapatır. Amerikan sincabı kışın büyük bölümünde uyanır ama yiyeceklerinden biraz yemek için sıcak kış günlerinde uyanabilir.


Leave A Reply