Kız Kulesi’nin Hikayesi, Efsanesi, Tarihçesi, İstanbul Kız Kulesi Hakkında Bilgi

19
Advertisement

İstanbul’un sembollerinden birisi olan Kız Kulesi’nin hikayesi, ünlü efsanesi nedir? Kız Kulesi nerededir? Kız Kulesi’nin tarihi, özellikleri hakkında bilgi.

Kız Kulesi

Kaynak: pixabay.com

Kız Kulesi

KIZ KULESİ, İstanbul Boğazı’nın girişinde, Salacak İskelesi yakınlarında kıyıya 180 metre uzaklıkta, kayalıklar üzerine kurulmuş, günümüzde deniz feneri olarak kullanılan tarihsel değeri olan kuledir.

Bizans İmparatoru Manuel Komnenos (1143-1180) tarafından yaptırıldı. Boğazı düşmana karşı kapatmak için kullanılan zincirin bağlandığı yer olduğu sanılır. 1453’te İstanbul fethedildiğinde kule yıkık bir durumdaydı. Yerine gemilere gece yol göstermek için ahşap bir kule yaptırıldı. 1719’da bu kule de bir yangın sonucu yok olunca, günümüzdeki kuleyi Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa bu kez taştan yaptırdı. Üzerindeki yarım kubbe de o zaman konuldu.

1839’da bir süre karantina yeri olarak kullanıldı. 1857’de yönetimi Fenerler İdaresi’ne bırakıldı. 1944’te bir onarım geçirdi. Günümüzde Limanlar İdaresi tarafından yönetilir. 18 metre yüksekliğindeki kulenin yanında bulunan fener, 3 saniyede bir, 4 km. uzaklıktan görülebilen kırmızı bir ışık verir.

Kız Kulesi

Kaynak: pixabay.com

Kız Kulesi’nin Hikayesi

İstanbul limanında, Boğaziçi’nin giriş yerinde, Üsküdar’a yakın, deniz ortasında bir kaya üzerine kurulmuş tarihî bir kuledir.

Kız kulesi’ni XII. yüzyılda Bizans İmparatoru Manuelos Komnenos yaptırdı. Maksat, Boğaziçi’ni gemilere kapayan zincirin öbür ucunu bağlayacak sağlam bir yer bulmaktı. Rivayete göre, İmparator, suç işleyen kızı Leandra’yı buraya kapadığı için kule «Kızkulesi» adiyle anılmıştır. Sonraki devirlerde de sık sık hapishane olarak kullanılmıştır.

Advertisement

Kızkulesi, Battal Gazi efsanesine de karışmıştır. Rivayete göre Seyyit Battal Gazi, İstanbul’u kuşatmak için, kuleye yakın Damalis Burnu’nda konaklamış, yedi yıl orada kalmıştır. Bu kadar uzun kalmasının asıl sebebi Üsküdar tekfurunun kızını sevmesiydi. Battal Gazi Şam’a gidince, Bizans imparatoru bütün Kadıköy ve Üsküdar çevrelerinde hisarlar yaptırdı, bu arada deniz üstündeki kayaya Kız kulesi’ni kurdurdu, Üsküdar tekfurunun kızını da, Battal Gazi’nin elinden kurtarmak için bu kuleye yerleştirdi. Efsaneye göre, sonradan, Şam fethini tamamlayan Battal Gazi, Kız kulesi’ni basarak tekfurun kızını, hazinesiyle birlikte kaçırmıştır.

Bu kule, İstanbul ele geçirildikten sonra yıktırıldı, yerine tahta bir kule yaptırıldı, gemilere yol göstermek için üzerinde meşale yakıldı. 1719’da bu kule yanınca Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, yeniden, taştan yaptırdı. Yarım kubbe de o sırada konuldu. I. Mahmut zamanında Kızlarağası Beşir Ağa, daha sonra 1755’te sadrazamlıktan azledilen Hekimoğlu Ali Paşa buraya hapsedildi. 1839′ da da bir ara karantina yeri olarak kullanıldı.

Kızkulesi hakkındaki rivayetlerden biri de Bizans İmparatoru Konstantin’in kızı hakkındadır. Bir kâhin imparatora, kızının yılan sokması ile öleceğini söylemişti. İmparator bunun üzerine, kızını denizin ortasında yaptırdığı bu kuleye kapatır. Buna rağmen, kehanet doğru çıkar: Kuleye gönderilen üzüm sepetlerine gizlenmiş bir yılan kızı sokar, öldürür.


19 yorum

  1. RAPÇI EMINEM on

    Ödevimi çok iyi yaptım herkim hazırladıysa ellerine sağlık KIZ KULESINİ hepimiz seviyoruz

  2. İSMAİL AKTAŞ on

    GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM………………………… SAYENİZDE PROJE ÖDEVİM BİTTİ……………………………… ÇOK ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM………………………………

Leave A Reply