Klavsen Nedir?

0
Advertisement

Klavsen nedir? Klavsen müzik aletinin resmi ve klavsen ile ilgili olarak genel ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

klavsen

Piyanodan önce kullanılmış, klavyeli, madeni sesli bir müzik aletidir. Biçimi ve çalınış bakımından piyanoya benzediği gibi, piyanonun öncüsü de sayılır.

İlk klavsenlere XV. yüzyılda rastlanır. Bunlarda klavyenin tuşlarına basılınca, yatay olarak gerili bulunan tellerden sesler çıkıyordu. Yalnız, telden sesi çıkartan piyanoda olduğu gibi küçük bir çekiç değil de, her tuşun ucuna dikey olarak bağlı bulunan bir çubuktu. Bu çubuğun ucunda da bir karga tüyü takılıydı. Tuşa basılınca çubuk tele çarpıyor, tüyün ucu da telin daha çok titreşmesini sağlıyordu.

Başlangıçta klavsen üç oktavlıktı. Sonradan dört, beş oktavlık klavsenler yapıldı. XVIII. yüzyılda altı oktavlısı da yapıldı. Her nota için yan yana iki tel vardı.

Uzun zaman İtalya ve Paris operalarının önemli çalgılarından biri haline gelen klavsen için en güzel parçaları Bach, Handel gibi ünlü besteciler yazmıştır. Piyanonun çıkıp gelişmesiyle klavsen öneminden çok kaybetmiştir. Son dönemlerin en usta klavsen virtüozlarının en önemlilerinden biri Wanda Landovska adlı bir kadındır.

Advertisement

Leave A Reply