Koca Sevimli Dev Kitap Özeti Konusu Karakterleri, Roald Dahl

0
Advertisement

Roald Dahl’ın Koca Sevimli Dev kitabının konusu nedir? Koca Sevimli Dev kitabının özeti, karakterleri, konusu, kitap hakkında bilgi.

Koca Sevimli Dev

Koca Sevimli Dev

Koca Sevimli Dev, İngiliz romancı Roald Dahl tarafından yazılmış ve Quentin Blake tarafından çizilen 1982 yılında yayınlanmış çocuk kitabıdır. Dahl’ın 1975 tarihli Dünya Şampiyonu Danny kitabından bir kısa öykünün genişletilmişidir. Kitap, Dahl’ın 1962’de yedi yaşında kızamık ensefalitinden ölen rahmetli kızı Olivia’ya adanmıştır. Roman, 2009 yılı itibarıyla yalnızca İngiltere baskılarında 37 milyon kopya sattı ve her yıl dünya çapında 1 milyondan fazla satıldı.

1989’da televizyonda bir animasyon uyarlaması gösterildi. Aynı zamanda bir tiyatro performansı olarak uyarlanmıştır. Steven Spielberg tarafından yönetilen bir tiyatro Disney canlı aksiyon uyarlaması 2016’da piyasaya sürüldü.

Özeti

Kitap, Sophie adında sekiz yaşındaki yetim bir kızın Bayan Clonkers tarafından yönetilen bir yetimhanede, yatağında yatmasıyla başlıyor. Uyuyamıyor ve sokakta garip bir manzara görüyor; elinde bir çanta ve garip bir trompet taşıyan dev bir adam. Sophie yatakta saklanmaya çalışsa da dev onu görür ve pencereden alır. Sonra hızla büyük bir mağaraya doğru koşar.

Sophie’yi yere indirdiğinde, devin onu yiyeceğine inanarak hayatı için yalvarmaya başlar. Dev güler ve çoğu devin insanları yediğini söyler. Koca Dev, insan yiyen bir dev olan Kemikkıran Dev’in yeme tarzından bahseder. Kemikkıran Dev’in Hintlileri yemeyi sevdiğini ve her gün bir koşu Hindistan’a gittiğini anlatır. Dev daha sonra kendisinin Koca Sevimli Dev olduğu için onu yemeyeceğini söyler.

Advertisement

Koca Sevimli Dev, onun varlığından kimsenin haberdar olmaması için Sophie’nin sonsuza kadar onunla kalması gerektiğini açıklıyor. Mağarasını terk etmenin tehlikeleri konusunda onu uyarır çünkü dokuz komşusu yakalarlarsa onu yiyeceklerdir. Ayrıca trompet ve çantayla ne yaptığını da açıklar. Dev, rüyaları yakalıyordur, onları mağarada saklar ve sonra iyi olanları dünyanın her yerindeki çocuklara dağıtıyordur. Kötüleri ise yok eder. Daha sonra Koca Sevimli Dev, devlerin anavatanında yetişen tek yenilebilir bitkiyi yediğini söyler: hamamböcekleri, kurbağa derisi ve çürük balık gibi tada sahip siğil benzeri büyümeleri olan iğrenç çizgili salatalık benzeri sebze olan hıyarto.

Koca Sevimli Dev

Sonra Kanasusamış adında başka bir dev içeri girer. Sophie saklanır ve neredeyse yanlışlıkla Kanasusamış tarafından yenilir. Kanasusamış şans eseri onu tükürür ve sonra tiksintiyle ayrılır. Sophie susadığını açıkladığında, Koca Sevimli Dev ona gazlı bir içecek ikram eder. İçecekte kabarcıklar yukarı doğru yüzmek yerine aşağıya doğru batıyordur.

Rüyalar Ülkesi

Ertesi sabah, Koca Sevimli Dev, Sophie’yi daha fazla rüyayı yakalamak için Rüyalar Ülkesi’ne götürür. Yolda, Koca Sevimli Dev’i gören devler Koca Sevimli Dev’in yolunu keserler. Onu kendi aralarında atıp tutarlar. Koca Sevimli Dev’in yolunu değiştirirler. Sofie devin yeleğinin cebinde seyahat etmektedir.

Rüyalar Ülkesi’nde Koca Sevimli Dev, Sophie’ye rüya yakalayıcı becerilerini gösterir. Dev kavanozlara koyduğu rüyaları çocukların pencerelerine üflüyordur. Bu onun köyünde trompetiyle yaptığı şeydir. Dev Sophie’yi rüyalarını toplamaya götürür ve Sophie devin kabusları yakalayabileceğini öğrenir. İkili, devlerin varlığına ikna etmek ve devlerin başka bir insanı yemesini engelleyebilmek için Kraliçeye bir rüya hazırlama planı yaparlar.

Sophie ile dev İngiltere Kraliçesi’ne ulaşmaya çalışır. Bu amaçla, Buckingham Sarayı’na giderler. Koca Sevimli Dev Kraliçe için insan yiyen devleri anlatan bir kabus yaratır. Sophie kraliçenin yanına gider. Kraliçenin gördüğü rüyada, Sophie’nin varlığı bilgisini de olduğundan, Kraliçe ona inanır. Olan biteni küçük kızdan dinler ve Koca Sevimli Dev ile konuşur.

Advertisement

Kraliçe orduya ve Hava Kuvvetlerine devleri yakalamaları için Koca Sevimli Dev’i, Dev Ülkesine kadar takip etmelerini emreder. Koca Sevimli Dev ve Sophie oradaki orduyu yönetir ve devleri, hayatlarını esaret altında yaşayacakları İngiltere’ye geri getirmek için bağlarlar.

İngiltere’ye döndüklerinde devler, hayatlarının geri kalanında tadı berbat bir sebze olan hıyartodan başka bir şey yemeyecekleri büyük bir çukura yerleştirilir. Kraliçe, Koca Sevimli Dev’e büyük bir ev ve Sophie’ye de küçük bir kulübe verir. Sophie, Koca Sevimli Dev’e nasıl daha iyi konuşulacağını ve okuma yazmayı öğretir.


Leave A Reply