Koenzim Nedir? Koezimlerin Vücudumuzdaki Görevleri Nelerdir?

0
Advertisement

Koenzim nedir, işlevleri nelerdir? Koenzimlerin özellikleri, vücudumuzdaki görevleri nelerdir? Koenzimler hakkında bilgi.

koenzim

Koenzim

Enzimler, organizmalarda çok sayıda reaksiyondan sorumlu olan temel proteinlerdir. Ancak, yalnız çalışmazlar. Koenzimler olarak bilinen protein olmayan moleküller enzimlerin işlerine yardımcı olur. Koenzimler genellikle vitaminlerden türetilir ve enzimin kendisine göre çok daha küçüktür, ancak daha az önemli değildir. Sindirimi hızlandırmadan doğru DNA replikasyonu sağlamaya kadar, koenzimler herhangi bir biyolojik sistemin önemli bir parçasıdır.

Enerji üretimi

Koenzimlerin temel işlevlerinden biri enerji üretimine yardımcı olmaktır. Özellikle, koenzim ATP hücre içindeki enerjinin hareketinde önemli bir oyuncudur. ATP’nin yapısı üç fosfat grubuna sahiptir ve sonuncusu hidroliz olarak bilinen bir işlem sırasında ayrıldığında, enerji açığa çıkar. ATP sürekli olarak geri dönüştürülür ve daha sonra bir kez daha kırılan daha fazla fosfat grubunu toplar ve hücresel enerjiyi yeniler.

Grupları Aktarma

Koenzimler ayrıca belirli atom gruplarının bir molekülden diğerine aktarılmasına yardımcı olur. Örneğin hidrojen transferi, hidrojen atomlarının bir hücrenin veya organelin bir kısmından diğerine hareketi, ATP moleküllerinin çoğaltılması da dahil olmak üzere birçok işlem için gereklidir. Özellikle NADH koenzimi bu prosedürde önemlidir. Bir hücrede oksidatif fosforilasyon adı verilen bir işlem başladığında, koenzim NADH, mitrokondrinin bir kısmından diğerine dört hidrojen atomu taşır ve bir hücrenin ATP kaynaklarının yenilenmesi sürecini atlar.

Redoks Reaksiyonları

Koenzimlerin bir başka birincil işlevi, redoks reaksiyonlarında elektron kaybına veya kazancına yardımcı olmaktır. Oksidasyon sırasında bir molekül veya atom elektronlarını kaybeder. İndirgeme, bir molekül veya atom elektron kazandığında gerçekleşir. Oksidatif fosforilasyonun, redoksun iyi bir örneğini olmasının yanı sıra koenzimlerin birlikte nasıl çalıştığının bir örneğidir. NADH’nin hidrojen atomlarını taşıyabilmesi için, koenzim Q koenzimine iki elektron bağışlar. NADH daha sonra NAD + olur ve elektronları kaybettiği için oksitlenmiş bir duruma geçer.

Advertisement

Antioksidanlar

Birçok koenzim elektronları yakalayabildiğinden, genellikle antioksidanlar olarak işlev görürler. Serbest radikaller olarak da bilinen bağlanmamış elektronlar hücrelere zarar verebilir, DNA’ya zarar verebilir ve hatta hücre ölümüne yol açabilir. Antioksidanlar serbest radikalleri bağlayabilir, bu tür hasarların olmasını önler. CoQ10 gibi bazı koenzimler tıbbi müdahalelerde bile kullanılır. Kalp krizi veya kalp yetmezliği gibi kardiyak bir olaydan sonra CoQ10, kalbin dokusu iyileşirken serbest radikal hasarını sınırlamak için kullanılabilir.


Leave A Reply