Kolombiya Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Kolombiya – Kolombiya ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

kolombiya bayrağı

Kaynak: pixabay.com

KOLOMBİYA;

  • Yüzölçümü: 1.338.914 km2.
  • Başkenti: Bogota.
  • Dil: İspanyolca (resmi), Şipca.
  • Din: Hristiyan (% 96 Katolik, az Protestan), Musevi.
  • Para birimi: 1 Kolombiya pesosu = 100 centavo.
  • Başlıca kentleri: Cali, Medellin, Baranquilla, Cartagena, Cucuta, Bucaramanga, Pareira, İbagu, Manizales, Pasto, Santa Marta, Monteria.

Güney Amerika’da devlettir. 12°30′ kuzey, 4°40′ güney enlemleriyle, 67°-79° batı boylamları arasmda, Güney Amerika’nın kuzeybatı kesiminde yer alan Kolombiya; kuzeybatı komşusu Panama’nın birbirinden ayırdığı Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus’a kıyısı olan tek Güney Amerika ülkesidir. Ülke, doğudan Venezuela, Brezilya, güneyden Akvator, Peru, kuzeyden Kara-ib Denizi, batıdan Büyük Okyanus ile çevrilidir.

Yüzey Şekilleri;

Güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanan Batı Cordilleralar, Orta Cordilleralar ve Doğu Cordilleralar olarak üç bölüm halinde uzanan, yer yer yüksekliği 5.000 m’yi aşan And Dağları yüzey şekillerine egemendir. En yüksek nokta Pica Cristobal Colon (5.775 m), Karaib kıyısında kuzeyde ayrı bir kütle üzerindedir. 1.300-2.000 m arasındaki yükseltilerde ülkenin en önemli ürünü olan kahve yetiştirilir. And Dağları’nın çevresinde; seyrek nüfuslu Büyük Okyanus kıyıları (orman ve bataklıklar), verimli Karaib kıyılan (kurak savan ve bataklıklar), çöl ve doğuya uzanarak ülkenin 1/3’ünü kaplayan düz Guajira Yarımadası uzanır. Yarımada; yağışlı, savanlarla kaplı ve sığır yetiştiriciliği yapılan kuzey ve Amazon ormanlarından oluşan güney olmak üzere ikiye ayrılır. And Bölgesi’nin en önemli ırmakları olan Magdelena ve Cauca, güney-kuzey doğrultusunda akarak Karaib Denizi’ne dökülür. Güneydeki düzlüklerde Venezuela ile sınır oluşturan Orinoco Irmağı’nın kolları (Meta, Vichada, Guaviare), ormanlık bölgede ise Amazon’un kollan (Vaupes, Caqueta, Putumayo) akar. Andlar’ın batısında Patia, San Juan kesimlerinde Tota ve La Cocha gölleri vardır. Kuzeyde Karaib Denizi kıyıları 1.600 km, batıda Büyük Okyanus kıyıları 1.300 km uzunluğundadır. Bu bölgede üç ada grubu yer alır: San Andrés Y Providencia Takımadaları (Karaib Denizi’nde, Kolombiya’dan 700 km uzaklıkta, Nikaragua açıklarında), Rosario ve San Bernando Adaları (Kolombiya kıyıları açıklarında, Karaib Denizi’nde); en önemlileri Malgelo ve Gorgona (Büyük Okyanus’ta) olan takımadalar.

kolombiya

Kaynak: pixabay.com

İklim;

Ülkede, bölge ve yükseltiye bağlı olarak ekvator ve tropikal iklimler gözlenir. Denizden 1.000 m yüksekliğe kadar değişen ve Tierra Caliente adım alan sıcak bölgede yıllık ortalama sıcaklık 23°C-30°C; 1.000-2.000 m arasmda yer alan ılıman Tierra Templada’da 17.5-23°C arasındadır. 2.645 m yükseltideki Bogota, soğuk bölgededir. Yıllık ort. yağış tutarının 7.000 mm’ye ulaştığı batı kıyılannda ormanlar, 4 mevsim yağış alır. 3.000 mm yağış alan Amazon Bölgesi de her mevsim yağışlıdır. Yılda 1.500 mm yağış alan And Bölgesi’nde ise yağışla, nisan-mayıs ve ekim-kasım aylarında yoğunlaşır. Yıllık yağış tutarının 800 mm’yi aşmadığı Savan Bölgesi’nde, en az yağış La Guajira Çölü’ne düşer.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Ülkedeki 25 türe yakın bitki topluluğunun en çarpıcıları; kıyıda mangrov bataklıkları, La Guajira’nın dikenli bitki türleri, Karaib kıyılarında palmiye ormanları, Andlarlın yüksek kesimlerinde okaliptüs ormanları, manolya ve benzeri türlerin yetiştiği subtropikal ve alp bitki türleridir. Doğal hayvanların en zengin olduğu yöre; maymun, yılan, timsah, tapir, karıncayiyen, puma, jaguar gibi hayvanların yaşadığı Amazon’dur. 1.500’ü aşkın kuş türü arasında tukan, sinekkuşu ve papağan gibi kuşlar en yaygın olanlardır.

kolombiya

Kaynak: pixabay.com

Ekonomi;

Tarım: Geleneksel tarım ürünü kahvedir (Brezilya’ dan sonra dünyanın ikinci büyük üreticisi). Pirinç, mısır, patates, sorgum, pamuk, muz, öteki başlıca tarımsal ürünleridir. Ekimi, yasadışı olarak yapılan koka ve kenevir kaçakçılığı, önemli bir sorun olduğu kadar önemli bir döviz kaynağıdır.

Advertisement

Hayvancılık: Sığır, koyun, domuz, kümes hayvanları, temel hayvan varlığını oluşturur. Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus’ta yapılan balıkçılık üretimi yılda 75 bin ton dolayındadır.

Endüstri: Demir-çelik, çimento , otomobil, iş makineleri, dokuma, deri, kimya, ayakkabı, besin, önemli endüstri etkinlikleridir. Yıllık elektrik enerjisi üretimi 30 milyar kWh’tir.

Doğal Kaynaklar: Kolombiya, doğal kaynaklar açısından, zengin bir ülkedir. Ormanlardan çok değerli balsa kerestesi ve kauçuk elde edilir. Bilinen petrol rezervleri 3.2 milyar varil, yıllık üretim 18 milyon tondur. Doğal gaz, kömür, gümüş, altın, platin, tuz, öteki önemli doğal kaynaklardır. Muzo ve Chivor’daki zümrüt madenleri, dünya rezervlerinin % 90’ını içerir. Bakır, kurşun, cıva, manganez yatakları, gereğince işletilemediğinden üretimleri sınırlıdır.

Cucuta

Cucuta; Kolombiya’nın kuzeydoğusunda kent, Norte del Santander Yönetim Birimi’nin merkezidir. Bogota ile Caracas’ı birbirine bağlayan Simon Bolivar Karayolu üzerinde, Venezuela sınırının 16 km batısında yer alır. Tarım (pirinç, kahve, mısır, vb), ticaret (özellikle Venezuela ile yapılan sınır ticaretinin) ve piskoposluk merkezidir. Yılda ortalama 15 milyon varilin üstünde petrol üreten Texaco ve South American Gulf Oil Şirketlerinin dağıtım merkezleri de buradadır.

Tarih

1734’te kurulan kent, 1813’te, Simon Bolivar ordularının eline geçti. 1821’de “Cucuta Kongresi” adıyla bilinen Kongre Büyük Kolombiya (Kolombiya, Venezuela, Peru ve Ekvador’ un birleşmesinden oluşan federasyon) Devleti’nin anayasasını hazırlamak ve Bolivar’ın başkanlığını onaylamak amacıyla, kent yakınındaki El Rosario’ da toplandı. 1875’te bir deprem sonucu tümüyle yıkılan kent, daha sonra geniş alanları, ağaçlıklı bulvarlarıyla yeniden kuruldu.

Advertisement


Leave A Reply