Kompozisyon Nedir? İyi Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır? Nelerden Oluşur?

21
Advertisement

Kompozisyon nedir? İyi bir kompozisyon nasıl yazılır iyi bir kompozisyonun bölümleri nelerden oluşur ve nasıl yazılır?

Kompozisyon Nedir? İyi Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır? Nelerden Oluşur?

Kaynak: pixabay.com

Kompozisyon Nasıl Yazılır

Yeni eğitim sistemi ile birlikte değişik içerikli bir çok derse girilecek. Bu derslerin bir çoğundan birbirinden çok farklı ilgisiz konularda da öğrencilerden kompozisyon yazmaları istenecek. İşte bu sebeple tü öğrencilerin kompozisyon yazım tekniklerini, nasıl kompozisyon yazılır sorusunun cevabını bilmeleri gerekiyor. Öncelikle şu soruya yanıt arayalım kompozisyon nedir?

Kompozisyon Nedir? : Kompozisyon sözlük anlamı olarak farklı parçaları bir araya getirerek bir anlam bütünlüğü oluşturmak olarak tanımlanabilir. Kompozisyonun genel tanımı bu şekildedir. Bizim bahsettiğimiz kompozisyonda ise duygu, düşünce, fikirler yani aklımızda ne varsa ne bilgi birikiminiz var ise onların etkili, düzgün ve anlaşılabilir bir biçimde nadiren sözlü genellikle yazılı olarak sonuçlandırma çalışmasıdır.

İyi Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır?

1 – Öncelikle dilimize çok iyi hakim olmalıyız. Türkçe‘yi çok iyi kullanmalıyız. Dile hakimiyet bir günde bir haftada olabilecek bir iş değildir. Bu sebeple bu konuda bir birikiminizin olması gerekmektedir. Bu birikimde en kolay kitap okunarak elde edilebilir. Yazım yanlışları anlatım bozukluklarından olabildiğince uzak durmalıyız.

2 – Düşünceleriniz yalın bir dil ile anlatın. Sanatsal bir çalışma yapılmadığından çok fazla dolambaçlı ve ağır ifadeler kullanmaktan çekinin uzak durun. Ancak yalın olacağız diye de çok basit olmayın.

3 – Kompozisyona baştan sona bakıldığında bir bütün görülmelidir. Paragraf değiştirirken birdenbire aniden farklı konulara geçilmemelidir.

Advertisement

Bu saydığımız 3 kural kompozisyon yazmanın temel kurallarıdır. Çok okuyan bir kişinin hem bilgi birikiminin fazla olacağına hem de dile daha fazla hakim olacağını unutmayın. Okumak derken size ağır ve sıkıcı gelecek kitapları okumanızı kimse size şart koşamaz. gerekirse bir çizgi roman okumak dahi size fayda getirecektir. Büyük kitapçılarda herkesin ilgisini çekecek bir kitap mutlaka bulunur. Bu gözle kitap raflarını tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Kompozisyon Nedir? Nasıl Yazılır?

Kompozisyon Hangi Bölümlerden Oluşur?

İyi bir kompozisyonda olması gereken elemanlar Başlık, Giriş, Gelişme ve Sonuç bölümleridir. Şimdi bunları tek tek açıklayalım…

Başlık : Gazetelerdeki manşetler gibidir kompozisyon başlıkları. Hem konuyu anlatabilmeli hem de ilgi çekebilmelidir. Ancak kompozisyon başlıklarının çok çarpıcı olması şart değildir sadece ana fikri belirtse dahi yeterlidir.

Kompozisyonun Giriş Bölümü : Giriş bölümü adı üzerinde konuya bir giriş yapmanız için gerekli olan bölümdür. Kompozisyonun ilk paragrafı giriş bölümü olarak yazar tarafından kullanılır. Kısa tutulmalıdır. Sadece temel düşünce ve ya mesajdan bahsedilmelidir. Çünkü, fakat tarzında bağlayıcı öğelerin kompozisyonun giriş kısmında kullanılması uygun deildir.

Kompozisyonun Gelişme Bölümü : İşte burası cadı kazanının kaynayacağı alandır. Düşüncelerinizi fikirlerinizi, görüşlerinizi yani o konu hakkında ne düşünüyorsanız bu bölümde anlatabilirsiniz. İster somut ister de soyut veriler ile destekli bir kaç paragraftan oluşan bir alandır gelişme bölümü. Gelişme bölümünde ne anlatırsanız anlatın anlattıklarınızın tamamının birbirleri ile bağlantılı olması gerekmektedir.

Advertisement

Kompozisyon Sonuç Bölümü : Artık yazmış olduğunuz kompozisyonun sonuna geldiniz. Kompozisyonu bir gösteri gibi düşünürseniz eğer gösterinin finalinin en can alıcı nokta olduğunu hemen kavrayabilirsiniz. Bu bölümde fikirleriniz derlenip toparlanmalı ve can alıcı cümleler ile desteklenerek kompozisyonunuz sonlandırılmalıdır.

NOT : Bu yazı nkfu.com için yazılmış ve hazırlanmıştır. Diğer internet site ve portallarında ilgili yazıya link verilse dahi kopyalanıp kullanımı yasaktır.


21 yorum

 1. Kompozisyon nasıl yazılır?

  Bu yazımızda sizlere bir kompozisyonun nasıl yazılacağını anlatacağız. Kompozisyon yazılmasının kurallarına uyulması, yazılan metnin en doğru şekilde anlaşılabilmesi ve anlatılanların doğrudan karşı tarafa aktarılabilmesi için önemli bir husustur. Düzenli ve kurallara uygun bir kompozisyon ile yazılan yazılar hem daha etkileyici hem de anlatım bağlamında daha etkili olacaktır.

  Kompozisyon nasıl yazılır konusuyla ilgili olarak bilmeniz gereken ilk şey: Kompozisyon; giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Her bölümde yazım teknikleri ve yazmanız gereken içerikler değişkenlik göstermektedir. Sizler için bu üç bölümü ayrı ayrı incelik.

  1-) Giriş bölümü

  Giriş bölümünde yapmanız gereken, öncelikle kompozisyonun konusu hakkında ve kompozisyonunuzu konuya hanga bakış açısıyla yazdığınızdan kısaca söz etmenizdir. Açıklama ve tanımlama cümleleri kurmanız Giriş Bölümü için uygun bir yazım olacaktır. Örneğin bizim bu yazımızda mavi renkle belirtilmiş olan ilk paragraf bir giriş cümlesine örnektir.

  2-) Gelişme Bölümü

  Gelişme bölümü, yazının uzun tutulması gereken bölümüdür. Giriş bölümünde kısaca anlatılan konular gelişme bölümünde detaylı şekilde incelenir. Konu hakkında bolca ayrıntı verilir ve örneklerle açıklamalar yapılır. Eğer gerek varsa karşılaştırmalar yapılabilir. Eğer gelişme bölümü birkaç paragraftan oluşacak ise mutlaka paragraflar birbirinin devamı olmalıdır ve biri diğerini tamamlamalıdır. Yine şuan okuduğunuz bu yazıda kırmızı ile yazılmış bölüm bir kompozisyonun gelişme bölümüne örnek teşkil etmektedir.

  3-) Sonuç Bölümü

  Sonuç bölümü, kompozisyonda anlatılan konunun bir yargıya bağlandığı bölümdür. Anlatılan konu üzerinden verilen örneklerin ve yapılan açıklamaların bizi nereye götürdüğünü belirterek yazının sonlandığı bölümdür. Gelişme bölümünde anlatılan ayrıntılı konu bu bölümde bir sonuca bağlanarak kompozisyon bitirilir. Yazımızın sonunda bulunan yeşil ile yazılmıs kısım bir kompozisyonda bulunması gereken sonuç bölümüne örnek olarak gösterilebilir.

  Kompozisyonu yazarken bu üç bölüme dikkat ederek yazmak; kompozisyonun en doğru ve en iyi şekilde hazırlanmasını sağlayacaktır. Kompozisyon bölümleri arasında doğru ilişkinin kurulması ve her bölümde gerçekleştirilmesi gereken hususların yerine getirilmesi konunun okuyucuya çok daha kolay akmasını sağlayacaktır.

  Yazan:Umut

 2. Yarın sınavım var 40 puanlık bir soru bu kompozisyon çok yardımcı olacak çok saolun teşekkürler ☺☺

 3. teşekkür ederim sınavımda çok yardımcı oldu kim yazdıysa ona minnet tarım 45 puanlık yerimi kurtardı bu yazı sana çok teşekkür ederim

Leave A Reply