Komşuların İnsan Hayatındaki Önemi, Yeri Nedir? Komşuluk İle İlgili Kompozisyon

0
Advertisement

Komşular, komşuluk ilişkileri neden önemlidir? Komşuların hayatımızda yeri ve önemi nedir, komşuluğun faydaları hakkında bilgi.

Komşuların İnsan Hayatındaki Önemi ve Yeri Nedir?

Komşular günlük yaşamımızda önemli bir rol oynarlar. İyi komşular harika arkadaşlar olabilir ve bazı durumlarda aile gibi olabilirler.

Özellikle güvenlik için komşular çok önemlidir. Evinize hırsız girdiğinde veya bir güvenlik sorunu ile karşılaştığınızda, bir tehlike sinyali çıkarırsanız komşularınız size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Eviniz diğer insanların evlerine ne kadar yakın olursa o kadar iyi olur. Bunun nedeni, seyrek nüfuslu bir bölgedeki tek bir komşunun hırsızlarla başa çıkmak için size yardım etmek istemesi nedeniyle, kendi güvenliğinden korkmaları olabilir.

Finansal bir probleminiz varsa komşular da çok yardımcı olabilir. Finansal olmayan bir yardım toplama töreni, finansal olarak size yardımcı olacak şekilde kolayca düzenlenebilir.

Eğer bir aile probleminiz varsa ve bu konuyla ilgili olarak siz ve eşiniz arasında bir kavga varsa, komşularınız ara bulmak için orada olacaklardır.

Advertisement

Bazen bir ya da iki temel ama küçük eşyayı almayı unutmuş olabilirsiniz. Komşular size az miktarda tuz, soğan, yemeklik yağ ve benzerlerini ödünç vermeye istekli olacaklardır. Bu da sizi küçük malzemeler için gecenin bir vakti bakkal aramaktan kurtarır.

Gece yarısı aile fertlerinden birini hastaneye götürmek gerektiğinde, yardıma gelecek aracın sahibi olan bir komşudur. Bir ya da iki komşu doktor ya da hemşire olabilir ve bu nedenle bu hasta kişiye acil durum tedavisinin yapılmasında çok yardımcı olacaktır.

İhtiyaç duyduğunuz anda konuşacak birisi olması çok rahatlatıcıdır. Komşular bu konuda da hayatınızda önemli bir rol oynayabilir. Huzurlu bir ev ve yaşam için güzel komşuluk ilişkileri çok önemlidir. O sebepten komşularınızla bağlarınızı sıkı tutmalı ve güçlendirmelisiniz. Aksi halde komşu kavgaları, komşuluğun bu güzel nimetlerinden sizi yoksun bırakacağı gibi, huzurunuzu da kaçıracaktır.

Komşuluk İle İlgili Kompozisyon

Komşuluk kültürümüzde önemli yer tutan bir kavramdır. Özellikle mahalle kültürünün henüz tükenmemiş olduğu yerlerde insanlar hayatlarını en yakınlarındakilerle yani komşularıyla paylaşırlar. Sabahları işe yada okula giderken ilk karşılaştıklarımız, akşam eve dönerken göz göze geldiklerimiz, kısacası günümüzün başında ve sonunda olanlar komşulardır.

Atasözlerimizde, deyimlerimizde pek geniş yer tutan bu komşuluk kavramı neden önemlidir peki? İnsanların hayatlarında iyi olduğu kadar kötü, sağlıklı olduğu gibi zaman zaman hastalıklı günleri de mevcuttur. Bu günlerimizde yardıma koşacak olanlar pek tabi ki en yakınımızda oturanlar olacaktır. Hastayken bir kap çorba yapmasını komşudan başka kimden bekleyebiliriz ki? Yada sıkıntılı anlarımızda bir kahve içerek sohbet etmeyi yine en yakındaki ile kolayca gerçekleştirebiliriz.

Advertisement

Ev alma komşu al denilmiştir. Bazı kimselere abartılı gelse de bu atasözü benim başıma gelen bir olayla kendisini doğrular. Apartmana yeni taşındığımız dönemlerdi. Eve daha alışamamıştık ki komşularımız henüz tanımıyorduk. Akşam babamla erkek kardeşim oynaşırlarken kardeşimin kafası kalorifer peteğine geldi ve etrafa kan fışkırmaya başladı. Babam o hışım sokağa fırladı ve bir taksi çevirmeye çalışıyordu. Taksiciler arabaları kan olacak diye durmak istemiyorlardı. O sıradaki babamın çaresizliğini hiç unutamam. Babam o durumdayken üst komşumuz gürültüleri duymuş ve arabasının anahtarı ile babamın yanında bitti. Hoş bir tanışma olmasa da bir ömürlük dostluğun başlangıcıydı. Komşumuz sayesinde kardeşim hastaneye yetişti. İşte o gün komşuluk kavramı aklımda yer etti.

Bu ve benzer örnekler üzücü olsa da hayatta karşılaşabileceğimiz olaylardır. Bu durumlarda çok isteseler dahi uzaklardaki insanların yetişmeleri pek mümkün değildir. Bu yüzden Allah herkese hayırlı komşular nasip etsin ve komşuluk kavramı kültürümüzde hep baki kalsın..


Leave A Reply