Kont Cavour Kimdir?

0
Advertisement

İtalya’nın siyasi birliğinin kurulmasında başrolü oynamış büyük devlet adamı Kont Cavour hayatı hakkında bilgi.

kont cavourBir İtalyan devlet adamıdır. Uzak ileri görüşlülüğü sayesinde bütün İtalyan devletlerini bir idare altında toplama gayretleri, onun, dünyanın sayılı devlet adamları arasında yer almasını sağlamıştır.

Cavour, 10 Ağustos 1810 yılında Torino’da doğdu. Tam adı Camillo Paolo Filippo Giulio Benso’dur. Torino askeri akademisinden çıktıktan sonra orduda görevlendirildi ve sonra emekliye ayrıldı. 1848’de Sardinya parlamentosuna katıldı, 1852-1859 yılları arasında, Sardunya Kralı II. Vittorio-Emmanuele’nin yanında başbakanlık yaptı. Bu sırada, devletin dış ilişkileri ve dış politikası ile ilgilendi. Onun etkisiyle Sardunya, Kırım Savaşı’ndan dolayı Rusya’ya karşı, İngiltere, Fransa ve Osmanlı ile 1855’te bir antlaşma imzaladı. 1856’da Paris’te toplanan barış konferansında Cavour, Sardunya’nın Avrupa devletlerince tanınmasını sağladı.

1858’de, Avusturya’ya karşı girişilecek savaşta, III. Napolyon,u kendisiyle birlik olması için ikna etti. 1859’da başlayan savaşı Cavour bu sayede kazanınca, Lombardiya’nın büyük bir kısmı ile komşu İtalyan eyaletleri Sardunya idaresi altına girdi.

Kont Cavour, 1861’de İtalyan milliyetçisi Giuseppe Garibaldi’nin de yardımı ile, Roma ve Venedik hariç olmak üzere bütün İtalya’yı bir idare altında toplamayı başardı. İlk İtalyan parlamentosu İtalya Krallığı’nı ilan ettikten üç ay sonra öldü. (6 Haziran 1861)

Advertisement

Leave A Reply