Kont Mirabeau Kimdir?

0

Kont Mirabeau Kimdir? Kont Mirabeau hayatı, biyografisi, eserleri, Kont Mirabeau hakkında bilgi.

Kont Mirabeau (1749 – 1791)

Ünlü bir Fransız hatibidir. Babası Mirabeau Markisi idi. Çocukluğu babasının baskısı altında geçti. Maceralı bir gençlik süresinden sonra subay oldu. Evlenmesine izin verilmeyince sevgilisi Sophie’yle memleket dışına kaçtı, çeşitli maceralara atıldı, hapse girdi. Hapisteyken Mirabeau yazdığı «Sophie’ye Mektuplar» en tanınmış edebi eseridir. Fransa’ya döndükten sonra da ağır borçlar altına girdi, bunları ödeyemediği için iki de bir hapse atıldı. Re Adasında, Marsilya koyundaki İf Şatosu’nda, Vincennes mahzenlerinde yıllar geçirdi.

Advertisement

Mirabeau, doğuştan kişizade olduğu halde fikirleri bakımından halkçı ve demokrattı. 1789’da, Asiller Meclisi onu kişizadelikten çıkardı. Aix ve Marsilya şehirleri, Mirabeau’yu Etats Generaux meclisine temsilci seçtiler. Mirabeau bundan sonra Fransız İhtilâli’nin en ateşli hatibi olarak tanındı. 1791’de Kurucular Meclisi’ne başkan seçildi. Öldüğü zaman, Kurucular Meclisi, ona şöhretine uygun, son derece şatafatlı bir cenaze töreni tertiplemiştir.

Mirabeau, çirkin, bodur, içten ve kolay konuşan, sözleri akıcı, son derece tesirli, halkı hemen sürükleyen bir adamdı. Halkı heyecana sürüklerken kendisi gayet sakin kalır, yarattığı heyecanı her an kontrol altında tutarak dilediği yöne kolayca sevk ederdi. Bu bakımdan konuşma sanatının gerçekten eşsiz bir üstadı sayılır.


Leave A Reply