Köpek Isırmalarında İlk Yardım

1

Kedi köpek ısırması durumunda ne yapılmalıdır? Köpek ısırmalarında ilk yardım, tedavi yöntemleri, hakkında bilgi.

Kedi, köpek gibi evcil hayvanlar aralarında kuduz da bulunan birçok hastalık aşılayabilirler. Bu nedenle ısıran hayvan hakkında hemen bilgi alınmalı, aşısının olup olmadığı öğrenilmeli, davranışları incelenmelidir. Isırmanın ciddiyeti ayrıca ısırılan kişinin genel sağlık durumuna göre de çok değişebilir.

Advertisement

Hayvanın ısırdığı yerdeki yarayı güzelce temizleyin. Bunun için bir antiseptik veya sabunlu su kullanabilirsiniz. Isırılan kişi, özellikle tetanoza karşı aşılı değilse, hemen bir doktora başvurun. Hayvanın davranışları da kuşku veriyorsa (tanımıyorsanız, salyaları akıyorsa, vb.) kuduz aşısı yaptırın.

Kuduz köpek ısırması:
Evcil hayvanların, bu arada ev köpeğinin ısırmasında da kuduz olasılığının bulunduğunu belirtmiştik. Fakat, sokak köpeğinin ısırması çok daha tehlikelidir ve mutlaka kuduz olasılığı gözönünde tutularak gerekli önlemler alınmalıdır. Mutlaka doktora başvurmalıdır.

Kuduz köpeklerde, kedilerde, tilkilerde, bazen sığır ve baykuşlarda da görülen, virüslü bir hastalıktır. insana da geçebilir. Kuluçka devri, 40 gün gibi uzun bir süredir. Bu nedenle önlem için zaman vardır. Gerçekten de beynin zarar gördüğünün ilk belirtilerinden sonra, artık hastalığı altetmek, hemen hemen olanaksızdır. Çok kez olaylar, ölümle biter. Çok acil bir durum yoksa, bazı önlemler yine de zamanında alınmalıdır.

Hayvanın yaşadığı bölgedeki veterinerlerden, bölgede kuduz olup olmadığını soruşturun.
Isıran hayvanın kuduz aşısı olup olmadığını öğrenmeye çalışın. Hayvan aşısız ise, yakalanıp müşahede altına alınmalı ve kuduz belirtileri gösterip göstermeyeceği izlenmelidir. Davranış bozuklukları gösterdiği için vurulan bütün hayvanlar, bir uzman tarafından mutlaka incelemeye alınmalı, kuduz teşhisi konursa, onunla temas eden veya ısırılan kişiler aşı için aranmalıdır.
Kuduzdan koruyucu tedavi bir dizi iğne gerektirir. Hepsi özenle yaptırılmalıdır. Doktor veya en yakın hastane, izlenecek yolu gösterecektir.

Advertisement

Köpek ısırmalarında ilk önlem olarak sabunlu suyla iyice yıkayın, salyanın yarayla temas etmemesine dikkat edin; kuru ve temiz bir pansumanla örtün, ısırılan yeri hareket ettirmeyin.


1 Yorum

  1. mehmet ilke on

    3 haftalık yavru köpeğim 2 gün önce oyun oynarken dişiyme baş parmağımı çizdi yara kanadı. Yavru köpek ısırması risk teşkil eder mi?

Leave A Reply