Köpek Isırmasında Yapılması Gerekenler

0

Köpek ısırması durumunda neler yapılmalıdır? Köpek ısırmasına ne iyi gelir? Köpek ısırmasında ilk yardım ve tedavi.

kopek-isirmasiKöpek Isırması; Bu tür yaralanmalara sık olarak rastlanmaktadır. Daha çok bacak ve kolda ısırma sonucu olan yara, ısırma şekline ve ısıran hayvanın büyüklüğüne göre yarım cm. ya da daha büyük olup kol yada bacağın her iki yüzünde görülebilir. Köpek ısırmalarında ilk akla gelecek durum “kuduz” tehlikesidir. Çünkü; köpek salyası ile kuduz virüsünü dişleri ile açtığı yaradan vücuda verir.

Advertisement

Kuduz köpeğin ısırdığı diğer insan veya hayvanlarla da kuduzun diğer canlılara bulaştığı bilinmektedir.

1. Köpek tutularak gözlem altına alınmalıdır,

2. Köpeğin kuduz olup olmadığını anlamak için, 10 gün karantina uygulanır. Bazan çok uzun bir süreden sonra da kuduzun belirtilerinin görülebileceğini unutmayınız. Eğer köpek kuduz ise 43 saat sonra kuduz belirtileri görülmeye başlar. Ağzını kapatmakta güçlük çeker. Kuyruğunu bacaklarının arasına alır. Salyası akar. Etrafına saldırır. Sudan korkar. Gözleri şaşı gibi olur. Gözbebeği düzensiz büyüklüktedir.

3. Köpeğin kimin olduğu, aşılı olup olmadığı saptanmalıdır.

Advertisement

4. Kuduz bir köpek ısırması varsa durum polise ve ilgili sağlık kuruluşuna haber verilmelidir.

5. Köpek ısırma, olayı sırasında, ya da karantina süresi içinde ölürse köpeğin başı antiseptik solüsyon ile ısıtılmış bir beze sarılarak ilgili laboratuvara gönderilmelidir.

G. Işınlan kişiye her olasılığa karşı kuduz serumu ve aşısı yapılmalıdır.

7. Hastaneye gitmeden önce ışınlan yeri bolca su ile yıkayınız.

8. Üzerine temiz bir mendil kapatınız.

9. Köpeğin ağzında kuduzdan başka diğer hastalık yapan mikroplarında bulunabileceği düşünülerek yaraya hastanede pansuman yapılmalıdır.

Advertisement

10. Gerekirse hastanede tetanoza karşı aşı yapılır. Daha önce aşılanmamışsa tetanoz serumu yapılır.


Yorum yapılmamış

 1. bugün sokakta yaşayan bir köpek tarafından bacak baldırımdan ısırıldım. köpeği gözetleme gibi bir şansım da yok. önce tetenos aşısı yapıldı ardından kuduz aşısının 1.si yapıldı. sabunlu suyla yıkadım. ancak bacağımdaki yara üzerinden 9 saat geçmesine rağmen hala pıhtılaşmadı. pembemsi bir sıvı durmadan akıyor. yara açık kalmalı mı yoksa kapatmak gerekir mi? bu durumdan dolayı uyuyamıyorum çünkü yara heryere bulaşacak ya da yatağımda bir yere yapışacak diye endişeleniyorum. cevap verirseniz sevinirim. teşekkürler.

  • Hastaneye git pansuman yaptır.tetonos ignesi mutlaka ol.antibiyotik hap yazarlar kullan.küçük ısırık deyip es gecme, tukurukte mikrop vardır çünkü.

 2. Bugün işe giderken köpeğin dişi bacağıma deydi tam bir ısırık değil ama dişid dediği yerde yanma var köpeğin sahibi aşılı olduğunu söyledi ne yapmam gerekiyor

 3. oğlumu köpek ısırdı köpek te tasma izi var ama tasması yok sahibi belli değil ısırılan yerde diş izi var ama eşofmanı yıtılmadı hemen müdahele ettik kolanya ve sabunlu suyla yıkadık aşı yaptıralımmı

  • Sağlık ile ilgili konularda asla risk almamanız gerektiğini düşünüyorum. Aşıyı yaptırın ki içiniz rahat etsin. Çok geçmiş olsun.

 4. Dün istikbalde yürüken ya lislikla bi köpeğin ayağına bastım arkadsimla sohbet ederken can havliyle oda ayağımı ısırdı bilekli ayakabim olmasına rağmen cok ufak bi dış izi var sokak köpeği ve obez gibi cok kilolu sizce uyuz olna tehlikesi varmıdır

 5. Kendi köpeğimi kızdırdım ve beni ısırdı ama sadece bir diş izi var ve düzenli olarak aşısı yapılıyor.bende 2 defa tetanoz vurundum .doktora gitmedim bir şey olurmu

  • ben de aynı şeyi yapmış, ısırılmıştım. Bir şey olmadı ama yine de siz bilirsiniz. İçinizin rahat etmesi için bir doktora hiç olmadı sağlık ocağınızdaki aile hekimine danışın bence.

 6. Beni alti ay once kopek isirdi kuduz asisi oldum simdi yine ayni kopek isirdi kuduz asisi olmam gerekirmi

 7. Dun gece bir kopek tarafindan isirildim. Kopegin bir sahibi var ve cins bir kopek. Isirilmanin sonrasi hic zaman kaynetmeden hasyaneye gittim ve asi oldum. Tetenoz oldum. Bana bir asi karneai ve asi peryodu verildi. Simdi ilk defa basima geldigi icin korkuyorum. Sanki atesimde cikuyor gibi dilimde bir uyusma var sanki ya paikolojik bilmiyirum. Nasil bir yol izlemeliyim.

Leave A Reply