Kore Hastalığı Nedir?

0
Advertisement

Kore hastalığı nedir ne demektir? Kore hastalığı nasıl bir hastalıktır? Kore hastalığı ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Bir sinir hastalığıdır. Hasta, elinde olmadan yüz, kol, bacak, gövde kaslarını düzensiz bir biçimde kımıldatır. Bundan dolayı, bu hastalığa «raks hastalığı» da denir. «Kore» deyimi de Eski Yunanca «khoreia» (dans) kelimesinden gelir.

Kore hastalığı en çok gebe kadınlarda, 5-15 yaş arasındaki kız çocuklarında görülür.

Hastalığın kalıtım (veraset) ile ilgili olduğunu ileri sürenler vardır. Bazı mikropların vücuda girip beyinde iltihaplar meydana getirmesi şiddetli korku ve heyecanların kore hastalığının ortaya çıkmasına sebep olduğu görülmüştür.

Hastalık başlarken halsizlik, kırıklık olur. Bir süre sonra bazı organlarda (tik) şeklinde birtakım acayip hareketler başlar. Ondan sonra bu garip hareketler yüz, kol, bacak, ve gövde gibi yerlere geçerek hastayı devamlı surette sarsarlar. Bu sarsıntılar vücut kaslarının devamlı bir kasılma ve açılma sonucunda meydana gelir. Bazı vakalarda bu devamlı hareketler yüzünden, vücut o kadar sarsılır ki hastanın oturup kalkması, elbisesini giyip çıkarması, yemek yemesi bile zorlaşır. Bu kadar çok hareketlere rağmen hastaların vücudunda büyük bir yorgunluk yoktur. Zekâ ve düşüncelerinde de bozukluk olmaz. Hastalık bir aydan, bir yıla kadar sürebilir. Sonra iyi olur.

Tedavi. —
Kore öldürücü bir hastalık değildir. Hastanın iyi bakılıp beslenmesine çalışmak, vücutça zayıflayıp düşmesine meydan vermemek gerekir.

Hastayı yatakta istirahat ettirmek ve iyi beslemek ister. Çeşitli hareketler sırasında kendisini yataktan atıp bir kazaya uğramaması için dikkatli olmalıdır.

Advertisement

Sinirleri teskin edici ilâçlar genel olarak faydalıdır.


Leave A Reply