Korint Nerededir? Korint Tarihi ve Kanalı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Korint nerededir? Mora Yarımadasında yer alan eski ve tarihi bir şehir olan Korint, Korint tarihi ve Korint Kanalı hakkında bilgilerin yer aldığı yazımız.

Korint Kanalı

Korint Kanalı

Yunanistan’da, Mora Yarımadası’nda eski çağların en önemli medeniyet merkezlerinden biri olan tarihi bir şehirdir. Bugün, bu eski şehrin 6 km kadar kuzey doğusunda, 20.000 kişilik nüfusu olan ve aynı adı taşıyan bir şehir bulunmaktadır.

Tarihi Korint’in etrafını yüksek surlar çevirirdi. Korint şehri, Korint kıstağı (berzah) üzerinde bulunduğundan, Mora yarımadasından kuzeyde kalan asıl Yunanistan’a gidebilmek için Korint şehrinden geçmek gerekiyordu. Bu coğrafi durumu sayesinde Korint çok kısa bir zamanda Yunanistan’ın en önemli ticaret merkezlerinden biri durumuna yükseldi.

M.Ö. 700’de gemi yapımının gelişmesi, Korint’in daha fazla önem kazanmasına yol açtı. Yunanistan’ın bütün dış ticaretini, bilhassa batı ile olan alışverişini elinde tutmaya başladı. Korfu adasında ve İtalya’da birçok koloniler meydana getirdi.

Tarihte Korint

Korint şehrinin ilk defa kimin tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmiyor. Korint, Yunan medeniyetinin, sanat ve edebiyat bakımından Atina’dan sonra gelen ikinci büyük merkeziydi. O çağlarda yaşamış olan Korintliler, dünyanın en başarılı bronz işçileriydi. Korint şehri, çok ilerlemiş olan bu işçilik sayesinde baştan başa bronz heykellerle bezenmişti. Zamanla Atinalılar’ın siyasi ve ticari bakımdan kuvvetlenmesi Korintliler’i tedirgin etmişti. Bu yüzden Korint, Sparta’nın Peloponez savaşlarını çıkarmasına sebep oldu. Bunu, M. Ö. 395 ile 387 arasında yapılan Korint Savaşı takip etti. Daha sonra, Yunanistan’ın Roma ile yaptığı savaşta düşmanların eline geçti ve yakılıp yıkıldı. Bundan yüz yıl sonra Julius Caesar Korint’i yeniden onararak Roma İmparatorluğu’nun en güzel şehirlerinden biri durumuna getirdi. Korint, tarihte iki kere Osmanlılar; bir kere de Venedikliler tarafından ele geçirildikten sonra, 1858’de büyük bir depremde baştan başa yıkıldı.

Korint Kanalı

Korint Kanalı 1882’de bir Fransız Şirketi tarafından başlanarak 1893’te Yunanlılar tarafından tamamlanan küçük bir kanaldır. Korint kıstağındaki bu kanal sayesinde Ege Denizi’nden Yunan Denizi’ne kolayca geçilebilir. Korint Kanalı’nın uzunluğu 6.342 metre, genişliği 25 metre, derinliği ise ancak 8 metre kadardır. Kanal, orta büyüklükte olduğu için pek büyük gemilerin geçmesine elverişli değildir. Korint Kanalı’nın doğu ucunda Isthmia; batı ucunda da Poseidonia adlı şehirler vardır.

Advertisement

Leave A Reply