Körlerin Ülkesinde Tek Gözlü İnsan Kral Olur Sözünün Anlamı, Erasmus

0
Advertisement

Erasmus’un Körlerin ülkesinde tek gözlü insan kral olur sözünün anlamı nedir, konusu, açıklaması, söz ile ilgili kompozisyon.

Desiderius Erasmus

KÖRLERİN ÜLKESİNDE, TEK GÖZLÜ,
KRAL OLUR.
(Erasmus)

Gerçekleri görmeyen, bilgisiz insanların oluşturduğu toplumların yönetimi açıkgözlerin eline geçer.

Bilgisiz, bağnaz insanlardan oluşan ülkelerin yönetimlerini incelerseniz, bunların ya krallıkla, ya da diktatörlükle yönetildiğini görürsünüz. Krallar ve diktatörler, kendilerine göre, daha doğrusu, kendilerini destekleyen ufak bir zümrenin çıkarlarına göre bir yönetim düzeni kurmuşlardır.

Ağızlarından çıkan her söz yasa sayılır. İstediklerini asar, keserler. Hak, güçlünündür. Adaletten, eşitlikten, insan haklarından söz edilmez. Ya da yöneticilerin onayı ölçüsünde söz edilir.

Bunun neden böyle olduğu açıktır. O ülkelerdeki “halk” denilen çoğunluk, içinde yaşadıkları çağın bilincine varamamış, bilgisiz kişilerden oluşmuştur. Adaleti, eşitliği, hak aramayı bilmezler. Halkın kendi kendini yönetmesi demek olan demokrasiden haberleri yoktur.

Advertisement

İşte, halk böyle olunca, bazı açıkgözler çıkar, onların bu körlüğünden yararlanır, keyfi bir yönetim kurarlar. Baskı ve zulüm demek olan bu yönetim, gözler açılıncaya; halk uyanıncaya dek sürer.


Leave A Reply